В роботі польських комуністичних
спецслужб велике значення мали доноси
від таємних співробітників. Документи,
що збереглись в архівах Інституту
національної пам'яті було написано в
70-ті роки (один в Гданську-don 1).
Виготовили їх секретні співробітники
підписані "J-2" та "Щирий".
Обов’язок пред’явити в Інститут національної пам''яті так зване "люстраційне освідчення" стосується керівників державних установ, політичних організацій, правлінь державних підприємств та банків, суддів, адвокатів, депутатів місцевих рад, керівників і наукових співробітників вищих навчальних закладів, вчителів, журналістів.
Одні вітають новий закон, інші критикують
Перевірці може бути піддано майже мільйон осіб. Про ідею люстрації та декомунізації в Польщі публіцист Рафал Зіемкєвич сказав Радіо Свобода: «На мою думку, приклад Польщі засвідчує, що відсутність люстрації породжує набагато більше лиха, навіть якщо її здійснити в найбільш жорсткому варінаті. Цю справу найкраще вирішити одним ударом – раз і назавжди. Ми роками ставились до люстрації в Польщі, як, скажімо, до відрізування по шматку собачого хвоста».
На думку опонентів люстраційного закону його окремі статті суперечать польському законодавству. Справу розглядатиме Конституційний суд. Представник Гельсінкського фонду прав людини професор Збігнєв Голда зазначив: «Я сподіваюсь, що Конституційний суд відхилить низку статтей люстраційного закону. Маю на увазі хоча б статтю, яка забороняє виконувати професійні обов"язки журналістам, запідозреним у співпраці з комуністичними спецслужбами. На мою думку, це недопустиме. Можна заборонити комусь писати статті лише з огляду на їхній зміст, а не тому, хто їх пише».
Стежили і за українцями
За даними архівів Інституту національної пам''яті, комуністичні спецслужби в Польщі стежили також за представниками української національної меншини. Наприклад, у місті Гданську операції стеження за польськими українцями проводили під гаслом "Сотня".
Спецслужби стежили, між іншим, за одним з українських активістів Олегом Гнатюком. Нещодавно пану Гнатюку Інститут національної пам''яті надав статус особи, скривдженої комуністичною спецслужбою. Це йому дозволило ознайомитись зі своєю справою в архіві.
Олег Гнатюк розповів: «Я бачив доноси на себе. Вони варті того, щоб їх викинути на смітник. Те, про що доносили, було загальновідоме: кого обрали до правління, хто був активним. Ми не маємо чого боятись».
Матеріали до теми:
У Польщі почалася масштабна акція усунення із державних посад співробітників колишніх комуністичних спецслужб. Польща відкликає своїх дипломатів, причетних до спецслужб. Чи співпрацював із комуністичними спецслужбами приятель і колега папи Івана Павла Другого? Польський уряд хоче усунути з назв вулиць імена діячів комуністичного руху. Справа відставки польського архієпископа Вєльгуса буде переломною в процесі декомунізації держави, вважають аналітики.