Попит, як і в попередні роки, значно перевищує пропозицію, і, на думку експертів, така тенденція навряд чи буде зламана у найближчі роки, сказав в інтерв’ю Радіо Свобода експерт Міжнародного центру перспективних досліджень Олександр Жолудь. «Пропозиція квартир не може зростати такими шаленими темпами через те, що не лише збудувати — проблема, а навіть одержати ділянку під забудову. Тому досить обмежена пропозиція квартир на сьогоднішній день».
Житло дорожчатиме далі
Минулого року, за даними експертів, ціни на житло загалом по Україні піднялися в середньому на 10%. У Києві за рік квартири подорожчали на 66%, а за останні п’ять років — на 900%.
Одним із факторів цього заступник директора Інституту реформ Юрій Змій вважає позиціонування українського ринку нерухомості як привабливого для вкладення громадянами вільних коштів. Як зазначив експерт в інтерв’ю Радіо Свобода, близько 60% оборудок на ринку житла здійснюється з метою подальшого його перепродажу через деякий час за більшою ціною: «Минулорічна динаміка зростання цін — близько 10%, — я думаю, найближчими роками ще збережеться, якщо не буде якихось кардинальних різких економічних пертурбацій. Наприклад, зміни курсу валюти, чи якщо влада вживатиме якихось радикальних заходів на ринку нерухомості — запровадженням податку на нерухомість чи ще якимось методами».
Винні недорозвинені ринкові відносини
Іще один аспект, за яким фахівці «Global Property Guide» оцінювали європейську нерухомість: рівень орендної плати. За їхніми даними, найбільше платять за орендоване житло у Східній Європі, зокрема, у Молдові, Польщі, Болгарії та Словаччині. Упродовж року власники тамтешніх апартаментів за рахунок орендаря можуть повернути понад 10% від вартості помешкання.
Фахівці «Global Property Guide» пов’язують це, насамперед, із недостатнім рівнем розвитку ринкових відносин у цьому регіоні, що супроводжується доволі високим ступенем ризиків, а саме — високим рівнем корупції та політичної нестабільності.
Українські ж експерти зазначають, що схожі тенденції спостерігаються і в Україні.
Матеріали до теми:
Україна і світові економічні звіти: поганенько, але є сподівання. Український ринок нерухомості: затишшя перед новим сплеском?