Доступність посилання

ТОП новини

Коронавірус в Україні і світі. Живий блог

Епідемія коронавірусної інфекції, що розпочалася наприкінці 2019 року в Китаї, у січні 2020 року була оголошена ВООЗ надзвичайною ситуацією міжнародного значення у сфері охорони здоровʼя.

Захворювання COVID-19 спричинюється коронавірусом SARS-CoV-2, раніше відомим як 2019-nCoV, що належить до великої групи коронавірусів.

Після поширення епідемії на інші країни її було в березні 2020 року оголошено пандемією. Багато країн пішли на безпрецедентні карантинні заходи, що позначилися на світовій економіці та житті людей. Запроваджувалися локдауни та масковий режим, закривалися кордони, переривалося авіасполучення між країнами.

Радіо Свобода у цьому блозі – з початку виникнення коронавірусної небезпеки – публікує статистику, репортажі з лікарень, історії хворих, коментарі і рекомендації фахівців щодо протидії коронавірусній пандемії в Україні і світі.

За даними ВООЗ, жертвами захворювання від початку пандемії стали майже 20 мільйонів людей. Йдеться про всі смерті, повʼязані з інфекцією. За офіційними даними, інформацію про які збирав американський інститут Джонса Гопкінса, сама коронавірусна інфекція (без загострення супутніх захворювань) стала причиною смерті близько 7 мільйонів людей.

Масова вакцинація різко скоротила смертність і врешті зупинила пандемію.

В Україні перехворіло майже 5 мільйонів людей, понад 105 тисяч із них померли.

5 травня 2023 року Всесвітня організація охорони здоровʼя ухвалила рішення, що поширення коронавірусної інфекції типу COVID-19 вже не є надзвичайною ситуацією міжнародного значення.

Країни «Вишеградської четвірки» пообіцяли «Східному партнерству» спільно боротися з коронавірусом

Країни «Вишеградської четвірки» запустять програму солідарності з шістьма країнами «Східного партнерства» для боротьби з пандемією COVID-19.

У спільній заяві Чехії, Угорщини, Польщі і Словаччини щодо майбутнього «Східного партнерства» четвірка заявила, що «запустить надзвичайну «програму V4EastSolidarity» для країн «Східного партнерства» в рамках Міжнародного Вишеградського фонду, зі спрощеною процедурою, що присвячена зміцненню сфери охорони здоров’я, соціальній та економічній стійкості груп громадян країн «Східного партнерства», порушених пандемією COVID-19 і її наслідками. Заявлено, що програма має передбачати до 250 000 євро.

Заява була опублікована у відповідь на повідомлення Європейської комісії про майбутнє «Східного партнерства» минулого місяця. Партнерство, що розпочате в 2009 році і об’єднує Україну, Вірменію, Азербайджан, Білорусь, Грузію й Молдову, покликане наблизити країни до ЄС без конкретної пропозиції про майбутнє членство в блоці.

У документі чотирьох східних країн-членів ЄС не міститься заклик до майбутнього членства в ЄС, але вони кажуть, що «політична асоціація та економічна інтеграція східних партнерів з ЄС залишаються нашою головною метою». Країни «Вишеградської четвірки» також вказують, що підтримують «поступовий доступ наших партнерів до єдиного ринку ЄС, до рівнів, визнаних взаємовигідними для партнерів і країн-членів ЄС».

Заява «Вишеградської четвірки» стане частиною дебатів щодо «Східного партнерства», які міністри закордонних справ країн ЄС мають провести наприкінці місяця, а також щодо саміту «Східного партнерства», який все ще запланований на 18 червня в Брюсселі, хоча він може бути перенесений через коронавірусну пандемію.

МОЗ затвердило рекомендації щодо поховання померлих від COVID-19

Міністерство охорони здоров’я України затвердило рекомендації щодо безпечного поховання померлих від спричиненого коронавірусом захворювання COVID-19.

За рекомендаціями МОЗ:

  • до обрядів перед похованням, у разі крайньої необхідності, може допускатись не більше ніж 10 осіб за умови одночасного перебування у приміщенні;
  • не більше ніж одна особа на 10 квадратних метрів;
  • під час обряду між присутніми має бути безпечна дистанція у 1,5 метра;
  • поцілунки тіла померлої особи забороняються, оскільки існує пряма можливість інфікування;
  • поховання або кремація тіла мають здійснюватися у щільно закритій труні;
  • органи місцевого самоврядування здійснюють облік осіб, які були присутні під час поховання.

Для медичних працівників, які безпосередньо контактують із тілами, діють такі правила:

  • обов’язкове використання засобів індивідуального захисту: рукавичок, водостійкого ізоляційного халата із довгими рукавами;
  • під час розтину тіла обов’язкове використання водостійкого ізоляційного халата із довгими рукавами або комбінезону, окулярів або захисного щитка, респіратора з класом захисту не нижче ніж FFP2, медичної одноразової шапочки;
  • під час транспортування тіла до моргу обов’язкове використання засобів індивідуального захисту, які унеможливлюють можливість інфікування через контакт з фізіологічними рідинами. Контакти з тілом мають бути мінімізовані;
  • при транспортуванні до крематорію або місця поховання рекомендується застосовувати непроникні герметичні пакети-мішки для тіла;
  • у приміщенні, де перебувала померла особа, рекомендують провести звичайне прибирання з подальшим проведенням заключної дезінфекції.

За добу в Україні зафіксували 206 нових випадків коронавірусної хвороби COVID-19, повідомило 8 квітня Міністерство охорони здоров’я.

Загалом в Україні тепер виявили 1 668 випадків коронавірусного захворювання. 52 людини померли, ще 35 – одужали.

У Вербну неділю і на Великдень обмежать присутність людей у церквах Львівщини

Проводити богослужіння у Вербну неділю і на Великдень онлайн і обмежити присутність людей у храмах до 10 осіб закликали сьогодні духовенство представники влади Львова й області. Про те, як організувати богослужіння, мовилось під час скайп-наради з участю керівників єпархіальних управлінь і церков Львівської області, правоохоронних органів і місцевої влади, повідомляє кореспондент Радіо Свобода.

«Звертаюсь до духовенства та мешканців області і прошу потурбуватись не лише про душу людини, але й про тіло. Ми наближаємось до піку захворюваності саме на Великодні свята. Важливо зменшити скупчення людей у храмах. Тому прошу владик, отців, пасторів звернутись до парафіян із проханням відповідально поставитись до ситуації та брати участь у богослужіннях онлайн. Якщо немає такої можливості, то проводьте богослужіння на відкритих територіях і з дотриманням дистанції між людьми», – наголосив голова Львівської обласної адміністрації Максим Козицький.

Архиєпископ і митрополит Львівський Римо-католицької церкви в Україні Мечислав Мокшицький наголосив, що, згідно з рішенням Конференції єпископату РКЦ, богослужіння на Великдень, а це за григоріанським календарем 12 квітня, проводитимуть лише онлайн. У костелах будуть лише єпископи й священники, а парафіяни святитимуть паски вдома, використовуючи освячену воду.

Духовенство Української греко-католицької церкви закликає вірних залишатись вдома і долучитись до трансляцій богослужінь.

«Храми не зачиняються, але у них може перебувати не більше ніж 10 осіб. Ми робимо все можливе, щоб самодисциплінувати людей. Заохочуємо парафіян молитись онлайн і свяченою водою окропити вербу та паски. Але якщо люди прийдуть у храм, то будуть вжиті всі заходи безпеки, зокрема, парафіяни перебуватимуть на подвір’ї», – наголосив єпископ УГКЦ Володимир (Груца).

У церквах Православної церкви України освятять під час богослужіння вербні гілки, і люди протягом дня зможуть їх собі взяти, не порушуючи правил карантину.

«Є частина населення, яка свідомо залишається вдома під час карантину і не відвідує храм. Але є великий відсоток людей, які приходять у церкву. Щодо Великодня, важливо у церквах відкоригувати, у який час потрібно виносити Плащаницю, щоб люди лише поклонялися. Також важливо, щоб парафіяни користувались засобами захисту. Ми закликаємо людей освячувати паски вдома. Пригадайте, як у радянський час ніхто не міг освятити паски, і ми це робили вдома. Таке у нас вже було, і не потрібно думати, що якщо паски не посвятити в храмі, то Великодня не буде. Великдень відбудеться. Важливо розуміти, що така ситуація склалася лише цього року. Однак, якщо люди прийдуть в церкву, важливо, щоб священники зробили усе, щоб було дотримано норм безпеки», – повідомив митрополит Львівський і Сокальський ПЦУ Димитрій (Рудюк).

Поліція забезпечуватиме порядок у найближчі дві неділі (Великдень за григоріанським і за юліанським календарями) біля храмів, а також просить громадян у провідну неділю, коли традиційно відвідують могили рідних, пам’ятати про безпеку і дотримуватись карантину.

Лише у Львові 116 церков. Загалом у Львівській області 3119 релігійних громад, із яких найбільше УГКЦ – 1645, ПЦУ – 913, РКЦ – 139, УПЦ (Московського патріархату) – 53, одна громада Вірменської апостольської церкви і кілька протестантських.

ВООЗ рекомендує Україні продовжити карантин – Шмигаль

Всесвітня організація охорони здоров’я рекомендує Україні продовжити карантин, повідомив прем’єр-міністр Денис Шмигаль.

«Вчора Україна отримала рекомендацію від ВООЗ продовжити карантин, тому що це ефективний засіб порятунку життів українців. Тож наголошую, що протягом квітня ми не відступимо від запроваджених обмежень», – сказав прем’єр.

Він раніше говорив, що, найімовірніше, карантин продовжать до травня.

Уряд спростив процедуру отримання допомоги переселенцям на період карантину

Кабінет міністрів України спростив процедуру отримання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг на період карантину, повідомляє пресслужба уряду.

«Відтак у разі, якщо закінчення поточного шестимісячного строку виплати грошової допомоги відбулося в період дії карантину або обмежувальних заходів, пов’язаних із поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19), і протягом 30 днів з дня його скасування призначення грошової допомоги на наступний шестимісячний строк здійснюється без подання відповідної заяви і документів, які були передбачені раніше, у такому ж розмірі, в якому вона виплачується в поточному шестимісячному строці», – мовиться в повідомленні.

Як повідомили у Кабміні, визначені строки не зараховуються у період перебування на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях і в анексованому Криму.

На цей період також забороняється ухвалювати рішення про скасування дії довідки ВПО.

Український літак з гуманітарною допомогою вже приземлився в Італії – МВС

«П'ять тонн спеціальних санітайзерів вже сьогодні будуть використовувати медичні працівники. Віримо, що зовсім скоро вірус, який тримає в заручниках всю планету, відступить. А поки гуртуємося і допомагаємо один одному», – заявили в МВС.

Дніпропетровщина: у місті, де стався спалах коронавірусу, дезінфікуватимуть вулиці та масово тестуватимуть людей

У шахтарському місті Першотравенську на Дніпропетровщині, де стався спалах COVID-19, масово тестуватимуть людей. Про це повідомив голова облдержадміністрації Олександр Бондаренко.

За його даними, зараз в місті зафіксований 21 випадок, але наразі продовжують виявляти контактних осіб. У всіх них мають взяти тести, таким чином, сказав голова ОДА, будуть з’ясовані дані щодо ситуації із захворюваністю в місті.

Окрім того, у середу рятувальники зроблять «тотальну дезінфекцію» вулиць міста. Як дезінфектор використають розчин із гіпохлоритом натрію.

Посадовці міста та області також обирають місце обсервації людей, у яких підозрюють коронавірус.

Водночас в Дніпропетровській обласній раді уточнили, що пов’язують спалах інфекції в Першотравенську з зібранням вірян ХЦ «Нове покоління», на базі якої створений «Міжнародний біблійний коледж», до якого на навчання приїжджають люди з різних країн світу.

«У цей Песах не тільки єврейський народ, а й більшість людей світу перебуває на карантині» – головний рабин України

Моше Реувен Азман

«Мені здається, час Машіаха (Месії) не за горами. Із приходом Машіаха у світі настануть гармонія і справедливість, припиняться війни і буде матеріальний і духовний достаток».

Поліція розслідує порушення карантину мером Запоріжжя

Поліцією відкрито кримінальне провадження щодо ймовірного порушення мером Запоріжжя Володимиром Буряком вимог карантину.

Як повідомила Радіо Свобода керівниця відділу комунікації головного управління Національної поліції у Запорізькій області Катерина Людвік, ведеться розслідування за статтею 325 Кримінального кодексу України (порушення санітарних правил і норм щодо запобігання інфекційним захворюванням та масовим отруєнням). Наразі правоохоронцями встановлюються всі обставини події.

8 квітня працівники поліції та СБУ проводять перевірку дотримання вимог карантину автотранспортними підприємствами Запоріжжя, що надають послуги перевезення громадським транспортом.

Напередодні президент Володимира Зеленський у своєму відеозвернені розкритикував дії мера Запоріжжя, який вирішив не зупиняти рух маршруток і автобусів у місті з 6 квітня.

Карантин запровадили вчасно, пом’якшення раніше Великодня не буде – Зеленський

Керівництво України не бачить підстав для пом’якшення карантинних заходів, особливо з урахуванням Великодніх свят (тобто до 19 квітня – ред.), коли існує загроза скупчення людей. Про це йшлося 8 квітня на нараді під головуванням президента України Володимира Зеленського щодо боротьби з коронавірусом.

«Карантин – це те, що нас рятує. Завдяки тому, що ми запровадили його вчасно, поширення коронавірусу відбувається не так швидко. Ми бачимо, що багато українців відповідально ставляться до карантину, хоча це нелегко», – сказав Зеленський.

До того ж, не пом’якшувати карантинні заходи закликали у Всесвітній організації охорони здоров’я, повідомили в уряді.

КМДА розірвала договір на закупівлю 400 камер з функцією вимірювання температури тіла та розпізнавання облич за 64,9 мільйона гривень, повідомила система електронних закупівель Prozorro.

Комунальне підприємство «Інформатика», яке підпорядковується КМДА, провело закупівлю без тендеру в межах боротьби з COVID-19. Водночас такі камери не підпадають під перелік товарів для протидії коронавірусній хворобі, зазначають у Prozorro. Державна аудиторська служба підтвердила порушення.

Невдовзі на сторінці тендеру в Prozorro з’явилася інформація про розірвання договору. Оплат не було, тому всі кошти вдалося зберегти.

У 15 росіян, які приїхали будувати Білоруську АЕС, виявили коронавірус

15 громадян Росії, які приїхали до міста Островець у Гродненській області Білорусі на будівництво Білоруської АЕС, госпіталізовані з коронавірусною інфекцією. Про це повідомило видання «Гродненська правда», а згодом підтвердив на онлайн-конференції міністр охорони здоров’я Білорусі Володимир Каранік.

За словами керівника МОЗ Білорусі, після прибуття на майданчик майбутньої атомної електростанції російські будівельники, як і інші співробітники, були відправлені на двотижневий карантин. Під час нього вони пройшли тестування на коронавірус, яке дало позитивний результат. На будівництві вони не працювали.

У Білорусі офіційно не оголошений карантин через коронавірус – працюють підприємства, не зупинений транспорт, відбуваються масові заходи. Президент Олександр Лукашенко називає інформацію про коронавірус «психозом».

Станом на ранок 8 квітня Міністерство охорони здоров’я повідомило про 1066 підтверджених випадків COVID-19 у Білорусі: на лікуванні перебувають 976 пацієнтів, 77 одужали, 13 померли.

МОН: профтехи мають дистанційно провести атестацію випускників

Заклади профосвіти мають організувати дистанційне проведення атестації випускників, якщо державна кваліфікаційна атестація припадає на період карантину – таке роз’яснення Міністерство освіти і науки надало у листі 8 квітня.

«Зараз ми маємо ситуацію, коли велика частина учнів профтехзакладів чекає завершення карантину, щоб пройти кваліфікаційну атестацію й отримати диплом. Аби вони не втрачали час, ми просимо заклади провести атестації дистанційно і у такий спосіб перевірити знання та вміння випускників», – пояснив заступник міністра освіти і науки Петро Коржевський.

У листі також пояснюється, як провести атестацію випускників, для яких виробнича практика повністю або частково припала на період карантину, а перенести її у дистанційний формат не можна через особливість професії. МОН пропонує враховувати оцінки таких учнів із виробничого навчання, яке вони відпрацювали у закладі з майстрами.

Прем’єр: найімовірніше, карантин продовжать до травня

Найімовірніше, карантин продовжать до травня, повідомив прем’єр Денис Шмигаль під час засідання уряду.

«Ми не відступимо від того карантинного режиму, який запроваджено і триватиме до встановленого 24 квітня, і можливо, швидше за все, буде продовжено до початку травня», – сказав Шмигаль.

Кількість розбоїв та крадіжок зменшилася в середньому на 35% у час карантину – поліція

«Ми проаналізували статистику за трьома позиціями: крадіжки, грабежі та розбої. В жодному з регіонів немає зростання за цими видами злочину, навпаки кількість знижується. Наприклад, в період з 11 березня по 4 квітня минулого року в цілому по країні було скоєно 25988 крадіжок. За аналогічний період цього року їх – 16926. На 34,9% менше. Грабунків було скоєно в минулому році 815, в цьому – 543. Тобто, їх кількість зменшилася на 33,4%. Щодо розбоїв ситуація виглядає так: минулоріч – 149, цьогоріч – 97. Як бачимо, теж є зниження на 34,9%», – повідомив заступник голови Національної поліції України Максим Цуцкірідзе.

«Це виклик для вчителів»: в Україні стартувала загальнонаціональна онлайн-школа на період карантину

В Україні стартувала онлайн-школа для учнів п’ятих-одинадцятих класів. Відеоуроки з усіх предметів для відправлених на карантин дітей підготували 40 київських учителів. Транслювати записані заняття будуть одразу декілька загальнонаціональних телеканалів. Переглянути уроки можна також і в інтернеті.

Ухань виходить із карантину. В інше китайське місто коронавірус імпортують із Росії

Китайське місто Ухань, на яке припав перший у світі спалах коронавірусного захворювання, повертається до нормального життя після більш ніж двох місяців карантину. Водночас інше китайське місто тільки починає запроваджувати обмеження на тлі збільшення «імпортованих» випадків із сусідньої Росії. Ще один привід для занепокоєння – зростання безсимптомних випадків інфікування.

Засідання Кабінету міністрів. Трансляція

Уряд має розглянути проєкт закону Про внесення змін до деяких законів України щодо захисту населення від розповсюдження інфекційних хвороб. Крім того, Кабмін планує створити Раду з питань економічного розвитку.

Міністри країн ЄС не домовилися про план порятунку економіки в часи коронавірусу

«Після 16 [годин] дискусій ми наблизилися до угоди, але ми ще не там», – заявив президент Єврогрупи Маріо Центено у Twitter.

За його словами, обговорення продовжать 9 квітня.

БІЛЬШЕ

XS
SM
MD
LG