Запропонована Путіним РЛС в Габалі |
(AFP) |
Буш також додав, що сподівається на розуміння: «Ми сподіваємося створити системи, які захищатимуть усіх нас», — і попросив почекати висновків американських експертів на цю пропозицію Москви.
Американський експерт з Джеймзтаунського фонду у Вашинґтоні Ґлен Говард висловив Радіо Свобода думку, що Сполучені Штати були вражені цією пропозицією Путіна і не знали, що відповісти: «Безумовно, росіяни готували це попередньо. Думаю, що тут не обійшлося без колишнього російського прем’єра Євґенія Прімакова. Він міг стояти за цим всім».
Пропозиція про радар: убити багато зайців
Говард вважає також, що росіяни цим хотіли б зіштовхнути Іран зі США та Азербайджаном у гарячому реґіоні, посварити США з Азербайджаном. На його думку, ще однією метою може бути зберегти російську військову присутність у регіоні.
Цей же експерт вважає, що Москва хотіла б убити цим, так би мовити, кількох зайців: змусити США відмовитися від планів щодо ПРО у Чехії і Польщі, де хоче посилити свою присутність сам Кремль, і позбавити Вашинґтон стратегічної ініціативи на Південному Кавказі.
Але, на думку Говарда, США не «зав’язнуть» на цьому і відмовлять Росії, яка вже попередньо знову готується до своєї «сердитої риторики».
Із пропозиції нічого не буде?
А лондонський експерт з лондонського центру «Джейнз», Дункан Леннокс, аважає, що радар в Ґабалі недостатній для стеження за можливими іранським ракетними пусками, бо він надто близько, і необхідний ще один радар, дальший, для супроводу ракети на перехоплення.
Цей же експерт також переконаний, що росіяни не бажають одностороннього протиракетного контролю США над Європою і хотіли б самі брати участь у цьому. Він нагадує, що Росія вже пропонувала США спільно використовувати радари для контролю за Європою і тут немає чогось якісно нового.
Тим часом жителі Ґабали пасуть свої корови під самою РЛС, або, як вони її називають, «драконом». Договір оренди цієї РЛС Росією завершується через 5 років, Москва вже будує собі нову станцію поблизу Краснодара. Варто нагадати, що є і висновок урядової комісії з Баку від 1991 року, що РЛС в Ґабалі створює ризики для здоров’я людей і місцевої екології.
Ґабалинська РЛС в Азербайджані, створена ще за часів СРСР, призначена для виявлення пусків балістичних ракет. Сполучені Штати мають свої такі станції, а в Європі хотіли б розташувати зовсім інші об’єкти: базу з десятьма протиракетами, здатними збивати ракети нападника, і радар для наведення їх на ціль.
Думку про те, що Росія могла б розглянути можливість використовувати Ґабалинську РЛС спільно зі США, озвучив іще 15 травня на прес-конференції в Баку посол Росії в Азербайджані Васілій Істратов. Матеріали до теми:
В регіоні Південного Кавказу по різному реагують на пропозицію Владіміра Путіна Сполученим Штатам щодо спільного використання РЛС в Азербайджані Мета пропозиції Путіна – посварити американців та азербайджанців, вважає американський експерт Путін пропонує Бушеві радар в Азербайджані заміть Європи. Буш іще подумає Буш сказав Путіну з Праги, що Росія – не є ворогом CША. При цьому він висловив стурбованість ситуацією в Російській Федерації