Вайра Віке-Фрейберґа
Емігрантка латиського походження з Канади, колишній професор Монреальського університету, під час президентських виборів у Латвії в 1999 році отримала більшість голосів депутатів латвійського парламенту — Саейми. Через чотири роки, влітку 2003, її знову обрали на посаду Президента Латвії.
За вісім років свого президентства Вайра Віке-Фрейберґа декілька разів потрапляла до рейтингу ста найвпливовіших жінок світу. На думку аналітиків, саме завдяки її авторитетові в Латвії відбулися важливі міжнародні політичні заходи, в тому числі і саміт НАТО.
Її перебування при владі сприяло поліпшенню іміджу Латвії у світі. Під час нещодавнього візиту до Латвії Президент Ірландії Мері МакАліс зазначала, що Вайра Віке-Фрейберґа є джерелом натхнення для усіх жінок, які борються за свободу.
Задоволені своїм президентом і латвійці. Посол із особливих доручень Міністерства закордонних справ Латвії Юріс Аудариньш каже, що 8 років тому з таким президентом «це Бог нам допоміг».
31 травня цього року в Латвії відбудуться президентські вибори. Політологи вважають, що наступному господареві президентського палацу доведеться нелегко, посідаючи місце такого впливового політика і сильної людини, якою є Вайра Віке-Фрейберґа.
Важливе значення приділятиметься особистості президента, його дієздатності; він має задовольняти очікування громадськості та політиків, які бувають інколи протилежними, — це й буде основна проблема, яку необхідно буде вирішити, зазначає політолог Філіпс Раєвскіс.
Твердих планів іще немає
На сьогодні Вайра Віке-Фрейберґа поки не визначилась, чи буде після завершення президентських повноважень займатись наукою, а чи продовжуватиме політичну діяльність. Водночас президент Латвії зазначила, що не збирається вступати до будь-якої місцевої партії чи приєднуватися до політичного об’єднання.
«Сьогодні не бачу, що мені можуть запропонувати щось більше, ніж у мене було — посада номер один у державі. Думаю, що шлях приєднання до партій не буде для мене правильним», — зазначила Вайра Віке-Фрейберґа, наголосивши, що скучила за науковою діяльністю.
Автор та співавтор семи книг, 160 статей та 250 доповідей, Вайра Віке-Фрейберґа значну увагу своєї творчої діяльності приділила дослідженню лінгвістики та поетики латиських дайн про сонце — унікальної форми народної творчості, в якій зібрана мудрість та філософія життя латвійців із давніх часів.
А нещодавно Президент Латвії записала у власному виконанні народну пісню Saulīt'', mana krustamāte («Сонечко — моя хрещена мати»). Презентація диску відбулась минулої п’ятниці в рамках 1-го міжнародного фестивалю народної музики в латвійському містечку Єкабпілсі.