Іран –- Ядерний завод у Бушехрі.
Липень 2006 р.
Шеннон Кіле, старший експерт з Міжнародного інституту миру в Стокгольмі, скептично оцінює можливості Ради Безпеки ухвалити жорсткіші санкції через можливий опір Пекіна і Москви: «Частково з комерційних, частково зі стратегічних мотивів, Росія і Китай не будуть готові погодитися з санкціями, які матимуть репресивний характер, на відміну від санкцій резолюції 1737, які були спрямовані на те, щоб позбавити Іран можливостей для розвитку програми ядерної зброї і балістичних ракет».
Росія і Китай також ухвалять додаткові санкції, щоб залишатися міжнародними гравцями?
Марк Фітцпатрік, навпаки, вважає, що Росія і Китай, попри те, що не зацікавлені у використанні санкцій, які можуть вплинути на їхні власні стратегічні і комерційні відносини з Іраном, все ж виявляться готовими до ухвалення додаткових заходів тиску проти Ірану. Тому що, каже експерт, «Китай і Росія мають стратегічні стосунки зі Сполученими Штатами і Європою... і вони хочуть бути міжнародними гравцями».
Ще один крок, який має посилити тиск на Іран, – санкції проти тамтешніх банків. Втім, ця практика вже триває кілька місяців. Йдеться, зокрема, про «Банк Садерат», через який, ймовірно, фінансуються терористичні угруповання. Обмежили свою діяльність з іранськими банками і фірмами банки Європи, зокрема швейцарський «Credit Suisse». На думку експертів, такі і подібні заходи проти іранських банків посилюватимуться.
Ядерне протистояння: воєнний варіант не виключений
Втім, Іран не має, схоже, наміру йти на поступки. А тому, вважає стокгольмський експерт Шеннон Кіле, невідомо, що може бути наступним у цьому ядерному протистоянні: «Ясно, що з одного боку існує можливість воєнного рішення з боку, можливо, Сполучених Штатів, можливо – Ізраїлю, у випадку, якщо Іран наблизиться до реального створення ядерної зброї. Я вважаю, що все ще є час для дипломатії. Думаю, що раніше 2009-2010 року Іран не матиме такої можливості».
З боку Ірану були деякі натяки з приводу певної готовності призупинити за певних умов ядерну діяльність. З іншого боку, на прикладі Північної Кореї ми бачимо, що Сполучені Штати проявляють гнучкість у переговорах із країнами, котрі вважають своїми ворогами.
Матеріали до теми:
Іран відмовляється зупинити збагачення урану, не дивлячись на ультиматум ООН. Останні спекуляції довкола Ірану і останні попередження. США не матимуть успіху в регіоні, заявляє верховний провідник Ірану.