Виступ Віктора Ющенка під час поїздки до Луганської області 29 березня 2007 р. |
(prezident.gov.ua) |
Єдиним органом який може виносити вирок "конституційності" чи "неконституційності" Парламенту є Конституційний Суд, а він поки що мовчить - такий один з аргументів Партії Регіонів. Крім того, аби розпустити Раду Президент, за Конституцією, має попередньо зустрітись з прем’єром, спікером та головами фракцій - повідомив Радіо Свобода депутат-регіонал Володимир Сівкович, і це – пряма вимога, яку порушити неможна. А галас, який зчинився після заяви Секретаріату, нічого не означає – вважають в Партії Регіонів :
“Ну, в нас кожний день шум, і толку з цього? Тимошенко кричить, верещить, в неї істерика, так що – всім швидко знімати штани і готовиться? Все, що є неконституційним і незаконним, є злочинним. От і все”.
Віце-спікер Адам Мартинюк зачитав проект указу про розпуск парламенту на позачерговому – екстреному – засіданні Верховної Ради, хоча за кілька хвилин до того казав, що проекту указу немає і “бути не може”. Зокрема, документ передбачає, що дострокові вибори до парламенту мають відбутися 27 травня 2007 року.
Прем’єр Віктор Янукович, який у розпуск парламенту не вірить, планує зустрітись із Президентом напередодні опозиційних мітингів і сподівається на порозуміння. А це - чергові переговори. Віктор Ющенко втомився від переговорів і вбачає у прагнені коаліції поповнити свої лави до трьохсот членів, загрозу перевороту.
Результат переговорів з коаліціянтами, якщо Ющенко на них погодиться, яких важко передбачити, враховуючи досвід попередніх нескінченних консультацій - каже в інтерв’ю Радіо Свобода політолог Андрій Єрмолаєв. Однак інший варіант - призначення Президентом дострокових виборів - теж не панацея, оскільки породить купу інших проблем - вважає Андрій Єрмолаєв:
Мітинг на Майдані з вимогою розпуску Верховної Ради |
(© RadioSvoboda.Ua) |
“Не тільки коаліція, а й інші депутати не сприймуть таке рішення президента – розпуск парламенту, і тоді політичний конфлікт переросте в кризу влади...Є загроза, що дострокова передвиборча парламентська кампанія переросте в антипрезидентську кампанію – спочатку інформаційну, а потім і виборчу, стимулювання сепаратистських настроїв...”
Опозиція вже теж виробила певний план дій - вона виводить у суботу людей на Майдан Незалежності у Києві. Коаліціянти теж не гальмують і запрошують своїх прибічників з регіонів-тож буде подвійна акція протесту. Переходи депутатів у коаліцію Президент називає “узурпацією влади”. Оточення президента досить однозначно стверджувало, що указ про розпуск Ющенко підпише. Однак сам Гарант, хоч і стверджує що час переговорів минув, лишив стежину для відступу – і пропонує 2 варіанти: “бажаний і найкращий – остудити гарячі голови і привести всі дії в парламенті по формуванню більшості на професійній основі. Якщо такий варіант комусь здається неоптимальним, тоді проводимо дострокові парламентські вибори - ідіть, апелюйте до громади, якщо вона вам так довіряє і так любить, тоді можна говорити про створення такого типу більшості в українському парламенті ”.