Міністр оборони США Роберт Ґейтс |
(NATO) |
Таку ж позицію підтверджують українські урядовці. Міністр оборони України Анатолій Гриценко сказав у четвер у Брюсселі про готовність США мати «у складі бойового обслуговуючого персоналу, який сидить за радарами або пусковими установками, українських та російських офіцерів». Гриценко вважає, що такий підхід знімає «питання недовіри».
А начальник Генерального штабу Збройних сил України Сергій Кириченко заявив у Брюсселі, що прогнозує участь Києва у світовій системі ПРО. Кириченко, зокрема, сказав: «Я впевнений, що у майбутньому в протиракетній системі в плані захисту людей від можливих загроз ракет Україна братиме участь і в технологічному плані...і в системі спостереження».
Аналітик Радіо Свобода Віктор Яссман вважає, що Україна могла б залучити до цього проекту радіолокаційні станції, які орендує Росія:
«Дві радіолокаційні станції, одна в Мукачеві, друга в Севастополі – ці дві станції, звичайно, могли б включити, і вони стали б елементами такої міжнародної системи, як і пропонована Москвою Ґабала. Ось якраз у цьому контексті можлива участь України в технологічному і воєнному аспекті. В інтересах України, в інтересах її інтеграції в євроатлантичну спільноту — взяти участь у такому проекті, як мені здається».
У НАТО обіцяють вивчити американські плани щодо розміщення ракетної парасольки у Європі до лютого. При цьому генсек Альянсу вже заявив, що пропозиції Росії спільно використовувати радіолокаційну станцію в Азербайджані не може бути альтернативою до переговорів американців з чехами і поляками.
Тим часом Росія далі рішуче виступає проти американського проекту. Речник Кремля попередив, що це питання є надто складним і тому навряд чи буде вирішене під час липневої зустрічі президентів Росії та Сполучених Штатів.
Матеріали до теми:
США й надалі не готові відповісти на пропозицію Росії щодо РЛС в Ґабалі В регіоні Південного Кавказу по різному реагують на пропозицію Владіміра Путіна Сполученим Штатам щодо спільного використання РЛС в Азербайджані Мета пропозиції Путіна – посварити американців та азербайджанців, вважає американський експерт Путін пропонує Бушеві радар в Азербайджані заміть Європи. Буш іще подумає
Україна має шанс скористати з американських протиракетних комплексів у Центральній Європі. Російські випробування ракет – «більш політичний акт, аніж військово-технічний». (Інтерв’ю з керівником Центру досліджень Армії конверсії та роззброєння) США не зверталися до України щодо розміщення елементів ПРО