“Затримка у динаміці просування цих двох угод по набуттю ними чинності перш за все б‘є по інтересах маленького українця. Президент виходить з того, що уряд, по-перше, повинен визначитися, яким чином він буде імплементувати ці угоди. Після парафування це не означає, що ми припинимо консультації і переговори з Євросоюзом щодо визначення нових форматів, нових механізмів щодо того, як ми забезпечимо ефективну реалізацію цих угод”.
За даними Чалого, українські урядовці домагаються, щоб Угода про реадмісію почала діяти через 3 роки після схвалення, тоді коли ЄС пропонує термін на рік коротший.
Пропонує і водночас обіцяє допомогти Україні контролювати потоки мігрантів, виділяючи на це понад 2 мільйони євро. У понеділок аташе Єврокомісії Бернард Богеспергер заявив з цього приводу:
“Ми задоволені порозумінням, якого вдалося досягти між Києвом і Брюсселем у питанні контролю за процесами міграції через Україну. Статус України як держави – сусідки ЄС дозволяє нам поділитися з нею відповідним досвідом і надати необхідну технічну і фінансову допомогу у боротьбі з нелегальною міграцією. Зі свого боку Євросоюз сподівається на якнайшвидше підписання угоди про реадмісію”.
А українські оглядачі вважають, що Україні треба одночасно домовлятися про нелегалів не лише з ЄС, але й сусідами на сході. Директор міжнародних програм Центру імені Разумкова Валерій Чалий сказав Радіо Свобода:
“Я упевнений, що Україна не повинна іти на серйозні поступки і дійсно мати серйозні поступки стосовно візового режиму для того, щоб говорити про питання реадмісії. Більше того: я не впевнений, що це буде корисно – робити односторонні кроки без створення спільного реадмісійного простору з Білорусією, Росією, Євросоюзом і Молдовою”.
За минулий рік українські прикордонники затримали майже 3 половиною тисячі нелегальних мігрантів, але реальна цифра може бути вп’ятеро вища. Якщо Україна не зміцнить своїх кордонів і не домовиться з усіма сусідами, то є загроза, що держава може перетворитися на “відстійник” для нелегалів, попереджають експерти.