Ужгород. Церква св. Миколи і ротонда в
Горянах. Фото 2005.
Церква з околиці Ужгорода стала відома на всю Європу
Історик, викладач Ужгородського національного університету Федір Шандор каже, що у Європі від таких споруд залишилися тільки руїни, тоді як Горянську ротонду досі відвідують парафіяни: «Горянська ротонда є унікальною, оскільки ротонд такого типу всього-на-всього три у всьому світі — дві у сучасній Туреччині й одна в Закарпатті, в мікрорайоні Горяни міста Ужгорода».
Так кажуть фахівці. Водночас вони стверджують:якщо терміново не взятися за капітальну реставрацію унікальної пам’ятки, вона може зникнути з лиця землі. Бо після аматорського ремонту зруйнувалася система природної вентиляції у храмі.
Результати таких нефахових робіт жахливі, каже заступник міського голови Ужгорода Володимир Химинець: «Громада на власний розсуд почала робити там деякі реконструкції. Була зроблена штукатурка зовнішня – типу «шуба». Далі громада своїми силами завела туди газ, так як потрібно було, й через «шубу» стіни, які мають понад 11 сторіч, перестали «дихати».
Реставруватимуть розписи угорські спеціалісти
Спеціалісти кажуть: через те, що стіни не пропускають повітря, вологість почала руйнувати унікальні фрески. Зараз міська рада, за порадою спеціалістів, встановила обігрів під підлогою, на ротонді збудували спеціальний дах — і так рятують фрески від псування.
Власне за реставрацію розписів цього року візьмуться спеціалісти з Угорщини, каже Володимир Химинець. «Цього року ми збираємося знімати цю штукатурку-«шубу» й наносити старовинну глиняну мазанку, щоб стіни почали «дихати». Угорська сторона зі свого боку починає фінансування реставрації першої з 12 фресок, вони мають гроші, щоб повністю відновити одну з них. Була обрана найстаріша фреска — це «Юрій на коні».
Спеціалісти кажуть, грошей, що дає міська влада на ремонт Горянської ротонди, мало. За підрахунками, потрібно щонайменше 2,5 млн. грн. Ці гроші мусять знайти в Державному бюджеті. «Реставратори» ще торік відправили пакет документів на адресу Президента Віктора Ющенка. Очікують, що гроші надійдуть: напевне ж повинні в столиці збагнути: якщо втратимо унікальну пам’ятку – світ нам цього не вибачить. Однак про державну підтримку чомусь поки що нічого не чути.