Під час жалобних заходів до 63 річниці депортації кримських татар. |
(RadioSvoboda.Ua) |
(RadioSvoboda.Ua) |
На мітингу були перші керівники автономії — прем’єр Віктор Плакида і спікер Анатолій Гриценко, який там і виступив. Також пролунали слова співчуття від Президента України Віктора Ющенка.
Голова Меджлісу Мустафа Джемілєв у своєму виступі заявив, що розв’язанню проблем репатріантів заважає нинішня політична криза, і кримські татари у ній підтримують Президента та ідею дострокових виборів парламенту.
У резолюції учасники мітингу доручили Меджлісові поставити кримськотатарське питання у порядок денний спеціалізованих структур ООН, Ради Європи та Європейського Союзу.
Політичний скандал протестів не викликав
Едіґе Киримал з дружиною Аймелек, 1953 р. |
(iccrimea.org) |
Cама вістка про плани перепоховання викликала в Криму політичний скандал, оскільки Киримал був діячем Кримського мусульманського комітету, який співпрацював із нацистами під час Другої світової війни. Із боку комуністів і російських націоналістів лунали погрози зірвати це перепоховання, але жодних акцій лівих сил не було.
Церемонія була досить скромною — у ній узяли участь близько 100 осіб. Це духовенство, Муфтій, керівники Меджлісу, представники кримськотатарської громади Бахчисарая і діаспори з Європи.
Перший заступник голови Меджлісу Рефат Чубаров заявив, що зв’язок Киримала з окупантами перебільшений. Водночас він врятував багатьох співвітчизників від смерті. І про його невинність свідчить те, що у повоєнній Німеччині його не переслідували союзники, кажуть кримські татари.
Едіґе Киримала перепоховали біля визначної пам’ятки кримськотатарської історії Зинджирли-Медресе, поруч із могилами видатних діячів кримськотатарської культури Ісмаїла Гаспринського та Амета Озенбашли.
Матеріали до теми:
У Криму відзначили 63-тю річницю депортації кримських татар Земельний скандал у Криму – слід одного з лідерів «регіоналів». Для гольф-клубу земля є, для репатріантів – немає.