
Один з антиНАТОвських плакатів від Блоку Наталії Вітренко.
Україна не повинна обирати між існуючими структурами транс-європейської співпраці, а має інтегруватись у них – заявив на початку конференції президент Центру трансатлантичних та європейських студій Олексій Коломієць. Він та його колега з Інституту євроатлантичного співробітництва Володимир Горбач вважають, що необхідно виробити рекомендації, які сприяли б зміцненню відносин України з її союзниками у рамках існуючих структур безпеки та оборони, у першу чергу – з НАТО.
«Коли Україна продемонструє готовність – двері НАТО будуть відкриті перед нею» Про співпрацю і перспективи членства України в Альянсі розповів і Посол США в Україні Уільям Тейлор:
«Президент США Джордж Буш у Ризі підтвердив: коли Україна продемонструє готовність – двері НАТО будуть відкриті перед нею. Але країни-члени Альянсу розуміють і позицію нинішнього українського уряду, озвучені прем‘єром Віктором Януковичем: Україні потрібен час, щоб ознайомити своїх громадян з діяльністю та стандартами НАТО, які перспективи матиме Україна після вступу до Альянсу, тощо. Я вважаю це корисним – підготувати громадську думку, розповісти народові, які переваги вступу країни до НАТО».Шлях Україна до входження у НАТО може сягати 2-4 роки? |
Євген Кушнарьов виступає на антиНАТОвському мітингу у Феодосії. Травень, 2006. |
(© RadioSvoboda.Ua) |
Про те, як у практичному вимірі співпрацюватимуть Україна і держави НАТО, враховуючи Ризький саміт, розповів спостерігач саміту Сергій Євтушенко – один із керівників Інституту євроатлантичного співробітництва:
«Я дуже радий за Латвію, за країну, яка ще 15 чи 20 років тому була однією з республік СРСР, за те, що вона досягла таких помітних успіхів на міжнародній арені. Принаймні, саме вона захищає інтереси Грузії, простягає руку допомоги Україні; вона захищає демократію у Білорусі. А з іншого боку, було дуже шкода, що з боку України була мінімальна увага до цього саміту. У кулуарах усі говорили про те, що це мав бути саміт України, Україна повинна була фактично отримати запрошення приєднатись до Плану дій щодо членства – і стати на ту дорогу, яка за 2-—4 роки привела б Україну в Альянс. На сьогодні ситуація склалась так, що ці плани залишаються не з’ясованими і незрозумілими. І не тільки для українців, а й для наших колег із-за кордону».Усередині України досі немає єдностіСправді, всередині України досі немає єдності ні у політикумі, ні у суспільстві стосовно співпраці «Україна – НАТО»: так, парламентська більшість вимагає від Центрвиборчкому звіту щодо збирання підписів за референдум по НАТО, а Президент Віктор Ющенко заявив, що виступає проти референдуму щодо участі України в Альянсі – аж доки вона отримає запрошення до членства в НАТО. А допоки немає єдності між різними гілками влади і у суспільстві, для єврооптимістів НАТО залишається недосяжною мрією, а для євроскептиків – страшилкою.