Щороку в Україні під час виконання сільськогосподарських робіт гине 1 дитина. А ще 15 травмуються. Це тільки офіційна статистика, каже національний менеджер Міжнародної програми з викорінення найгірших форм дитячої праці в Україні Тетяни Міненко. Неофіційної статистики – її немає, навіть важко придумати як дослідити – де і скільки дітей незаконно працюють. За даними Тетяни Міненко, опитування дітей, які працюють у сфері сільського господарства, показали – 11% відсотків зізналися, що отримували травми під час роботи: переломи рук, ніг, опіки від роботи з хімікатами, падіння з висоти... Останні дослідження Міжнародної організації праці датуються 2006 роком – тоді йшлося про дітей, які, окрім сільського господарства, сфери розваг, працюють у нелегальних копальнях на Донбасі – сортують та завантажують вугілля на поверхні.
Робота на вулиці у несприятливих погодних умовах і соціальному оточенні — це, за словами Тетяни Міненко, одна зі сфер використання дитячої нелегальної праці. Кореспондентка Радіо Свобода Леся Штогрин зустріла у центрі Києва двох безпритульних, які заробляють собі на життя миттям чужих машин.
“Пісні про війну, дешеві цигарки, картонна коробка замість ліжка – ось радощі, які можуть собі дозволити діти вулиці. Сашкові – 13, а Сергію – 16, але вони дуже хочуть видаватися старшими. “Ми дорослі! Ми самі про себе дбаємо і самі заробляємо собі на життя” , – каже Сергій.... ”
СЛУХАТИ ТУТ:
Щеплення від ліні і неповаги
(ukrinform) |
Шахтарі з дитинства
(rkm.kiev.ua) |
Місцева влада чимало робить для того, щоб викорінити дитячу працю – є і соціально-реабілітаційна служба, і юридична. Втім, зазначають в інспекції у справах неповнолітніх, до успіхів у боротьбі ще далеко. Поки регіони будуть у соціальному занепаді, проблема дитячої праці буде актуальною.
Колегіями – по дитячій праці!
Використання дитячої праці — це одна з форм експлуатації неповнолітніх, стверджує Світлана Толстоухова, заступник міністра у справах сім’ї та молоді, бо закон забороняє використовувати працю дітей.
Кодекс законів про працю:
Стаття 188. Вiк, з якого допускається прийняття на роботу Не допускається прийняття на роботу осiб, молодших шiстнадцяти рокiв.
За згодою одного iз батькiв або особи, що його замiнює, можуть, як виняток, прийматись на роботу особи, якi досягли п''ятнадцяти рокiв.
Для пiдготовки молодi до продуктивної працi допускається прийняття на роботу учнiв загальноосвiтнiх шкiл, професiйно-технiчних i середнiх спецiальних навчальних закладiв для виконання легкої роботи, що не завдає шкоди здоров''ю i не порушує процесу навчання, у вiльний вiд навчання час по досягненнi ними чотирнадцятирiчного вiку за згодою одного з батькiв або особи, що його замiнює.
Стаття 189. Облiк працiвникiв, якi не досягли вiсiмнадцяти рокiв На кожному пiдприємствi, в установi, органiзацiї має вестися спецiальний облiк працiвникiв, якi не досягли вiсiмнадцяти рокiв, iз зазначенням дати їх народження.
Стаття 190. Роботи, на яких забороняється застосування працi осiб молодше вiсiмнадцяти рокiв Забороняється застосування працi осiб молодше вiсiмнадцяти рокiв на важких роботах i на роботах зі шкiдливими або небезпечними умовами працi, а також на пiдземних роботах.
Забороняється також залучати осiб молодше вiсiмнадцяти рокiв до пiднімання i перемiщення речей, маса яких перевищує встановленi для них граничнi норми.
Перелiк важких робiт i робiт зі шкiдливими i небезпечними умовами працi, а також граничнi норми пiднімання i перемiщення важких речей особами молодше вiсiмнадцяти рокiв затверджуються Мiнiстерством охорони здоров''я України за погодженням iз Державним комiтетом України по нагляду за охороною працi.
За результатами перевірок, звітує Світлана Толстоухова, є дуже багато порушень з боку роботодавців – і шкідливі умови праці дитини, і недотримання графіку робочого дня, відпусток, і ведення трудових книжок...
Цю інформацію розмістили на сайті міністерства, провели колегію за участю представників служб у справах неповнолітніх, губернаторів, а матеріали щодо порушень передали у прокуратуру.
На час літніх канікул школярі хочуть не лише відпочити, але й підзаробити грошей. Молодіжні біржі праці мають попросити у неповнолітніх робітників такі документи: паспорт, медичну довідку, для 14-літніх учнів — письмову згоду батьків. Школярі до шістнадцяти років не повинні працювати довше 4 годин і умови праці не повинні бути шкідливими для здоров’я.
Аудіозапис програми. Перша частина:
Аудіозапис програми. Друга частина: