Президент Казахстану Нурсултан Назарбаєв |
(AFP) |
Регіональний експерт зі впливової лондонської стратегічної інформаційної групи «Джейнз», Метью Клементс, вважає, що ці зміни є свідченням посилення впливу Назарбаєва на політичне життя Казахстану: «Я думаю, що це є продовженням назарбаєвської політики, котра дає можливість чинному президентові посилити контроль над країною. Але разом з цією поправкою до конституції були й інші, які мають на меті продемонструвати Заходові прагнення казахів до демократії».
Клементс має на увазі ті поправки, які розширюють права парламенту щодо призначення глави уряду і трохи збільшують повноваження місцевого самоврядування. Хоча Казахстан залишається й надалі президентською республікою. Ще раніше експерти зауважували, що Назарбаєв обіцяв демократизувати політичні процеси в країні до 2009 року, коли його країна головуватиме в ОБСЄ.
Представники опозиції засудили зміни до конституції і зміцнення позицій Назарбаєва. Ось що сказав відомий незалежний політолог Казахстану Дос Кошин: «Зміни в конституції, згідно з якими з одного боку парламент отримав більше прав, а з іншого – Назарбаєву дається право обиратися необмежену кількість разів, я розцінюю так, що ми внесли себе до переліку недемократичних держав».
"Казахські мінеральні ресурси подолають усе"
Вже згадуваний Метью Клементс переконаний, що посилення ролі Назарбаєва в Казахстані не похитне позицій країни у світі з дуже практичної причини: «Я думаю, що міжнародна зацікавленість в казахських мінеральних ресурсах подолає ці занепокоєння так чи інакше».
Матеріали до теми:
Назарбаєв у Берліні – званий гість, якому доводиться чути не тільки компліменти. Україна ініціює створення нафтового консорціуму з Росією, Азербайджаном та Казахстаном.