Президент України Володимир Зеленський заявив, що не повинно бути різниці у кількості проведених тестувань на COVID-19 залежно від дня тижня чи якогось свята.
«У вихідні та свята кількість тестів має бути такою самою, як і в будні, аби на наступний день після свят ми не «губили» нових хворих, а опісля не отримували спалахи. Вчасне виявлення інфекції – це й допомога самому пацієнту, і запобігання поширенню хвороби. Цього року свята справді вимагають дотримання правил як від влади, так і від людей. Але це робиться лише для того, щоб ми всі могли радіти святам у наступні роки», – сказав Зеленський.
У середу президент провів чергову селекторну нараду з питань запобігання поширенню коронавірусу, яку він влаштовує в своєму офісі щодня.
У «вільному від коронавірусу» Туркменистані вивезли пацієнтів карантину перед візитом місії ВООЗ
У Туркменистані раптово спорожніла зона карантину, в якій утримували в ізоляції кілька сотень людей з підозрою на COVID-19, повідомила 28 квітня з посиланням на свої джерела Туркменська редакція Радіо Свобода.
Це сталося перед майбутнім візитом делегації ВООЗ для вивчення ситуації з коронавірусом у Туркменистані, влада якого заявляє, що випадків захворювання на COVID-19 у країні немає.
«У карантині на околиці Туркменабаду зараз залишилося п’ять осіб, решту відпустили», – повідомило 27 квітня джерело в системі охороні здоров’я Лебапського велаяту, зазначивши, що тут перебували 486 людей.
За повідомленням, пацієнтів перевезли у невеликі провінційні лікарні і психіатричну клініку.
В окупованому Криму всіх приїжджих відправлятимуть до обсерватора
З 1 травня всі особи, що прибуватимуть до окупованого Росією Криму, обов’язково на 14 днів потраплятимуть до обсерватора. Про це повідомляють російські інформагенції з посиланням на голову фактичної російської влади півострова Сергія Аксьонова. Він уточнив, що це не стосуватиметься тих, хто має в Криму реєстрацію або власність.
«Не самоізоляція, а в обсерватор. Це вимушений захід, інших варіантів не буде», –сказав Аксьонов 29 квітня.
Раніше про такі ж заходи оголосила російська влада іншої окупованої української території, міста Севастополя.
Франція одягає маски: уряд представив план виходу з карантину
Із 11 травня Франція одягає маски і виходить на роботу – почнуть працювати усі магазини, невеликі музеї і бібліотеки. Дітей чекатимуть у яслах, дитячих садках і у початковій школі. Маска стане обов'язковим атрибутом у громадському транспорті, у продавців магазинів, працівників бібліотек і вчителів у школах.
18 травня підуть до школи учні перших двох класів французьких коледжів, в українських реаліях це перші класи середньої школи. Організацією навчання займатимуться самі школи, встановлюючи свої правила дотримання дистанції між учнями у класах та у їдальні, але у будь-якому разі у класі не може перебувати більше ніж 15 учнів.
І третій етап виходу з карантину буде на початку червня – до шкіл мають повернутися вже і учні старших класів.
Весь цей час кінотеатри, ресторани, концертні зали будуть зачинені і не можна збиратися більш ніж 10 особам в одному місці.
Столична влада зібрала дані щодо самоізоляції понад 52 тисяч киян – Кличко
До моніторингового центру з протидії розповсюдженню COVID-19 для контролю за режимом самоізоляції передали інформацію про понад 52 тисячі киян, повідомив мер Києва Віталій Кличко.
«Продовжує працювати Моніторинговий центр з протидії розповсюдження COVID-19, який ми створили в столиці. Усього до центру для контролю за режимом самоізоляції передали інформацію про понад 52 тисячі киян. Із них майже 47 тисяч – особи, що повернулися в Україну з-за кордону із 11 березня. Інші – кияни, що лікуються вдома або контактували з хворими і теж повинні перебувати на самоізоляції», – сказав Віталій Кличко.
Він зауважив, що сьогодні до здійснення фізичного контролю за дотриманням самоізоляції залучені також працівники муніципальної охорони.
Контроль за тим, чи дотримується людина правил самоізоляції, здійснюється у вибірковому порядку зі стеженням за геолокацією за допомогою чат-боту, додав Кличко.
Як живе одеський «нульовий пацієнт» із COVID-19, який хворіє майже 7 тижнів
Майже 7 тижнів, з 14 березня, на самоізоляції перебуває одеський «нульовий пацієнт» Максим Головкін – захворів першим, але досі не одужав. В обласній адміністрації публічно наполягають на його госпіталізації, але сам Максим стверджує, що йому госпіталізації ніхто не пропонував. Ніяких симптомів COVID-19, за словами пацієнта, в нього давно немає, але вірус досі залишається в організмі. Незабаром в Одесі розпочнеться тестування на антитіла і Головкіна, кажуть лікарі, перевірять одним із перших. В Китаї пацієнту із настільки довгою історією хвороби допомогло переливання плазми, але потім вірус повернувся.
AI заявляє про зростання випадків порушень прав у період пандемії коронавірусу, зокрема в Україні
У «Amnesty International Україна» відзначили зростання випадків порушень прав людини в період пандемії коронавірусу та запровадження карантинних обмежень у країнах Східної Європи та Центральної Азії, зокрема в Україні.
«В Україні доступ до послуг підтримки для осіб, які пережили побутове насильство, обмежений з моменту введення суворих карантинних заходів. Наприклад, фінансовані урядом відділення безкоштовної юридичної допомоги, на які можуть розраховувати багато постраждалих, перейшли до надання тільки дистанційних консультацій , що зробило їхні 35 послуг недоступними для постраждалих від домашнього насильства, які не можуть розповісти про свою ситуацію, залишаючись в одній квартирі зі своїм кривдником. Доступ до притулків також став ускладненим, оскільки жертви насильства все ще повинні надати підтвердження про медичний огляд, щоб бути прийнятими», – йдеться в повідомленні на сайті організації.
Вказується, що контроль за дотриманням заходів карантину вплинув на навантаження та пріоритети патрульної поліції України.
«Зростає стурбованість з приводу того, що поліція може зменшити пріоритет найбільш термінових викликів, включаючи повідомлення про домашнє насильство, для патрулювання вулиць, щоб переконатися, що населення дотримується карантину», – кажуть правозахисники.
Організація також вказує, що в Україні «уряд і підтримувані Росією сепаратисти на шкоду одне одному запровадили жорсткі заходи, що блокують пересування всіх осіб через контрольні пункти, щоб обмежити поширення COVID-19».
«Для літніх людей з контрольованих сепаратистами територій ці контрольно-пропускні пункти слугують єдиним способом виїжджати на контрольовані урядом території для отримання своїх пенсій, від яких вони значною мірою залежать. Ця заборона також наражає на ризик багатьох людей, що живуть на контрольованих сепаратистами територоріях йдеться в повідомленні.
У Amnesty International наголошують, що застосування деяких профілактичних заходів може призвести до «непрямої дискримінації певних груп або окремих осіб, які не в змозі їх дотримуватися».
«Усі кроки, які здійснює держава для боротьби з поширенням COVID-19, повинні ґрунтуватися на принципах прав людини: враховувати потреби та інтереси вразливих груп, а також потреби медичного персоналу, соціальних працівників/-ць та всіх, хто забезпечує функціонування критично важливих сервісів. Усі обмеження мають бути пропорційними, обґрунтованими й обмеженими в часі. Держава має гарантувати вільний доступ до інформації, поважати приватність, не вдаватися до репресій та надмірного застосування сили, а такоє вести постійний діалог із громадянським суспільством», – наголосила директорка «Amnesty International Україна» Оксана Покальчук.
За даними ГО «Ла Страда-Україна», в Україні за час карантину у більш ніж півтора раза збільшилася кількість випадків домашнього насильства.
У Росії число хворих на COVID-19 наближається до 100 тисяч, за добу померли понад 100 людей
Станом на ранок 29 квітня в Росії виявлений 5841 новий випадок зараження коронавірусною інфекцією, загальна кількість інфікованих склала 99 тисяч 399.
За минулу добу померли ще 108 пацієнтів з COVID-19. В цілому з початку поширення коронавірусу в Росії померли 972 людини.
Раніше цього тижня за числом зареєстрованих хворих Росія обійшла Китай та Іран і вийшла на восьме місце у світі за цим показником.
ОГП відкрив провадження за фактом ймовірного недотримання правил карантину у Київському СІЗО
У Офісі генерального прокурора повідомили про внесення в єдиний реєстр досудових розслідувань справу за фактом виявлення українським омбудсменом порушення санітарних норм у Київському слідчому ізоляторі в період карантину.
«Омбудсман звернулася до Офісу генерального прокурора і вказала на ймовірні порушення карантинних заходів, що можуть спричинити загрозу поширення гострої респіраторної хвороби COVID-19 у Київському СІЗО. В установі утримується понад 2,4 тис ув’язнених та щоденно працює понад 420 осіб персоналу, а, отже розповсюдження інфекції в умовах ізоляції матиме тяжкі наслідки. Зокрема, адміністрація установи не забезпечила засобами індивідуального захисту ув’язнених, які направляються до судів або на проведення слідчих дій та необхідну їх ізоляцію після повернення. З моменту введення в пенітенціарній системі карантину з Київського слідчого ізолятора до судів було доставлено 1648 осіб», – йдеться в повідомленні ОГП.
В Офісі генпрокурора також вказують, що медична частина СІЗО «виявилася не підготовленою до роботи в умовах карантину, персонал слідчого ізолятора та медичні працівники, не використовують засоби індивідуального захисту».
«Порушується порядок дезінфекції одягу та взуття, а також правила прийому посилок, бандеролей та передач для утримуваних осіб», – додали в ОГП.
«Це унікальний момент в освітній історії» – Іван Примаченко про онлайн-навчання на карантині
Іван Примаченко – співзасновник найбільших в Україні безкоштовних онлайн-курсів Prometheus. Відтоді як поширився коронавірус і в Україні розпочався карантин, зріс попит і на онлайн-навчання. В інтерв’ю Радіо Свобода Примаченко розповів, які онлайн-курси користуються найбільшою популярністю, хто найчастіше вчиться через інтернет та які перспективи має дистанційне навчання в Україні та світі.
Правозахисники називають «репресивними» заходи з протидії COVID-19 у Росії та інших країнах
Уряди країн Східної Європи і Центральної Азії реагують на пандемію COVID-19 репресивними і насильницькими заходами, які не відповідають їхнім зобов’язанням у галузі прав людини. Про це йдеться в доповіді міжнародної правозахисної організації Amnesty International, опублікованій 29 квітня. Автори дослідження аналізують ситуацію в Росії і кількох державах пострадянського простору.
У деяких країнах і регіонах влада «розглядає пандемію як карт-бланш на придушення прав людини», відзначають правозахисники. У Казахстані, за словами експерта Amnesty International, «влада заварює двері багатоквартирних будинків, щоб заблокувати жителів», а в російському регіоні Чечня поліцейські «б’ють людей за те, що на них немає захисних масок».
У Росії до медиків, які скаржилися на брак засобів захисту і ліків, застосовуються заходи адміністративного впливу, відзначають в Amnesty International.
Влада в багатьох країнах Східної Європи і Центральної Азії регулярно вдається до репресій, щоб заглушити критику на свою адресу. У доповіді вказується на випадки притягнення до відповідальності користувачів соціальних мереж, журналістів і медичних працівників. В Amnesty International вважають, що заходи з протидії недостовірній інформації про COVID-19 можуть використовуватися владою, щоб приховати масштаби епідемії і перешкодити поширенню відомостей про проблеми медицини.
За словами експерта організації в Центральній Азії Гізер МакГілл, влада більше зацікавлена «в придушенні інакомислення, ніж у захисті громадського здоров’я». Будь-які суворі заходи щодо запобігання поширення вірусу повинні бути обмеженими за часом їх застосування, пропорційними і відповідати стандартам у галузі прав людини, вважає вона.
Під Кабмін вийшли підприємці, вимагають рівних прав для всіх за умов карантину
Під будівлею уряду України 29 квітня відбувається акція протесту представників малого бізнесу, які вимагають за умов карантину рівних умов для всіх бізнесменів.
Під час акції, яка розпочалася о 9:00, підприємці також вимагають зняття карантину вже з 1 травня, щоб мати можливість «годувати свої сім’ї».
Учасники акції приїхали на автомобілях і цим заблокували рух на вулиці Грушевського, де розташована будівля Кабінету міністрів. Поліцейські намагалися відтіснити протестувальників від урядової будівлі і відкрити проїзд по вулиці Грушевського.
Раніше цього тижня урядовці оголосили про плани відновлення роботи продовольчих ринків. Це сталося після серії протестів підприємців.
Як і чому проти карантину протестують в світі?
Протягом останньої доби кількість хворих на COVID-19 у світі зросла приблизно на 70 тисяч. Це означає, що швидкість поширення вірусу знижується кілька днів поспіль. Водночас близько 4,5 мільярда людей (а це більш ніж половина всього населення Землі) перебувають на карантині. І в багатьох країнах мітингують проти суворих обмежень.
МВС переносить запуск системи автоматичної фіксації порушень ПДР через карантин
Міністерство внутрішніх справ повідомило, що переносить запуск системи автоматичної фото- та відеофіксації порушень правил дорожнього руху через карантинні обмеження.
У пресслужбі відомства нагадали, що 12 березня МВС презентувало пілотний проєкт системи фіксації адміністративних правопорушень у сфері гарантування безпеки дорожнього руху в автоматичному режимі, запуск системи в експлуатацію очікувався з 1 травня.
«Проте 11 березня уряд запровадив карантинні заходи, аби не допустити поширення COVID-19. Ці обмеження частково стосуються роботи певних підрозділів Національної поліції та інших організацій, задіяних у процесі роботи системи автофіксації. Тому в МВС ухвалене рішення відтермінувати роботу системи відеофіксації порушень правил дорожнього руху до закінчення карантину», – йдеться в МВС.
Американська кіноакадемія через COVID-19 змінила правила номінації на «Оскар»
Американська кіноакадемія вперше дозволила номінувати на «Оскар» фільми, які через пандемію показали тільки онлайн. Про це повідомляє сайт премії. Зміни стосуватимуться лише номінантів 93-ї церемонії, яка запланована на кінець лютого 2021 року.
Досі фільм, який претендує на «Оскар», потрібно було показувати в одному з комерційних кінотеатрів Лос-Анджелеса тричі на день протягом тижня до кінця року, що передує премії. Однак через пандемію з 16 березня всі кінотеатри Лос-Анджелеса були закриті. Через це вихід багатьох картин скасували: в тому числі, це стосується фільму про Джеймса Бонда «Не час помирати», а також чергових частин картини «Місія нездійсненна».
Тепер нагороду за найкращу картину, а також премії в основних і спеціальних номінаціях зможуть здобути фільми, які спочатку з’явилися на комерційних стрімінгових ресурсах або VOD-платформі (відео за запитом).
Власники картин, що претендують на «Оскар», повинні надати членам кіноакадемії їхні копії для перегляду на спеціальному захищеному сайті протягом 60 днів від дня виходу фільмів онлайн. При цьому стрічки мають відповідати всім іншим критеріям, необхідним для висунення на «Оскар», ідеться в повідомленні Академії.
У Німеччині за добу від COVID-19 померли понад 200 людей
У Німеччині за минулу добу зафіксовано 1 тисячу 304 нових випадків захворювання на COVID-19, число смертей зросло на 202 порівняно з попереднім днем. Такі дані 29 квітня оприлюднив Інститут інфекційних хвороб Роберта Коха, інформує Reuters.
Зараз у найбільш густонаселеній країні Європи нараховується 157 тисяч 641 підтверджений випадок та 6 тисяч 115 смертей.
Попри таку статистику, в Німеччині вже почали послаблювати обмеження, які перебувають тут у компетенції федеральних земель (хоча частину їх запроваджували, а тепер планують послаблювати, скоординовано по всій країні чи її більшій частині). Зокрема, відкрилися деякі менші торговельні заклади, готуються поступово відкривати школи.
При цьому в усіх землях аж 27 квітня запровадили вимогу носити маски, принаймні в громадському транспорті чи торговельних закладах, і таким чином Німеччина стала наразі останньою країною, яка пішла на такий крок. Зокрема, в столиці Берліні, який є окремою землею, вимога мати на собі маску стосується тільки транспорту, а покарань за порушення немає. Натомість у Баварії за порушення карантинних правил фізичним особам загрожує штраф до 150 євро, а юридичним до 1500 євро.
ФРС США повідомить про перші результати боротьби з кризою, спричиненою COVID-19
Федеральна резервна система (у США вона виконує функції центробанку) 29 квітня завершить своє перше засідання від часу березневого зменшення базової процентної ставки до нуля, що мало стимулювати економіку за умов пандемії COVID-19.
Очікується, що голова ФРС Джером Пауелл надасть детальнішу інформацію про програми кредитування, а також розповість про особливості програми викупу боргів.
Американський регулятор відкрив засідання 28 квітня на тлі попередніх ознак того, що закриття бізнесів та накази залишатися вдома можуть поступово скасовуватися, але є багато ознак економічних наслідків, спричинених обмеженнями.
Понад 26 мільйонів американців подали заяви про безробіття з моменту останнього засідання комітету. Роздрібні продажі знизилися рекордно швидкими темпами, і багато підприємств ще не відкрилися. Скорочення економіки США очікується на рівні, який не спостерігався впродовж десятиліть.
Інвестори прагнуть почути від ФРС, наскільки глибокою буде рецесія і наскільки тривалим буде перебування відсоткових ставок біля нуля. На своєму засіданні минулого місяця регулятор заявив, що це відбуватиметься, «поки не буде впевненості, що економіка витримала останні події».
Смертність від коронавірусу в США перевищила американські втрати під час війни у В’єтнамі
Кількість випадків COVID-19 в Сполучених Штатах за останні 18 днів подвоїлася і склала один мільйон, а число загиблих в країні перевищує число американців, загиблих у війні у В’єтнамі.
За даними Центру системних досліджень при Університеті Джонса Гопкінса, загиблих через коронавірус у США – 58 355 за шість тижнів, що перевищує дані про 58 220 загиблих за більш ніж десятирічний період збройного конфлікту у В’єтнамі.
Президент США Дональд Трамп тим часом привітав відмову деяких штатів від жорстких обмежень, тоді як кілька губернаторів попередили про необхідність бути і надалі обережними, перш ніж людям дозволять масово перебувати в торгових мережах і ресторанах.
Всесвітня організація охорони здоров’я (ВООЗ) заявила, що реінфікування можливе навіть серед тих пацієнтів, що одужали.
За добу в Україні – 456 нових випадків COVID-19, кількість смертей зросла до 250
В Україні зафіксували 9 866 випадків захворювання на коронавірусну хворобу COVID-19, повідомляє Центр громадського здоров’я вранці 29 квітня. Це на 456 більше за дані попередньої доби.
«Внаслідок ускладнень, викликаних хворобою, померли 250 людей, з них 138 чоловіків та 112 жінок. Серед померлих переважають особи віком від 50-ти років (85%). Загалом 1103 пацієнти вже одужали, з них 237 медпрацівників», – йдеться в повідомленні.
Наразі найбільше випадків COVID-19 у Чернівецькій області – 1489. Крім того, серед лідерів і столиця Київ (1341 хворих).
У Дніпрі розвісили оголошення на будинках, де живуть люди з підозрою на COVID-19
У Дніпрі на будинках, де живуть шпиталізовані з підозрою на коронавірусну інфекцію, з’явилися відповідні оголошення. Інформацію про це Радіо Свобода підтвердили в мерії Дніпра.
За даними пресслужби мерії, оголошення розвісили на близько 150 будинках міста. У міськраді також оприлюднили інтерактивну мапу, де позначені райони міста з виявленими випадки інфекції.
У міськраді наголосили, що під’їзди будинків, де є люди з підозрою на коронавірус, дезінфікуватимуть частіше, ніж інші. Мешканців також забезпечать антисептиками.
Світлини оголошень з’явилися в соцмережах.
Разом з тим юристка Правозахисної групи «Січ» Віталія Серебрянська вважає, що поява таких оголошень на під’їздах будинків є порушенням прав людини. Якщо інфекція справді несе суспільну загрозу, то обробка окремих персональних даних може здійснюватися без згоди людини для запобігання поширенню хвороби, але доступ до даних має надаватись лише обмеженому колу осіб, каже вона.
«Цими даними можуть користуватись медико-епідеміологічні служби та органи виконавчої влади, наприклад, щоб зробити додаткову дезінфекцію в під’їзді, але в жодному разі не можна поширювати ці дані для загалу. У під’їздах люди часто одне одного знають і людину вирахувати нескладно. Ми радимо людям, якщо вони відчувають дискримінацію через оприлюднення даних, звертатися до регіонального уповноваженого з прав людини або поліції», – сказала Радіо Свобода юристка.
Водночас дніпровский юрист Андрій Верба вважає, що мова про оприлюднення персональних даних не йде: в листівках немає прізвища, імені та по-батькові людини, її дати народження тощо.
Станом на вечір 28 квітня на Дніпропетровщині підтвердили 323 випадки коронавірусної інфекції.