В Одесі перевіряють, з ким контактував хворий на COVID-19 одесит
Поліція і міська влада Одеси перевіряють, з ким контактував хворий на COVID-19 одесит, який виписався з інфекційної лікарні 14 березня, повідомив у фейсбуці голова Одеської облдержадміністрації Максим Куций.
«Це чоловік 1995 року народження, який наразі проживає у місті Одеса та нещодавно прибув із США. Після прибуття та при виявленні симптомів він звернувся до Одеської міської інфекційної лікарні. Там у нього були взяті всі аналізи – на грип, ГРВІ та COVID-19. Тести на грип та ГРВІ дали негативний результат. Далі, згідно з протоколом, тестовий матеріал хворого був направлений до референс-лабораторії у Києві, де сьогодні підтвердили наявність вірусу COVID-19», – написав чиновник.
Як повідомляє кореспондент Радіо Свобода, 14 березня пацієнт інфекційної лікарні міста Одеса покинув відділення, підписавши документ про самоізоляцію. Тести на грип на ГРВІ виявились негативними, а позитивний аналіз на коронавірус надійшов тільки 25 березня.
Зараз правоохоронці з’ясовують, чи дійсно пацієнт виконував умови самоізоляції, та з ким спілкувався в останні два тижні.
Одеське видання «Думская.net» оприлюднило звернення Одеського обласного лабораторного центру МОЗ до поліції від 25 березня, де йдеться, що пацієнт вказав фіктивну адресу проживання, що унеможливило проведення протиепідемічних заходів.
Це обвинувачення на засіданні міської комісії з техногенно екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій заперечив міський голова Геннадій Труханов. За його словами, хворий не ховався від лікарів, більшу частину часу перебував вдома і не користувався громадським транспортом. Усі його можливі контакти вже встановлені та також відправлені на самоізоляцію, наголосив міський голова.
На ранок 25 березня на Одещині госпіталізовані 9 людей з підозрою на коронавірусну інфекцію. Всі вони перебувають в Одеській міській інфекційній лікарні. У пацієнтів відібрані аналізи та направлені у вірусологічну лабораторію Одеси. Там проводиться тестування на грип та ГРВІ.
За даними МОЗ, станом на ранок 25 березня в Україні 113 лабораторно підтверджених випадків COVID-19, з них 4 летальні, 1 пацієнт одужав та вже виписаний з лікарні. Про ще три нові випадки у Києві повідомив столичний міський голова Віталій Кличко.
Хворий на COVID-19 житель Луганщини перебуває в лікарні у Рубіжному
Житель Луганщини, у якого виявили коронавірус, наразі перебуває у місті Рубіжне в ізольованому боксі інфекційного відділення. Як повідомив Сергій Гайдай, керівник Луганської ВЦА, пік хвороби у чоловіка вже минув, температура тіла троки вища за 37 градусів і лікарі повідомляють про позитивну динаміку.
«Людина контактувала з народним депутатом, який раніше був визнаний як носій коронавірусу», – повідомив Гайдай, не назвавши імені політика.
Наразі в Луганській області у 6 людей є підозра на коронавірус.
За даними МОЗ, станом на ранок 25 березня в Україні 113 лабораторно підтверджених випадків COVID-19, з них 4 летальні, 1 пацієнт одужав та вже виписаний з лікарні. Про ще три нові випадки у Києві повідомив столичний міський голова Віталій Кличко.
Із 25 березня у Києві заборонено продавати каву з собою та шаурму. Як контролює дотримання цього рішення столичної влади партульна поліція?
Що відбувається в Ірпені, де напередодні через вагітну з підозрою на коронавірус продезінфікували цілий будинок?
Та як тепер Борис Філатов проводить сесії міської ради у Дніпрі?
Про усе це – у спеціальному репортажі Радіо Свобода.
У Франції, станом на вечір 25 березня, число смертей від коронавірусу виросло до 1331.
Усього короновірусну інфекцію діагностували у 25 233 людей, із них 2827 –перебувають у важкому стані.
У Франції діє жорсткий карантин, порушення правил якого карається штрафами:
- 135 євро за перше порушення;
- 1500 євро у разі повторного порушення протягом 15 днів,
- 3700 євро чи до 6 місяців ув’язнення за 4 порушення протягом 30 днів
Виходити з дому можна лише з чітко визначених причин.
Більше про те, як французи переживають епідемію і карантин, читайте тут:
Епідемія коронавірусу у Франції: штрафи за порушення карантину, підтримкка лікарів та креатив
Індія приєдналася до країн, які запровадили жорсткий карантин через коронавірус
Індія запровадила загальнодержавний карантин, намагаючись уповільнити поширення коронавірусу. Прем’єр-міністр Нарендра Моді оголосив «повну заборону виходити зі своїх будинків» індійському народу у телевізійному зверненні.
Обмеження, які набирають чинності 25 березня триватимуть, попередньо, 21 день.
Індія, населення якої становить 1,3 мільярда людей, повідомила про 562 підтверджених випадки коронавірусу і 10 смертей.
Перший заступник міністра освіти і науки Юрій Полюхович після відвідин Інституту молекулярної біології та генетики НАН України розповів, як просувається запуск процесу виготовлення українських тест-систем для діагностики COVID-19.
«Головна проблема, на якій треба зосередитися найближчий час, – це запуск масштабного виготовлення українських тест-систем для діагностики COVID-19. Сьогодні за дорученням прем’єр-міністра разом з віце-прем'єр-міністром Вадимом Пристайком відвідали Інститут молекулярної біології та генетики НАН, де поспілкувалися з керівництвом та вченими. Вони розповіли, що зараз в Інституті розроблена, виготовлена і повністю готова до використання «Тест-система для діагностики коронавірусу COVID-19» на основі кількісної полімерної реакції (ПЛР). Система пройшла реєстрацію, підтверджена її точність і специфічність на рівні 99,9%. Собівартість однієї реакції на цьому тесті – 250 гривень, тоді як закордонні аналоги коштують 370-450 гривень. Наразі Інститут отримав 350 тисяч гривень від держави і виготовив перші партії тестів на 600 аналізів, які передані в Житомирський обласний лабораторний центр МОЗ та Центр громадського здоров’я МОЗ», – повідомив Полюхович у фейсбуці.
Він зазначив, що менш ніж за тиждень науковці можуть зробити набори на 10 тисяч вимірювань, а за 10-12 днів - на 50 тисяч.
«Головне, що для цього потрібно – кошти. Ми повинні інвестувати в нашу науку та забезпечити ефективний захист українців. Масштабне виготовлення та використання тест-систем також дозволить нам бути незалежними від іноземних виробників, заощадити на вартості систем та їхній доставці, швидко виробляти необхідну кількість систем залежно від епідеміологічної ситуації. Ще одна проблема: за словами науковців, вірус сильно мутує. Це також потрібно враховувати під час виготовлення тест-систем», – розповів посадовець.
За його словами, Інститут молекулярної біології та генетики створив такий тест, в якому можна досить швидко врахувати процес мутацій.
«Вчені гарантують, що на це потрібен лише день, тоді як в закордонних розробках йдеться про тиждень», – сказав представник Міносвіти.
Напередодні заступник міністра охорони здоров’я Віктор Ляшко заявив, що в Україні не бракуватиме тест-систем для виявлення хворих на COVID-19, а невдовзі також вийдуть у серійне виробництво вітчизняні тест-системи для виявлення коронавірусу.
УГКЦ та ПЦУ повідомили, як зустрінуть Великдень за умов карантину
Українські церкви повідомляють про зміни, яких зазнають їхні ритуали на свято Великодня (у 2020 році відзначатиметься 19 квітня) за умов продовження карантинних та інших обмежувальних заходів через епідемію COVID-19.
«Священний Синод Православної Церкви України ухвалюватиме відповідні практичні рекомендації для духовенства і мирян, зокрема, про порядок звершення богослужінь в ці дні, в міру наближення відповідного часу… Закликаємо всіх у надії на Боже милосердя продовжувати свої молитви до Господа про подолання згубної пошесті та її наслідків», – ідеться в повідомленні Православної церкви України.
Українська греко-католицька церква заявила, що «якщо у Страсний тиждень і на свято Воскресіння Христового в країнах нашого проживання триватиме карантин, то пасхальні богослужіння слід проводити в такий самий спосіб, як ми молилися в неділі Великого посту, тобто зараз».
«У неділю Пасхи служити, по змозі, надворі. Не робити процесій – ні в храмі, ні довкола храму. Якщо владики вважатимуть за можливе, відповідно до санітарних норм певної країни, служити в храмі, то в ньому мають перебувають лише священнослужителі та співці. Усі інші повинні залишитися надворі. При цьому їм треба забезпечити можливість брати участь у богослужіннях, слухаючи відправи через гучномовці або переглядаючи їх на екранах. Слід просити людей не скупчуватися, а перебувати на встановленій санітарними нормами відстані», – рекомендує предстоятель УГКЦ Святослав.
«Укрзалізниця» заявила, що в умовах продовження карантину компенсує 100% вартості квитків
«Укрзалізниця» повідомила, що пасажири можуть повернути квитки на усі поїзди, що мали відправитись після 18 березня, при цьому їм буде компенсовано 100% вартості квитка. Відповідне повідомлення з’явилося після того, як уряд до 24 квітня продовжив в Україні дію карантину.
«Наразі в Україні продовжує діяти заборона на перевезення пасажирів залізничним транспортом у будь-якому сполученні у зв’язку з карантином, спричиненим спалахом гострої респіраторної хвороби COVID-19. Залізничне пасажирське сполучення буде відновлене після ухвалення відповідного рішення урядом України», – повідомили в УЗ.
Згідно з повідомленням, повернення здійснюватиметься протягом 90 діб для внутрішнього сполучення та 180 діб – для міжнародного.
17 березня «Укрзалізниця» також повідомляла, що вартість квитків на всі скасовані поїзди через запроваджений з 12 березня карантин відшкодовуватиметься в повному обсязі, без додаткових зборів.
25 березня Кабінет міністрів запровадив режим надзвичайної ситуації на всій території України та продовжив карантин до 24 квітня.
Одеситу з коронавірусом зробили експрес-тест тільки на п’ятий день
Результати ПЛР-тестування одесита, в аналізах якого знайшли коронавірус, стали відомі тільки через 12 днів після взяття змивів. Про це він сам повідомив у соціальній мережі Інстаграм. У розлогому повідомленні Максим Г. розповів, що прибув до України зі Сполучених Штатів 13 березня, а з Києва до Одеси їхав машиною. І в літаку, і в машині, за його словами, він був у масці.
Під час поїздки Максиму було зле, тому в Одесі він поїхав зробити знімок легенів. Той показав легку форму пневмонії, і Максим Г. вирушив до інфекційної лікарні.
«Там у мене взяли змиви на коронавірус, двічі виміряли температуру, яка була 36,7, послухали легені фонендоскопом і сказали, що хрипів немає. Мені призначили лікування і запропонували на вибір: самоізоляція або госпіталізація. Я вибрав самоізоляцію і дотримувався її на всі 100%. Мій родич забрав мене до свого гостьового будинку (саме його адресу я повідомив у лікарні, а не фальшиву адресу, як повідомляють ЗМІ; за цією адресою я перебував насправді в зв'язку з карантином, і ми були абсолютно ізольовані від усіх). Також я залишив свій контактний номер, за яким мене можна було знайти в будь-який час», – пише Максим.
Він знову приїхав до лікарні 14 березня та попросив зробити експрес-тест, але таких тестів не було. 18 березня пацієнту зателефонували з лікарні та запросили на експрес-перевірку, яка виявилася негативною. Також експрес-тест зробили родичу Максима, який зустрів його в аеропорту та потім супроводжував до лікарні. Цей тест також був негативний.
Після отримання негативного екпрес-тесту Максим поїхав додому. Він стверджує, що дотримувався самоізоляції, а температура в нього не піднімалася. Після отримання позитивних результатів ПЦР-аналізу пацієнт планує зробити ще один експрес-тест і продовжуватиме самоізоляцію.
Раніше Радіо Свобода повідомляло, що перевіркою контактів пацієнта займається поліція. 25 березня, коли стало відомо про позитивний результат ПЛР-аналізу Максима Г., епідеміологи звернулися до поліції, тому що не змогли самостійно знайти пацієнта.
За даними МОЗ, станом на ранок 25 березня в Україні є 113 лабораторно підтверджених випадків COVID-19, з них 4 летальні, 1 пацієнт одужав та вже виписаний з лікарні.
Військові Сербії перетворили виставковий зал Белграду в тимчасову лікарню
Сербські військові продовжують облаштовувати імпровізовану лікарню на 3000 ліжок для можливих хворих на COVID-19 у виставковому залі Белграду. Станом на 25 березня Сербія повідомила про 384 підтверджені випадки зараження і три смерті від цієї коронавірусної хвороби.
В Україні число хворих на COVID-19 зросло до 136 – Кузін
Кількість заражень коронавірусом в Україні сягнула 136, повідомляє Українське радіо.
«Це лабораторно підтверджені випадки», – сказав в ефірі Українського радіо ввечері 25 березня виконувач обов’язків генерального директора Центру громадського здоров’я МОЗ Ігор Кузін.
Зранку Центр громадського здоров’я оприлюднив офіційне повідомлення про 113 випадків захворювання COVID-19.
Зранку влада також інформувала, що четверта людина в Україні померла від коронавірусної хвороби COVID-19. «За (минулу) добу було зафіксовано 29 нових випадків. Виявлено перші випадки інфікування у Волинській, Одеській, Луганській та Запорізькій областях», – йшлося в ранковому повідомленні Центру громадського здоров’я.
Кличко: VIP-палат в Олександрівській лікарні Києва немає
В Олександрівській лікарні Києва немає окремих палат для високопосадовців, сама лікарня також приймає пацієнтів із підозрою на інфікування коронавірусом без урахування їхнього статусу. Про це, коментуючи повідомлення про наявність VIP-палат, заявив увечері 25 грудня міський голова Києва Віталій Кличко.
«Кажуть, що Олександрівська - це, нібито, VIP-лікарня. Олександрівська лікарня є базовою. І, переважно, всіх хворих чи з підозрою на короновірус сьогодні відправляють туди. Якщо збільшуватиметься кількість хворих, ми будемо лікувати їх і в інших визначених і підготовлених для цього лікарнях. Таких сьогодні в столиці 7, включно з Олександрівською», – повідомив Кличко у фейсбуці.
Він уточнив, що особливі умови лікування в разі потреби матимуть лише три перші особи держави – президент, голова Верховної Ради та прем’єр-міністр.
«Окремі палати і щоб поряд знаходилася державна охорона. Така практика завжди була. І, до речі, не тільки в Україні», – твердить міський голова столиці.
Чи готова медична система України до спалаху коронавірусу? Сім історій медиків
25 березня по всій території України ввели надзвичайну ситуацію, аби запобігти поширенню коронавірусу. Карантинні заходи подовжили ще на місяць. Усе це необхідно, аби система охорони здоров’я України витримала навантаження, які можливі на піку епідемії. А з цим можуть виникнути проблеми – кажуть і лікарі, і вірусологи, і сам президент Володимир Зеленський.
У неділю в Україну мали прибути нові експрес-тести, тести для лабораторної діагностики, дезінфікатори та маски. Однак, поки кількості засобів, які наводять в Офісі президента, Міністерстві охорони здоров’я та на місцях різняться. Ми зв’язалися із сімома медичними працівниками з різних регіонів, аби дізнатися, чи готові медичні заклади боротися з новим вірусом. Читайте про це за лінком.
Як може завершитися пандемія COVID-19
Коли закінчується будь-яка пандемія? Коротка відповідь така: коли статистика покаже, що один хворий заражає в середньому менше 1 людини. Інакше кількість інфікованих ростиме лавиноподібно. Саме так, як зараз відбувається в багатьох країнах світу, де, як зазначає ВООЗ, одна людина заражає коронавірусом SARS-CoV-2 в середньому двох з половиною. Більше інформації за лінком.
COVID-19 в Україні: п'ята смерть, 32 нових випадки за добу, всього – 145
Станом на 22:30 25 березня в Україні підтверджено 145 випадків COVID-19, інформує Центр громадського здоров’я Міністерства охорони здоров’я. Зафіксовано п'яту смерть від цієї хвороби, в Івано-Франківській області померла жінка, яка занадто пізно звернулася до лікарів.
«На жаль, урятувати пацієнтку вже не вдалося, вона померла за добу. Інфікування на COVID-19 було лабораторно підтверджено вже після смерті. МОЗ висловлює співчуття рідним померлої. Її чоловік наразі продовжує перебувати в лікарні, його стан середнього ступеня тяжкості», – інформує МОЗ.
«Протягом дня підтверджено 32 нових випадки», – повідомляють фахівці і вказують, що найбільший добовий приріст показала Івано-Франківська область, де зафіксовано 16 випадків захворювання (з них 11 – за останню добу), на Прикарпатті вже двоє померлих від COVID-19.
Чотири нових випадки коронавірусної інфекції зафіксовані в Тернопільській області (всього ж на Тернопіллі вісім випадків), п’ять нових пацієнтів додалося на Запоріжжі (всього сім), три – в Києві (всього 34), три – на Одещині (всього 4), два – в Київській області (всього 24).
Хвороба зареєстрована вже в 16 регіонах України.
Усього зафіксовано 5 летальних випадків від COVID-19 в Україні. Один пацієнт одужав.
Коронавірус зараз у фазі адаптації до людей. Що далі? Інтерв’ю з вірусологинею
Кабмін продовжив карантин до 24 квітня та запровадив надзвичайну ситуацію на території всієї України, а в Нідерландах низку нових обмежень ввели аж до 1 червня. У боротьбі з коронавірусом, у світі забороняють громадські зібрання, закривають навчальні заклади, ресторани, розважальні центри, обмежують рух громадського транспорту, а подекуди – узагалі забороняють виходити на вулицю.
Попри певні уявлення про те, як поширюється вірус та яким є перебіг хвороби, знань про нього досі дуже мало, каже завідувачка відділом вірусних інфекцій Інституту епідеміології та інфекційних хвороб Алла Мироненко. Вона – доктор медичних наук, професорка медицини, яка уже 30 років вивчає масові інфекційні захворювання. В інтерв’ю Радіо Свобода вірусологиня розповіла, коли слід очікувати спаду захворюваності, чи ефективно дезінфікувати зупинки та де в Україні вже були випадки хантавірусу, від якого нещодавно померла людина в Китаї.
Текст інтерв’ю за лінком.
Українські тести на коронавірус – «швидші і дешевші»: чи знайде уряд гроші
Після хвилі негативних реакції у соціальних мережах та повідомлень у ЗМІ – уряд України вирішив профінансувати Інститут молекулярної біології та генетики НАН України, науковці якого розробили тест-системи діагностування коронавірусу. Що це за тест-системи? Чому їхніх розробників відправили у відпустки за власний рахунок? Скільки грошей тепер обіцяє виділити влада і коли чекати на українські тест-системи у кожній лікарні? Читайте про це за лінком.
Митці закликають уряд Шмигаля зберегти видатки на культуру за умов епідемії COVID-19
Керівники українських культурних інституцій звернулися до уряду України та прем’єр-міністра Дениса Шмигаля з листом, у якому закликають зберегти витрати на культуру – попри поширення епідемії коронавірусу й впровадження карантину на території України.
«Просимо дослухатися до пропозицій Українського культурного фонду (УКФ) та Українського інституту книги (УІК) щодо переформатування їхніх програм через виклики, пов’язані з епідемією коронавірусу. Відтак, зберегти фінансування проектів Українським культурним фондом, бюджет якого спрямований в першу чергу на підтримку самих продуцентів культури, і таким чином допомогти їм подолати кризу. Важливо зберегти і сприяти програмам УІК щодо підтримки української книговидавничої галузі, яка досягла значних успіхів упродовж останнього десятиліття. Те саме стосується і виробництва кіно: успіх останніх років був можливим завдяки сталості підтримки через механізми Держкіно, оскільки створення фільму – це багатолітній процес. Різке припинення підтримки знецінить уже зроблені інвестиції (зокрема, співфінансування від міжнародних партнерів), спровокує декваліфікацію і втрату кадрів», – ідеться у зверненні, відкритому для підписання іншими діячами культури.
Станом на вечір 25 березня під документом стоять підписи виконавчої директорки Українського культурного фонду Юлії Федів, директорки «Мистецького Арсеналу» Олесі Островської-Лютої, директорки Українського інституту книги Олександри Коваль, генерального директора Національного центру Олександра Довженка Івана Козленка та генерального директора Українського інституту Володимира Шейка.
Раніше 25 березня депутатка Верховної Ради з владної фракції «Слуга народу» Євгенія Кравчук оприлюднила заяву парламентського комітету з питань гуманітарної та інформаційної політики. В ній ідеться, що «Міністерство фінансів сьогодні вносить зміни в бюджет, зокрема, урізає фінансування всіх напрямків діяльності Міністерства культури, молоді та спорту. Залишаються лише видатки на утримання – тобто зарплатню».
За даними комітету, фінансування хочуть позбавити, серед інших Держкіно (на 750 мільйонів гривень), Український культурний фонд (на 500 мільйонів гривень), Інститут книги (на 150 мільйонів гривень). «Крім того, витрати на програму «зшивання країни», реставраційні роботи по захисту історико- культурної спадщини, програм інформполітики – на суму понад 500 мільйонів гривень. Невідомо наразі, як уріжуть фінансування спорту», – йдеться у заяві.
Депутати закликають Міністерство фінансів утриматися від прийняття рішень до проведення консультацій. Про реакцію уряду й міністерства на оприлюднені заяви на цей момент інформації немає.
Хліба і видовищ на виніс. Український бізнес адаптується до роботи в час пандемії
Хліба і видовищ на виніс – нова реальність, до якої звикають громадяни України. (Відео Reuters)