Доступність посилання

ТОП новини

Коронавірус в Україні і світі. Живий блог

Епідемія коронавірусної інфекції, що розпочалася наприкінці 2019 року в Китаї, у січні 2020 року була оголошена ВООЗ надзвичайною ситуацією міжнародного значення у сфері охорони здоровʼя.

Захворювання COVID-19 спричинюється коронавірусом SARS-CoV-2, раніше відомим як 2019-nCoV, що належить до великої групи коронавірусів.

Після поширення епідемії на інші країни її було в березні 2020 року оголошено пандемією. Багато країн пішли на безпрецедентні карантинні заходи, що позначилися на світовій економіці та житті людей. Запроваджувалися локдауни та масковий режим, закривалися кордони, переривалося авіасполучення між країнами.

Радіо Свобода у цьому блозі – з початку виникнення коронавірусної небезпеки – публікує статистику, репортажі з лікарень, історії хворих, коментарі і рекомендації фахівців щодо протидії коронавірусній пандемії в Україні і світі.

За даними ВООЗ, жертвами захворювання від початку пандемії стали майже 20 мільйонів людей. Йдеться про всі смерті, повʼязані з інфекцією. За офіційними даними, інформацію про які збирав американський інститут Джонса Гопкінса, сама коронавірусна інфекція (без загострення супутніх захворювань) стала причиною смерті близько 7 мільйонів людей.

Масова вакцинація різко скоротила смертність і врешті зупинила пандемію.

В Україні перехворіло майже 5 мільйонів людей, понад 105 тисяч із них померли.

5 травня 2023 року Всесвітня організація охорони здоровʼя ухвалила рішення, що поширення коронавірусної інфекції типу COVID-19 вже не є надзвичайною ситуацією міжнародного значення.

8,5 тисяч українців за кордоном просять про негайну евакуацію – Кулеба

Понад 8,5 тисяч громадян України, які перебувають за кордоном, просять про якнайшвидшу евакуацію, повідомив міністр закордонних справ Дмитро Кулеба.

Загалом, за його словами, по допомогу до закордонних дипломатичних установ України звернулися 13 тисяч 787 українців. При цьому, як повідомив Кулеба, за кордоном українців набагато більше.

Крім того, за даними МЗС, 140 українців, які тимчасово застрягли за кордоном, мають проблеми з житлом. «Ми намагаємося їм максимально допомагати. У нас є випадки, коли вдається завдяки співпраці з місцевим бізнесом або церквою вирішувати питання проживання», – сказав Кулеба.

Ляшко про посилення карантину: нас очікує пік захворюваності на COVID-19

Посилення карантинних заходів необхідні, щоб зменшити кількість критичних випадків захворювання на коронавірусну хворобу, заявив на брифінгу 3 квітня заступник міністра охорони здоров’я, головний санітарний лікар України Віктор Ляшко.

Він зокрема відзначив роботу правоохоронців, які, за його словами, «виконують роль епідеміологів», допомагаючи розшукувати контактних осіб та сповіщати їх про доцільність самоізоляції.

«Але всі ми розуміємо, що жодних сил держорганів не вистачить, якщо ми не будемо самоорганізовані і не будемо виконувати всі рекомендації по дотриманню протиепідемічних заходів, які рекомендуються урядом. Ми будемо пропонувати і пропонуємо більш жорсткий карантин, будемо пропонувати обмежувати мобільність людей, щоб планово і без великих навантажень пройти пікове зростання хворих на коронавірусну хворобу», – каже він.

COVID-19: 942 випадки в Україні. Інтерактивна мапа

Станом на 10:00 3 квітня в Україні лабораторно підтвердили 942 випадки захворювання на коронавірус COVID-19: 23 людей померли, 19 – одужали. Загалом за добу було зафіксовано 138 нових випадків.

Дані з окупованих територій Донбасу та Криму відсутні.

Постійне посилання на мапу тут.

В уряді затвердили нові обмеження і розповіли, коли будуть послаблювати карантин

Кабінет міністрів затвердив список додаткових обмежень в Україні у зв'язку з епідемією коронавірусу, повідомив прем'єр-міністр Денис Шмигаль. У відеозверненні, опублікованому у фейсбуці, він додав, що в разі позитивної динаміки в кінці квітня обмеження почнуть послаблювати.

«Якщо буде зафіксовано динаміку зниження захворюваності, то в кінці квітня ми зможемо розпочати поступове послаблення карантинних заходів. Цей процес буде відбуватись у кілька етапів. Перший – на роботу підуть люди працездатного віку. Паралельно буде частково відновлюватися рух громадського транспорту. Це дозволить нам вже з початку травня почати рестарт економіки, але це не означатиме послаблення інших карантинних заходів», – сказав голова уряду.

Коронавірус: Світовий банк виділить майже 2 мільярди доларів допомоги країнам, що розвиваються

Світовий банк ухвалив виділення 1,9 мільярда доларів для підтримки 25 країн, що розвиваються, в протидії коронавірусній пандемії. Рішення, ухвалене увечері 2 квітня, передбачає зокрема 200 мільйонів доларів для Пакистану, 100 мільйонів для Афганістану, 12,5 мільйонів – для Киргизстану та 11,3 мільйона – для Таджикистану.

Президент Світового банку Девід Малпасс заявив, що відділ кредитування Міжнародного валютного фонду може надати до 160 мільярдів допомоги протягом наступних 15 місяців.

У Києві в 400 пацієнтів із пневмонією взяли зразки для перевірки на коронавірус – Кличко

Міський голова Києва Віталій Кличко повідомив, що у столиці стартувала практика обов’язкового тестування всіх хворих на різні види пневмонії.

«У столичних лікарнях з діагнозом пневмонія сьогодні перебувають майже 400 хворих. У всіх пацієнтів вже відібрали зразки для проведення лабораторних досліджень на виявлення коронавірусу. Як зазначають лікарі, далеко не всі випадки пневмонії – це наслідки ускладнень від коронавірусу», – повідомив Віталій Кличко.

Він закликав при перших підозрах на запалення легень одразу звертатися до лікаря.

Росія продала гуманітарний вантаж до США зі знижкою – Reuters

Сполучені Штати заплатили за все отримане з Росії медичне обладнання та захисні засоби для боротьби з епідемією коронавірусної інфекції. Про це агентству Reuters заявив на умовах анонімності представник американської адміністрації. Він наголосив, що Вашингтон вдячний Росії за те, що вона продала обладнання за ціною, нижчою від ринкової. Конкретну ціну він не назвав.

Раніше в офіційній заяві речниця Держдепартаменту зазначила, що Сполучені Штати закупили у Росії медикаменти і медичне обладнання, доставлене 1 квітня до Нью-Йорка російським транспортним літаком. МЗС Росії відреагував заявою, в якій ідеться, що США оплатили тільки частину вантажу, а за решту сплатив Російський фонд прямих інвестицій. Повідомлення Reuters російська сторона поки не коментувала.

За порушення карантину українців оштрафували на майже 300 тисяч гривень – Нацполіція

У Національній поліції повідомили, що суди оштрафували громадян на суму понад 272 тисяч гривень за порушення карантинного режиму.

«Розпочато 44 кримінальних проваджень за фактами, пов’язаними з порушеннями карантинних заходів», – повідомила пресслужба поліції, додавши, що складено 3566 адмінпротоколів.

Повідомляється, що правоохоронці окрему увагу приділяють особам, що зобов’язані перебувати на самоізоляції.

«Це стосується тих громадян, котрі нещодавно повернулися із-за кордону чи контактували із хворими на COVID-19. Поліцейські спілкуються з ними телефоном, роз’яснюють необхідність дотримання режиму самоізоляції, а також проводять вибіркові перевірки, навідуючись до них додому. За порушення режиму самоізоляції поліцейські склали 153 адмінпротоколи», – додали у поліції.

На самоізоляції перебуває майже 16 тисяч закарпатців – влада

На Закарпатті на самоізоляції перебуває майже 16 тисяч людей, які повернулися з-за кордону, повідомила 3 квітня директор Департаменту охорони здоров’я Закарпатської ОДА Єлизавети Біров.

«На самоізоляції в області перебуває 15744 особи, які повернулися з-за кордону, 353 завершили процес самоізоляції і дотрималися карантину», – додала Біров.

За даними в.о. голови Закарпатської ОДА Олексія Гетманенка, на Закарпатті підтверджено 24 випадки захворювання на COVID-19. Із них 20 – це контактне коло осіб жительки Мукачева, яка стала першою в області з діагностованою коронавірусною інфекцією, додав він.

Рада Європи: Росія використовує епідемію для обмеження свободи ЗМІ

Комісар Ради Європи з прав людини Дунья Міятович висловила побоювання, що влада Росії і низки інших країн може використовувати боротьбу з пандемією коронавірусу як привід для подальшого обмеження свободи ЗМІ. Про це йдеться в її заяві, опублікованій 3 квітня.

«Журналісти в Угорщині і Росії, які висвітлюють пандемію, можуть зіткнутися з різноманітними покараннями, включаючи загрозу тюремного ув’язнення терміном до п’яти років за «поширення дезінформації», – йдеться в заяві.

У ній наголошується, що останнім часом деякі країни посилили покарання для журналістів.

Карантин: автопотік у Крим через Керченський міст скоротився майже вдвічі

На Керченському мосту майже на 50% знизився транспортний потік після запровадження карантинних заходів. Як повідомила заступник голови підконтрольного Москві уряду анексованого Криму Юлія Жукова, вантажні автомобілі, які провозять медичні препарати, продукти і будматеріали, пропускають через міст без перешкод.

Вона сказала про це на засіданні оперативного штабу з протидії поширення інфекції в Криму 3 квітня.

Євродепутати застерігають від спроб Росії спекулювати допомогою проти коронавірусу для скасування санкцій

Група депутатів Європейського парламенту звернулася до лідерів Євросоюзу із листом, в якому застерігають від спроб Росії домогтися скасування санкцій ЄС в обмін на гуманітарну допомогу проти поширення коронавірусу COVID-19. Лист, копія якого є в розпорядженні Радіо Свобода, датований 3 квітня.

Він адресований президентці Європейської комісії Урсулі фон дер Ляйєн, голові Європейської ради Шарлю Мішелю та очільнику зовнішньополітичної служби ЄС Жозепу Боррелю.

«Ми домагаємося відкидання будь-якої можливості перегляду чи скасування санкцій ЄС проти Росії у зв’язку з пандемією. Нашу увагу привернуло те, що російська влада через такі піар-кампанії, як надсилання сумнівно придатної гуманітарної допомоги Італії, а також через невірне трактування заяв посадовців ООН, можуть спробувати підважити позицію очільників Євросоюзу та його держав-членів щодо санкцій», – пишуть автори.

У Росії виборів і референдумів не буде до 21 червня через коронавірус – ЦВК

Центральна виборча комісія Росії ухвалила постанову про перенесення через коронавірус всіх виборчих кампаній і виборів у регіонах, а також референдумів, які були призначені в Росії в період із 5 квітня по 21 червня.

Всього через епідемію будуть перенесені 94 виборчі кампанії, в тому числі голосування з приводу «путінських» змін до конституції Росії.

«З урахуванням поточної ситуації в країні і з метою забезпечення здоров’я і безпеки громадян вважаємо за необхідне відкласти всі вибори і референдуми, які були призначені або планувалися в найближчі місяці, – аж до поліпшення епідеміологічної обстановки в країні», – повідомила голова ЦВК Елла Памфілова.

Рекреаційні зони в Дніпрі закриті для прогулянок

Від ранку 3 квітня парки, сквери, зелені зони та пляжі Дніпра закриті для відвідування, відповідне рішення ухвалила спецкомісія з ліквідації наслідків надзвичайної ситуації.

За інформацією кореспондента Радіо Свобода, входи на території рекреаційних зон огородили спеціальними стрічками, також подекуди розвісили застережні оголошення.

Зелені зони – парки, сквери, пляжі, острови та коси на Дніпрі – патрулюють представники поліції, Національної гвардії та «Муніципальної варти».

Дивіться фото цих місць на сайті Радіо Совбода

В Умані у померлого хасида з США виявили COVID-19 – ОДА

У померлого в Умані хасида, громадянина США, виявили зараження коронавірусною інфекцією, повідомив голова Черкаської обласної державної адміністрації Роман Боднар.

«Про це щойно повідомили в лабораторному центрі МОЗ України. Чоловік, громадянин США, прибув із Лондона 11 березня 2020 року, 47 років. Приїхав до Умані з дружиною і шістьма дітьми. В усіх відібрали зразки для дослідження. Станом на зараз встановлено 50 контактних осіб, які перебувають на самоізоляції», – повідомив Боднар у фейсбуці.

Він додав, що іноземець-хасид мав тяжку супутню патологію, він до себе «не підпускав фахівців і не виконував рекомендації».

«У місті Умані посилюємо заходи безпеки, зокрема патрулювання. Городян закликаємо не порушувати карантинні заходи та нагадуємо про відповідальність», – зазначив голова Черкаської ОДА.

«Укрзалізниця» безкоштовно перевозитиме співробітників ДСНС на період карантину

Державна компанія «Укрзалізниця» планує безкоштовно перевозити співробітників Державної служби з надзвичайних ситуацій у своїх службових потягах на час карантину. Про це компанія повідомила 3 квітня.

«Усі витрати з організації перевезень компанія бере на себе. Проїзд для співробітників ДСНС безкоштовний. Підставою для проїзду рятувальників є: службове посвідчення; наявність засобів індивідуального захисту, зокрема маски або респіратора та рукавичок», – пояснююь у компанії.

У Перу через коронавірус чоловікам і жінкам наказали виходити на вулицю в різні дні

Президент Перу Мартін Віскарра оголосив, що через спалах коронавірусу жителі країни з 3 квітня зобов'язані виходити на вулиці в різні дні в залежності від своєї статі.

Чоловіки, починаючи з п’ятниці, зможуть виходити на вулицю по понеділках, середах і п’ятницях, жінки – по вівторках, четвергах і суботах. У неділю свої будинки заборонено залишати всім, незалежно від статі. Виходячи на вулиці, люди всіх статей зобов’язані дотримуватися комендантської години: у столиці Лімі вона починається о 18:00, а у п’яти інших регіонах Перу – о 16:00.

Президент окремо пообіцяв, що обмеження за статтю «будуть застосовувати з урахуванням гендерної ідентичності, щоб уникнути гомофобних дій». «Наш уряд інклюзивний», – наголосив він в своїй промові по національному телебаченню.

У Києві почали працювати мобільні бригади з тестування на COVID-19 удома – КМДА

У Києві почали працювати мобільні бригади, що тестують киян на COVID-19 удома, повідомив перший заступник голови КМДА Микола Поворозник.

«На сьогодні такі бригади створені у всіх районах. Багато з них вже встигли здійснити виїзди та зробити аналізи», – сказав посадовець.

За словами Поворозника, йдеться про проведення заборів зразків біологічних матеріалів від пацієнтів із підозрою СOVID-19 методом експрес-тестування та полімеразної ланцюгової реакції (ПЛР).

«Такі бригади виїжджають до людини з підозрою на інфікування коронавірусною хворобою винятково за умови визначення такої необхідності лікарем, який спостерігає за станом пацієнта. Це не служба таксі, що за вашою вимогою привезе вам додому медика, який зробить аналіз. Прошу поставитися до цього з розумінням і дотримуватися простого, але абсолютно «робочого» правила: захворіли – залишайтеся вдома та негайно зателефонуйте своєму лікареві, надавши йому можливість подбати про ваше здоров’я», – зазначив Поворозник.

СБУ заблокувала вивезення з України 10 тисяч респіраторних масок

У Черкаській області Служба безпеки України заблокувала вивезення з країни партії товарів протиепідемічного призначення, які уряд заборонив до експорту.

«Оперативники спецслужби встановили, що місцевий мешканець, незважаючи на запроваджені обмеження у зв’язку з епідеміологічною ситуацією в Україні, налагодив поставки респіраторних масок в одну із країн ЄС. Правоохоронці перехопили чергове міжнародне поштове відправлення, сформоване зловмисником. Під час митного огляду було виявлено партію медичних масок. За інформацією СБ України, найближчим часом ділок планував переправити понад 10 тисяч респіраторних масок. Європейським клієнтам він виставив «цінник» у 2,5 євро за штуку», – мовиться у повідомленні.

У СБУ зазначили, що зловмисник мав таким чином заробити понад 700 тисяч гривень.

За попередніми підрахунками зловмисник планував нажитися на понад 700 тисяч гривень.

«Операція з викриття правопорушника проводилася Головним управлінням по боротьбі з корупцією та організованою злочинністю спільно з УСБУ в Черкаській області, працівниками митного посту «Спеціалізований» Київської митниці ДМС і ПАТ «Укрпошта», – заявили в СБУ.

Україна експортувала близько 640 тонн медичних масок у січні-лютому 2020 року, повідомила Державна митна служба України у відповідь на запит Радіо Свобода. Загальна вартість проданих масок становила майже 13 мільйонів доларів.

233 тонни медичних хірургічних масок вартістю 4,3 млн доларів поїхали до Німеччини, 104 тонни на 1,4 млн доларів – до Румунії, 94 тонни на 780 тисяч доларів – до Словаччини.

Обмеження на адмінкордоні окупованого Криму з Херсонщиною діятимуть до закінчення карантину

Обмежений пропуск через пункти в’їзду-виїзду на адмінкордоні окупованого Криму з Херсонською областю буде діяти до закінчення карантину. Про це 3 квітня проєкту Радіо Свобода Крим.Реалії повідомив начальник прес-служби Херсонського прикордонного загону Державної прикордонної служби України Іван Шевцов.

«Зараз всі обмеження діють до 24 квітня. Це стосується усього кордону України і адміністративного кордону (з окупованим Кримом – ред.) зокрема», – сказав Шевцов.

За його словами, останніми днями пасажиропотік на адміністративному кордоні невеликий.

«Станом на 15:30 за сьогодні «Каланчак» перетнули чотири громадянина. Один в пішому порядку і троє на машині поверталися з Криму на материкову частину України. На «Чаплинці» взагалі людей не було. Щодо «Чонгару», то точною інформацією не володію, але приблизно так само – 5-6 людей за день. Зараз пасажиропотік взагалі невеликий», – додав він.

Раніше Кабмін України повідомив, що громадян, які прибули на територію материкової України з анексованого Криму або окупованих проросійськими бойовиками частин Донецької і Луганської областей, відправлятимуть на обов’язкову обсервацію.

17 березня Міністерство України з питань тимчасово окупованих територій і тимчасово переміщених осіб повідомило про обмеження пропуску через контрольні пункти в’їзду-виїзду на адмінкордоні анексованого Криму з Херсонською областю до 3 квітня. Державна прикордонна служба України пояснила Крим.Реалії, що обмеження стосується громадян без реєстрації на материковій частині України.

Після анексії Криму Росією на початку 2014 року між материковою Україною і півостровом проліг формально адміністративний, але фактично – справжній кордон. У Херсонській області на адмінкордоні з Кримом працюють три.

БІЛЬШЕ

XS
SM
MD
LG