Нелегкі часи чекають і на крупних споживачів газу – металургійні підприємства. Втім, є експерти, які з оптимізмом дивляться у майбутнє, вважають, що більшості підприємств врешті-решт удасться залишитись на плаву.
Ганна Царенко, експерт Центру соціально-економічних досліджень CASE, сказала, зокрема, в інтерв’ю Радіо Свобода: «Хіміки і металурги говорили, що вони стануть збитковими, коли відбувалося підвищення цін. Але зараз усі працюють. Тому, яка насправді є рентабельність, ніхто цього не знає, і де цей поріг, ми теж цього не знаємо. Це знають лише підприємства».
Як відповісти Україні на газовий виклик?
Експерти говорять про необхідність зменшувати енергоємність промисловості, модернізувати генерувальні і розподільні потужності енергокомпаній та вдосконалювати газотранспортну систему.
У такому випадку, каже директор Інституту економічних досліджень та політичних консультацій Ігор Бураковський, економіка України має всі шанси гідно витримати новий ціновий газовий удар: «Думаю, що українська економіка збереже в цілому позитивну динаміку. І ми матимемо позитивні темпи економічного зростання, хоча при цьому потрібно буде адаптуватись до нових газових цін».
Тим часом в Україні помалу відмовляються від газу і переходять на опалення приміщень з допомогою електрики.
Експеримент у житлово-комунальній сфері довів, що відмова від газу цілком виправдана. А на Миколаївщині навіть вирішили відмовитись від прокладання в нинішньому році нових газових мереж, попри те, що дві третини населених пунктів області не мають газопостачання.
Експерти зазначають: заміна газу на електроенергію є доволі перспективною, особливо на тлі постійних конфліктів російських газо- та нафтопостачальників з найближчими сусідами.