Вважається, що в Україні не мобілізують до 25 років. Однак насправді, якщо уважно читати законодавство, в державі обмежена не мобілізація за віком – а мобілізація призовників. Просто цій категорії людей – менше за 25. Поряд з ними, є категорії громадян, яких мобілізують навіть в такому віці: це ті, хто відслужив строкову службу чи кафедру, а також ті, хто взагалі не був призовником – ці люди колись мали статус «обмежено придатних» і їх не взяли до армії. У 2024-му цей статус скасували.
Саме через останніх – які не служили через здоров'я – чути чимало скарг від суспільства: мовляв, ці люди «ще менш військові», ніж призовники, а їм вручають повістки. Про такі випадки пишуть у соцмережах родичі мобілізованих. Також на сайтах Верховної Ради та Кабміну зареєстровані петиції про переведення таких чоловіків після повторної ВЛК до обліку призовників. Та створено під це аж три законопроєкти, жоден з яких – не ухвалюють.
Донбас Реалії (проєкт Радіо Свобода) пояснять, як так сталося, що ця категорія чоловіків випала з-під заборони мобілізації до 25, чи можна це виправити і чи повернуть вже мобілізованих до цивільного життя, коли «баг» у законі все ж виправлять.
Матеріал вперше опубліковано 26 липня і оновлено у зв'язку з отриманням відповіді на запит від Головного управління комунікацій Генерального штабу Збройних сил України.
Понад 30 звернень за місяць від чоловіків 18–25 років, які раніше не служили, нарахували в адвокатському агентстві «Пані в законі», розповідає адвокатка Кристина Очкур. Йдеться саме про тих, хто раніше мав статус «обмежено придатного» і був звільнений від проходження строкової служби за станом здоров'я. А зараз дехто з них вже мобілізований і проходить навчання на полігоні.
У нас є випадки за останні кілька днів – 19 років і 23 роки хлопці
«У нас є випадки за останні кілька днів – 19 років і 23 роки хлопці. Одного з них в бус посадили і завезли в ТЦК. Потім його матір не могла до нього добитися. Вже через півтори доби, здається, він опинився в учебці. І другий хлопець, який закінчив медичний. І зараз, в цей проміжок між вступом в інтернатуру, коли він, виходить, не там і не там – його мобілізували», – каже вона.
В цьому немає нічого незаконного, кажуть у ТЦК. Хоча така мобілізація, швидше, виняток, а не масове явище. Скільки таких військовозобов'язаних по країні – не розголошують, але дійсно, таких чоловіків мобілізують, пояснює Донбас Реалії начальник служби зв'язків з громадськістю Полтавського обласного ТЦК та СП Роман Істомін.
«У нашому розумінні вони військовозобов'язані. За результатами військово-лікарської комісії вони непридатні до строкової служби, але вони ставали на облік військовозобов'язаних, оскільки до мобілізації вони придатні. Я не вважаю, що якось потрібно відокремлювати їх від загального розуміння військовозобов'язаних», – каже Істомін.
Як вони стали військовозобов'язаними
«У нас в суспільстві така думка розповсюджена, що якщо тобі немає 25, тебе не можуть мобілізувати. І люди спокійно живуть, вони навіть не дивляться свої військово-облікові документи», – каже адвокат Кристина Очкур.
Законодавство не змінило вік придатних до мобілізації. Він залишається з 18 до 60. Але скорочено проміжок, в межах якого особа може призиватися на строкову військову службу і вважатися призовником. Тепер це – з 18 до 25 років.
Коли ж йдеться про мобілізацію, законодавство спирається не на вік, а на категорію, до якої віднесена особа. Категорії такі:
- призовник;
- військовозобов'язаний.
Мобілізувати можна лише військовозобов'язаних, а призовників – ні.
Призовником особа стає, коли вона визнана придатною до строкової служби, але ще не проходила її (або військову кафедру). У призовника є посвідчення про приписку до призовної дільниці – так зване приписне. Саме призовників зараз не мобілізують.
Військовозобов'язаним людина стає після строкової служби або кафедри, або ж коли їй виповнюється 25 років. Навіть люди, що не мають військово-облікової спеціальності, у 25-ть перестають обліковуватись як призовники і стають на облік військовозобов'язаних. У військовозобов'язаного є військовий квиток або тимчасове посвідчення військовозобов'язаного.
Важливо сказати, що відтермінування від мобілізації на 1 рік отримали військовозобов'язані, що лише в 2024 демобілізувались після строкової служби. Адже ця строкова тривала для них ще з 2020-21 року – довго не було демобілізації. Також в законі прописано, що мобілізації до 25 років не підлягатимуть ті, хто пройде базову військову підготовку, яку запровадять з вересня 2025 року.
Тепер розглянемо, хто такі люди до 25-ти без строкової служби і кафедри, яких не взяли за станом здоров'я. Вони – не призовники.
Донедавна існував статус «обмежено придатних» у військовий час. Зараз він скасований. Саме його мали люди, які через стан здоров'я були звільнені від строкової служби в мирний час. Їх не ставили на облік призовників. Їх одразу брали на облік військовозобов'язаних. Вони мають тимчасові посвідчення військовозобов'язаних.
Якщо повторна ВЛК не визнає їх непридатними, вони підлягають мобілізації.
Механізму, який би переводив їх з категорії військовозобов'язаних до категорії призовників, немає.
Це кричущий випадок, який потребує негайної реакції Верховної Ради
«Це результат законодавчої колізії, яка виникла через ухвалення декількох законопроєктів, які не врегулювали відповідні питання. Це кричущий випадок, який потребує негайної реакції Верховної Ради для того, щоб врегулювати його на законодавчому рівні», – пояснює народна депутатка від «Європейської солідарності» Ірина Фріз, яка входить до парламентського комітету з питань національної безпеки, оборони та розвідки.
Як це можна виправити
Врегулювати цю колізію може парламент. Для цього вже підготовано три законопроєкти. Один з авторів такого законопроекту (№11379) депутат Олексій Гончаренко пояснює, яку норму пропонується закріпити:
«Ті, хто були визнані «обмежено придатними» у воєнний час, якщо їм до 25 років, вони теж не підлягають призову, як і всі інші, хто не має військово-облікової спеціальності», – каже він.
Але ці зміни на профільному комітеті Верховної Ради чомусь досі не розглядали. Донбас Реалії спитали у членів, чому. Член комітету від партії «Слуга народу» Федір Веніславський пояснює, що чекають на позицію Міністерства оборони і Генштабу.
Має бути соціальна справедливість: якщо загальна позиція влади, що громадяни до 25-річного віку не підлягають мобілізації, то і «обмежено придатні» також
«Голова комітету поінформував, що відповідні звернення щодо уточнення позиції Міністерства оборони направлені на міністра оборони і на Генеральний штаб. Я думаю, що має бути дійсно соціальна справедливість, оскільки якщо загальна позиція влади, що громадяни України до 25-річного віку не підлягають мобілізації, то і «обмежено придатні» також мають потрапляти до цього переліку», – коментує Веніславський.
23 липня Верховна Рада дала протокольне доручення Комітету з питань національної безпеки, оборони та розвідки, щоб він невідкладно розглянув цей законопроєкт.
Саме рішення Комітету з нацбезпеки, оборони та розвідки розблокує можливість внесення цього законопроєкту в порядок денний Верховної Ради.
Хто може бути проти
«Гальмування цього процесу насправді лягає шаленим негативом як на парламент, так і на Кабмін, так і на Міністерство оборони, яке цю колізію не передбачило, своєчасно не відреагувало, а зараз затягує цей процес, тому що не дає свій висновок на зазначений законопроєкт», – пояснює Ірина Фріз.
Дискредитація статусу «обмежено придатного» ухилянтами призводить до того, що Генштаб не надає відповіді на звернення комітету
Якщо хтось і буде проти, то це – Генеральний штаб, вважає народна обраниця. За її словами, він вбачає, що статус «обмежено придатних» було використано «нечистоплотними» громадянами України, які купували його, а отже за цим статусом ухилялися від служби.
«Зараз під час переоформлення цих статусів, а саме отримання нових – або придатних, або непридатних – виникає подальша халепа з цими статусами. Дискредитація статусу «обмежено придатного» ухилянтами, які ховалися від неї (служби – ред.), призводить до того, що Генеральний штаб на своєму рівні зараз не надає відповіді на звернення комітету щодо свого подальшого бачення в регулюванні цього питання», – каже Ірина Фріз.
Соломія Бобровська, яка водночас є і співавторкою законопроєкту №11379, і представницею партії «Голос» в парламентському комітеті, що має розглянути його, запевняє: це політичне гальмування.
«Я розумію, що це політичне рішення і Банкової, і Генштабу, і Міністерства оборони. Вони кажуть, що це мобілізаційний ресурс, хоча ми розуміємо, що закон повинен бути один для всіх до 25», – пояснює вона.
Міноборони не бачить необхідності вносити зміни до законодавства, які б мали стосуватися мобілізації осіб до 25 років. Про це 19 липня під час години запитань до уряду у Верховній Раді повідомила заступниця міністра оборони України Наталія Калмикова.
«В нас зараз коректно прописано в законодавстві, що особи до 25 років – це є призовники, а не військовозобов'язані. За винятком тих випадків, коли людина пройшла військову кафедру або пройшла строкову службу раніше», – сказала вона.
«Я думаю, що очевидно, що вона (Наталія Калмикова – ред.) не розуміє ситуацію або так говорить, що не розуміє її. І Міноборони висловилося проти», – зауважує на ці слова депутат Гончаренко.
Донбас Реалії звернулися до Міноборони та Генштабу за більш детальним роз'ясненням, чи справді вони не вбачають потреби змінювати цю норму – та чому. 29 липня надійшла відповідь на запит Головного управління комунікацій Генерального штабу Збройних сил України.
Читайте також: Микола Бєлєсков про стратегію перемоги у війні, можливості Росії наступати і наступ ЗСУ в 2024 році
У ній зазначається, що Головне управління персоналу Генштабу отримувало для погодження кілька зареєстрованих у Верховній Раді проєктів законів, які стосувалися цих змін, а саме №11379, №11379-1 та №11379-2.
«Зважаючи на те, що положеннями законопроєктів передбачається розширення категорій громадян, які будуть мати право на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації… зазначені законопроєкти не були підтримані», – пояснили у Генштабі.
Там вважають, що частина громадян використовувала цей статус, аби ухилитись від військової служби в мирний час. Також, на думку Генштабу, такі зміни у законодавстві знизять мобілізаційний ресурс війська. Крім того, у відомстві наголосили, що чинне законодавство не передбачає взяття на облік призовників осіб з категорії військовозобов’язаних.
Якщо ухвалять зміни, то коли?
Увечері 25 липня Соломія Бобровська на своїй сторінці в Facebook повідомила, що комітет Верховної Ради з національної безпеки розглянув колізію, яка виникла після ухвалення законопроекту про мобілізацію.
Це точно не дні, це протягом місяця, до кінця літа це питання може бути вирішено
«Попри те, що МОУ та ГШ було проти, рішення наразі наступне: на базі альтернативних законопроєктів буде створений комітетський законопроєкт 11379-Д, який буде одразу запропоновано до голосування у Верховній Раді за основу та в цілому», – написала вона.
Колізію може бути виправлено у короткостроковій перспективі, каже Федір Веніславський.
«Але це точно не дні, це протягом місяця, до кінця літа це питання може бути вирішено», – роз'яснює він.
Що буде з тими, хто вже мобілізований
У законопроєктах, які розглядаються депутатами, не міститься жодних пропозицій законодавчого врегулювання щодо тих людей, хто вже мобілізований або буде мобілізований до внесення змін.
Але, на думку Олексія Гончаренка, у мобілізованих таким чином фактично з'явиться право звільнитися.
«Якщо цей закон буде прийнятий, то ті, кого призвуть до того моменту, зможуть податися на звільнення. З'являється право таке. Просто ми прописуємо, що ці люди не підлягають призову, а якщо це так, вони можуть звільнитися», – каже він.
Як будуть законодавчо прописані ці зміни, члени парламентського комітету з нацбезпеки, оборони та розвідки поки не знають.
«Не можу вам нічого сказати. Це не обговорювалось. Це треба зміни в інший закон. І цей інший закон буде вноситися після того, як приймуть цей», – відповідає Соломія Бобровська.
«Це буде залежати від того, яким чином буде сформульовано відповідні зміни до закону про мобілізаційну підготовку і мобілізацію, про військову службу щодо цієї категорії осіб. Я думаю, це питання ми будемо розгадати на комітеті, до якогось консенсусу прийдемо», – говорить Федір Веніславський.
«В нас законодавство не має зворотної сили. Єдине, що можливо буде прописати в прикінцевих положеннях під час розгляду законопроєкту, – що він також стосуватиметься тих, хто підпав під мобілізацію в віці 18-25», – пояснює Ірина Фріз.
ОСТАННІЙ ВИПУСК РАДІО ДОНБАС РЕАЛІЇ:
Ми працюємо по обидва боки лінії розмежування. Пишіть нам на пошту Donbas_Radio@rferl.org, у фейсбук, телеграм або вайбер за номером +380951519505. Якщо ви пишете з окупованих територій, ваше ім'я не буде розкрите.
Форум