Доступність посилання

ТОП новини

Коронавірус в Україні і світі. Живий блог

Епідемія коронавірусної інфекції, що розпочалася наприкінці 2019 року в Китаї, у січні 2020 року була оголошена ВООЗ надзвичайною ситуацією міжнародного значення у сфері охорони здоровʼя.

Захворювання COVID-19 спричинюється коронавірусом SARS-CoV-2, раніше відомим як 2019-nCoV, що належить до великої групи коронавірусів.

Після поширення епідемії на інші країни її було в березні 2020 року оголошено пандемією. Багато країн пішли на безпрецедентні карантинні заходи, що позначилися на світовій економіці та житті людей. Запроваджувалися локдауни та масковий режим, закривалися кордони, переривалося авіасполучення між країнами.

Радіо Свобода у цьому блозі – з початку виникнення коронавірусної небезпеки – публікує статистику, репортажі з лікарень, історії хворих, коментарі і рекомендації фахівців щодо протидії коронавірусній пандемії в Україні і світі.

За даними ВООЗ, жертвами захворювання від початку пандемії стали майже 20 мільйонів людей. Йдеться про всі смерті, повʼязані з інфекцією. За офіційними даними, інформацію про які збирав американський інститут Джонса Гопкінса, сама коронавірусна інфекція (без загострення супутніх захворювань) стала причиною смерті близько 7 мільйонів людей.

Масова вакцинація різко скоротила смертність і врешті зупинила пандемію.

В Україні перехворіло майже 5 мільйонів людей, понад 105 тисяч із них померли.

5 травня 2023 року Всесвітня організація охорони здоровʼя ухвалила рішення, що поширення коронавірусної інфекції типу COVID-19 вже не є надзвичайною ситуацією міжнародного значення.

Влада Китаю повідомила про шістьох померлих від COVID-19 за добу

Національна комісія з охорони здоров’я Китаю повідомила 2 квітня про шість нових смертей від коронавірусної інфекції COVID-19 за минулу добу. Це стільки ж, скільки і попереднього дня, 31 березня.

У Китаї 1 квітня зафіксовано 35 нових випадків захворювання, і всі вони були завезені з-за кордону, твердять китайські фахівці.

Пандемія коронавірусу: міністри країн НАТО вперше зустрічаються онлайн

Міністри закордонних справ країн НАТО 2 квітня обговорять заходи реагування на пандемію коронавірусу, наголошуючи при цьому, що альянс зберігає готовність захистити себе від будь-якої загрози.

Зустріч відбудеться в режимі відеоконференції – вперше за 70-річну історію НАТО. Віртуальний формат зустрічі обрали через заборону пересування і великих зустрічей, пов’язану з протидією коронавірусу.

«Наша головна мета – гарантувати, щоб ця криза в охороні здоров’я не стала кризою в обороні», – сказав 1 квітня генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберґ.

Альянс вже допоміг доправити необхідні засоби до найбільш уражених коронавірусом країн-членів: Італії й Іспанії.

Альянс працює над тим, щоб запобігти поширенню дезінформації навколо пандемії, у чому звинувачують Росію і Китай.

МОЗ припускає, що наступного тижня в Україні почнеться серійне виробництво тестів на COVID-19

Наступного тижня в Україні розпочнеться серійне виробництво тестів на коронавірусну хворобу COVID-19, припустив заступник міністра охорони здоров’я Віктор Ляшко у відповідь на питання Радіо Свобода на щоденному онлайн-брифінгу.

«Міністерство охорони здоров’я працює над цим питанням, і в указі президента було, що треба виділити кошти на виробництво тест-систем. Ми працювали і з Інститутом молекулярної біології, ми працювали і з іншими виробниками вітчизняних тестів. Я думаю, на наступному тижні в нас буде серійне виробництво і будуть поставки вітчизняних тестів до ПЛР-лабораторій. І ми спокійно забезпечимо всіх, хто цього потребує, лабораторними дослідженнями», – сказав Ляшко.

Міністр охорони здоров’я Ізраїлю захворів на COVID-19

У міністра охорони здоров’я Ізраїлю Яакова Ліцмана діагностували спричинене коронавірусом захворювання COVID-19, повідомляє МОЗ країни.

Тести на коронавірус 71-річного міністра і його дружини дали позитивний результат. Вони перебуватимуть в ізоляції.

Самопочуття Літцмана і його дружини – задовільне.

В Ізраїлі повідомили про щонайменше 25 смертей від коронавірусу, всього заразилися понад шість тисяч людей.

СБУ: в «Євролабі» вилучили документи та інформацію

Співробітники СБУ вилучили в товаристві з обмеженою відповідальністю «Євролаб» документи та інформацію в межах розслідування за фактом можливого вчинення «дій, які спрямовані на поширення епідемії COVID-19 та заподіяння шкоди здоров’ю населення України». Пресслужба СБУ повідомила про такий результат обшуків, які 1 квітня відбулися в «Євролабі».

«Зокрема, мова йде про навмисне неповідомлення відповідним державним органам інформації про позитивні результати тестів на коронавірус у окремих осіб», – ідеться в повідомленні спецслужби.

За інформацією СБУ, документи опрацюють із залученням фахівців Міністерства охорони здоров’я України, після чого «будуть прийняті відповідні процесуальні рішення у кримінальному провадженні».

У справі триває досудове розслідування, відбуваються слідчі й розшукові дії.

Карантин потрібний до масового спалаху – головний санлікар

Вивчаючи досвід інших країн, Міністерство охорони здоров’я України дійшло висновку, що карантин потрібно впроваджувати до появи масових спалахів COVID-19. Про це головний санітарний лікар Віктор Ляшко сказав 2 квітня у відповідь на запитання Радіо Свобода про те, чи доцільний італійський варіант суворих карантинних заходів, якщо при ньому в Італії реєструється велика кількість нових заражень щодоби. Водночас, він не виклав точку зору МОЗ про те, чому один із найсуворіших у ЄС карантинів не зупиняє масову передачу захворювання.

«Ми не повинні чекати великих спалахів, бо коли відбувається великий спалах, то відбувається велика кількість контактів. І друга хвиля спалаху відбувається вже через 14 днів. Тому карантин було розпочато до того, як у нас були зафіксовані масові спалахи», – відповів Віктор Ляшко. Він закликав експертів, які з сумнівом ставляться до запропонованих МОЗ заходів, переглянути своє ставлення до них.

«МОЗ вживає превентивних заходів, аналізуючи розвиток спалахів в інших країнах. Ми вивчаємо досвід усіх країн, робимо динаміку і порівняння», – зазначив головний санітарний лікар. Він додав, що міністерство зробить публічними ці порівняльні графіки темпів інфікування інших країн та України.

Головний санітарний лікар закликав «не зловживати» правом відкривати продуктові ринки

Заступник міністра охорони здоров’я та головний державний санітарний лікар Віктор Ляшко закликав «не зловживати» правом відкривати продуктові ринки.

«Хочу прокоментувати питання, яке стосується відкриття ринків. Міністерство охорони здоров’я не відкривало ринки. Постановою головного державного санітарного лікаря чітко прописані вимоги, коли органи місцевого самоврядування можуть дозволити відкрити ринок у разі, якщо немає інших можливостей купувати продукти харчування населенню, яке проживає на тій чи іншій території. Це не заклик відкривати ринки, це – можливість відкрити і дати доступ людям до продуктів харчування в період карантину», – сказав Ляшко.

Він закликав виконувати всі санітарні вимоги, якщо є необхідність відкрити той чи інший продуктовий ринок.

COVID-19: працівників «швидкої» внесли до переліку медпрацівників, яким утричі збільшать оклад

Працівники «швидкої допомоги» отримають надбавки до зарплати, як і лікарі інших спеціальностей, що зайняті лікуванням лабораторно підтверджених випадків COVID-19, повідомив міністр охорони здоров’я України Максим Степанов.

«У списку спеціальностей є, зокрема, і всі посади «екстренки» – в пункті про лікарів інших спеціальностей, що зайняті лікуванням лабораторно підтверджених випадків COVID-19. Однак виникло непорозуміння – мені надійшло чимало повідомлень, нібито ані фельдшерів, ані водіїв швидкої там немає, бо ж не прописано окремо. Ця інформація не відповідає дійсності», – цитує Степанова пресслужба МОЗ.

Уряд дозволив роботу ломбардів і кредитних спілок під час карантину

Уряд дозволив відновити за умов карантину роботу «всіх видів фінансових установ, у тому числі ломбардів і кредитних спілок», інформує Урядовий портал 2 квітня.

Також дозволено продаж запчастин для транспортних засобів, у тому числі для тракторів та іншої сільськогосподарської техніки, та продаж добового молодняка свійської птиці.

Уряд надав рекомендації, які сприятимуть зменшенню черг і скупчень відвідувачів. Аптеки задля цього можуть працювати цілодобово, а до торгових залів допускатимуть «у розрахунку не більше одного відвідувача на 10 квадратних метрів площі, з дотриманням 1,5-метрової відстані між особами».

Минулого тижня уряд також дозволив певні види діяльності «з обов’язковим дотриманням правил безпеки та відповідних санітарних і протиепідемічних заходів, а також використанням засобів індивідуального захисту». До дозволених раніше видів торгівлі додалася торгівля «ветеринарними препаратами, кормами, пестицидами та агрохімікатами, насінням і садівним матеріалом».

У 7 співробітників Нацбанку Грузії виявили коронавірус

Про це йдеться в офіційному повідомленні грузинського регулятора.

За інформацією Нацбанку Грузії, всі інфіковані працювали в одному структурному підрозділі і не спілкувалися з іншими співробітниками. Вони були ізольовані після виявлення симптомів коронавірусу в одного з колег.

Поліція Києва склала 466 протоколів на порушників карантину – Кличко

«Тільки з них на порушників обсервації за два дні склала понад 60 адміністративних протоколів», – повідомив 2 квітня міський голова Віталій Кличко.

5 осіб, за його словами, оштрафували за порушення режиму обсервації на 17 тисяч гривень.

«Незважаючи на постійні заклики до жителів міста і підприємців дотримуватися обмежувальних заходів, ще є багато тих, хто нехтує правилами. Буквально вчора поліція склала протокол на підприємця, який не припинив роботу кафе, і туди продовжували ходити люди», – заявив мер.

Він нагадав, що, згідно з законодавством, перше порушення режиму обсервації або самоізоляції передбачає штраф розміром 17 тисяч гривень, повторне порушення – 34 тисячі, а третє порушення передбачає кримінальне покарання.

«Коронавірус убиває двічі»: як в Україні та світі змінено церемонії поховань померлих від вірусу

В Україні до правил поховань внесено такі зміни:

  • тіло дезінфікують хлоровмісним розчином та поміщають у непроникний герметичний пакет-мішок;
  • труну закривають;
  • при похованні в приміщенні має бути не більше ніж одна людина на 10 квадратних метрів на відстані не менше півтора метра.

«Церква має практику звершення заочного похорону».

«Так багато родин питають нас, чи можуть побачити тіло востаннє. Але це заборонено».

За порушення режиму самоізоляції оштрафували 130 громадян, які повернулись з-за кордону – МВС

Заступник міністра внутрішніх справ Антон Геращенко повідомив, що за порушення режиму самоізоляції на сьогодні оштрафовані 130 громадян, які повернулись з-за кордону. Про це, як передає сайт МВС, Геращенко сказав в інтерв’ю газеті «Факти».

«За порушення режиму самоізоляції на сьогодні вже оштрафовані 130 громадян з тих, хто повернувся з-за кордону і відмовився сидіти вдома 14 днів. Поліція буде вибірково контролювати, чи дотримуються особи, що повернулися, режиму самоізоляції, оскільки тотальний контроль неможливий. Будемо дзвонити їм і нагадувати про вимогу перебувати вдома, виїжджати з перевірками. Якщо людину не застанемо, складемо адміністративний протокол, а він потім заплатить штраф 17 тисяч гривень», – сказав Геращенко.

МОН: інформація про скасування ЗНО і продовження карантину до 15 травня є фейком

Інформація про начебто продовження загальнонаціонального карантину до 15 травня 2020 року і скасування ЗНО є фейком, повідомляє Міністерство освіти і науки України.

«Наразі вона (ця інформація – ред.) активно поширюється у батьківських та вчительських групах із посиланням на Фейсбук-сторінку МОН. Однак ця інформація не відповідає дійсності», – йдеться в повідомленні МОН.

«2 квітня уряд визначив, що карантин триватиме до 24 квітня 2020 року. Ця дата наразі залишається незмінною. Якщо уряд ухвалить рішення про продовження карантину, Міністерство освіти і науки повідомить про це на офіційних ресурсах, а також надішле відповідні листи місцевим управлінням освіти», – додали в міністерстві.

Посольство в США просить Ілона Маска надати Україні апарати ШВЛ

Посольство України в США просить генерального директора компаній Tesla і SpaceX Ілона Маска надати Україні апарати штучної вентиляції легень (ШВЛ).

«Шановний Ілоне, Україна є другою за величиною країною Європи з населенням майже 40 мільйонів громадян. Пандемічна ситуація в Україні наближається до свого піку, квітень буде найважчим. Людям у лікарнях потрібні вентилятори. Ми готові до співпраці. Дякуймо», – йдеться в повідомленні посольства у твіттері.

Публічної реакції Ілона Маска на таке звернення поки немає.

«Коронавірус убиває двічі»: як в Україні та світі змінено церемонії поховань померлих від вірусу

На тлі спалаху коронавіру і десятків тисяч його жертв у світі органи влади та релігійні організації вносять корективи до церемоній поховань тих, хто помер від коронавірусу. Увага приділяється тому, аби церемонія поховання не перетворилась на невеликий епіцентр поширення смертельного вірусу на тих, хто бере участь у церемонії – насамперед родичів та священників. Багато родичів кажуть, що «коронавірус вбиває двічі» – фізично, а потім через неможливість достойно провести померлого в останню путь і попрощатись з ним.

За розпорядженням заступника міністра охорони здоров’я України, головного санітарного лікаря, який також відповідальний за ліквідацію наслідків надзвичайної ситуації через спалах коронавірусу, Віктора Ляшка, до правил поховань внесено такі зміни:

тіло дезінфікують хлоровмісним розчином та поміщають у непроникний герметичний пакет-мішок;

труну закривають;

при похованні в приміщенні має бути не більше ніж одна людина на 10 квадратних метрів на відстані не менше півтора метра.

Ідея полягає в тому, щоб унеможливити подальше зараження коронавірусом від покійника і щоб поховання не перетворилось на масове скупчення людей.

На передовій боротьби з коронавірусом. Чи вистачає лікарів?

На цю мить в Україні лабораторно підтвердили 804 випадки інфікування новим коронавірусом. З них, мінімум, 50 медичних працівників. Серед них госпіталізували 26, решта перебувають у самоізоляції. Багато з медиків заразилися через брак індивідуальних засобів захисту при контакті з інфікованими пацієнтами.

Кількість інфікованих лікарів у деяких населених пунктах України неконтрольовано зростає, що може призвести до ситуації, коли нових заражених буде нікому лікувати.


Найбільший спалах коронавірусної хвороби серед медичного персоналу наразі у Монастириському районі Тернопільської області. Там вже інфікувалися 32 медпрацівники, і ця цифра зростає. Зараз усі вони в ізоляції і не можуть працювати з хворими.

Reuters: країни ЄС недооцінили загрозу епідемії коронавірусу

Країни Європейського союзу на початку лютого запевняли Єврокомісію, що готові зустріти пандемію COVID-19 у всеозброєнні, але реальність виявилася зовсім іншою. Про це повідомляє агентство Reuters, ознайомившись зі стенограмами декількох закритих нарад щодо готовності до боротьби з коронавірусом, які відбулися у Брюсселі в кінці січня – початку лютого.

У нарадах взяли участь представники Єврокомісії і країн ЄС. Як випливає зі стенограми, тільки 4 з 27 держав (які саме, Reuters не називає) висловили побоювання з приводу можливої нестачі захисних засобів і обладнання. Спеціальна програма поставок масок, респіраторів і інших необхідних засобів була запущена Брюсселем тільки 28 лютого – після неодноразових нагадувань країнам-членам про необхідність уточнити кількість того, чого вони потребують.

Ажіотаж на продукти харчування знизився – Мінекономіки про карантин

Ажіотажний попит на продукти харчування, який спостерігався останні два тижні на тлі загальнонаціонального карантину в Україні, знизився, повідомив у фейсбуці заступник міністра розвитку економіки, торгівлі і сільського господарства Тарас Висоцький.

«Що стосується ТОП-3 продуктів, навколо яких найбільше дискусії останніми днями, то ажіотаж і реалізація щодо них також знижується: гречка (-17%), борошно (-10%), цибуля (-22%)», – написав Висоцький.

За його словами, найбільше за останній тиждень знизилася реалізація цукру (-27%), сала (-30%) і вершкового масла (-50%).

Висоцький наголосив, що попри те, що обсяги реалізації продуктів поступово знижуються, торговельні мережі поповнюють свої запаси.

У КМДА заявили, що перевірятимуть, чи дотримуються кияни самоізоляції

Створений столичною владою моніторинговий центр контролюватиме телефоном людей, які та знаходяться на самоізоляції. Про це розповів радник київського міського голови та секретар штабу з ліквідації наслідків надзвичайної ситуації Володимир Бондаренко.

Він уточнив, що контактуватимуть з людьми з коронавірусом, які лікуються вдома, людьми, що з ними контактували та тими, хто повернувся з-за кордону.

«Телефоном спочатку виявляються контактери осіб, які мають коронавірусну хворобу. Цих контактерів попереджають про необхідність самоізоляції. Щодо інших осіб, окрім попередження про необхідність самоізоляції, також визначається, наскільки їм потрібна чи не потрібна допомога», – зазначив Бондаренко.

БІЛЬШЕ

XS
SM
MD
LG