Доступність посилання

ТОП новини

Коронавірус в Україні і світі. Живий блог

Епідемія коронавірусної інфекції, що розпочалася наприкінці 2019 року в Китаї, у січні 2020 року була оголошена ВООЗ надзвичайною ситуацією міжнародного значення у сфері охорони здоровʼя.

Захворювання COVID-19 спричинюється коронавірусом SARS-CoV-2, раніше відомим як 2019-nCoV, що належить до великої групи коронавірусів.

Після поширення епідемії на інші країни її було в березні 2020 року оголошено пандемією. Багато країн пішли на безпрецедентні карантинні заходи, що позначилися на світовій економіці та житті людей. Запроваджувалися локдауни та масковий режим, закривалися кордони, переривалося авіасполучення між країнами.

Радіо Свобода у цьому блозі – з початку виникнення коронавірусної небезпеки – публікує статистику, репортажі з лікарень, історії хворих, коментарі і рекомендації фахівців щодо протидії коронавірусній пандемії в Україні і світі.

За даними ВООЗ, жертвами захворювання від початку пандемії стали майже 20 мільйонів людей. Йдеться про всі смерті, повʼязані з інфекцією. За офіційними даними, інформацію про які збирав американський інститут Джонса Гопкінса, сама коронавірусна інфекція (без загострення супутніх захворювань) стала причиною смерті близько 7 мільйонів людей.

Масова вакцинація різко скоротила смертність і врешті зупинила пандемію.

В Україні перехворіло майже 5 мільйонів людей, понад 105 тисяч із них померли.

5 травня 2023 року Всесвітня організація охорони здоровʼя ухвалила рішення, що поширення коронавірусної інфекції типу COVID-19 вже не є надзвичайною ситуацією міжнародного значення.

В Україні зафіксовано 311 випадків COVID-19, 8 людей померли – останні дані МОЗ

Станом на 10:00 28 березня в Україні 311 лабораторно підтверджених випадків COVID-19, із них 8 летальних, 5 пацієнтів одужало (4 дорослих, 1 дитина), повідомляє пресслужба МОЗ.

Згідно з повідомленням, за добу було зафіксовано 93 нові випадки.

«Дослідження проводилися вірусологічною референс-лабораторією Центру громадського здоров’я України, а також обласними лабораторіями. Станом на ранок 28 березня 2020 року до Центру надійшло 311 повідомлень про підозру на COVID-19. Всього з початку 2020 року надійшло 1712 повідомлень про підозру на COVID-19», – йдеться в повідомленні МОЗ у фейсбуці.

За даними Центру системних досліджені та інжинірингу при університеті Джонса Гопкінса, на сьогодні у світі кількість підтверджених випадків інфікування коронавірусом складає майже 600 тисяч, від COVID-19 померли понад 27 тисяч людей, видужали – більш ніж 131 тисяча.​

США виділять Україні 1,2 млн дол на боротьбу з коронавірусом – посольство

У Посольстві США в Україні повідомили, що Вашингтон виділить Україні медичну та гуманітарну допомогу у розмірі понад 1,2 мільйона доларів для протидії коронавірусу.

«Надана допомога спрямовуватиметься на підготовку лабораторних систем, виявлення захворювання, надання технічної підтримки в питаннях реагування та інформування щодо ризиків поширення COVID-19 тощо... Україна високо цінує підтримку та допомогу влади США у сфері охорони здоров’я та боротьби з пандемією», – йдеться в повідомленні посольства у фейсбуці.

За даними дипломатів, США мають розпочати виділення коштів із 3 квітня.

Раніше Міжнародний валютний фонд заявив, що готовий мобілізувати 1 трильйон доларів кредитних ресурсів, щоб допомогти країнам, що постраждали внаслідок епідемії. 50 мільярдів може бути виділено країнам з економіками, що розвиваються. Саме до таких країн належить і Україна.

В Україні вже 310 виявлених хворих на COVID-19 – МОЗ

За результатами досліджень вірусологічної референс-лабораторії Центру громадського здоров’я МОЗ України та обласних лабораторних центрів станом на 23:00 27 березня підтверджено 310 випадків COVID-19. У вечірньому зведенні, оприлюдненому станом на 22:00 26 березня, повідомляли про 196 випадків.

Таким чином, за добу число виявлених хворих зросло на 114, тобто більш як у півтора раза.

Одна з прибулих із країн Балтії, в якої експрес-текст показав коронавірус, виявилася здоровою

У жінки, яка разом із групою жителів Дніпропетровщини прибула з країн Балтії та була на обсервації, не підтвердився коронавірус. Про це 27 березня повідомив директор департаменту охорони здоров’я Дніпропетровської облдержадміністрації Валерій Сердюк.

За його даними, експрес-тест на кронавірус у жінки був позитивний, однак «довгий аналіз» – ПЛР – виявився негативним.

Одразу після результатів експрес-тесту жінку перевезли до інфекційої лікарні №21, яка визначена госпітальною базою для інфікованих.

Станом на 27 березня на обсервації в одному із закладів Дніпра перебуває ще понад 30 людей, які приїхали з країн Балтії одним потягом. Обсервація триватиме до 6 квітня.

Наразі на Дніпропетровщині зафіксовано шість лабораторно підтверджених випадків COVID-19, три з них – за останню добу.

Одна людина – чоловік, який повернувся з Франції, вже одужав й готується до виписки. Його дружина поки залишиться в лікарні.

Раніше в Дніпрі виникла конфліктна ситуація навколо повернення групи українців із країн Балтії додому.

Вони прибули до Києва потягом із Риги. Далі частину людей централізовано автобусом, організованим обласною владою, перевезли до Дніпра. 24 березня з групи в 55 осіб 32 людей, переважно дніпрян, направили на обсервацію. Решту ж – мешканців інших міст регіону, а також Харкова та Запоріжжя – після підписання зобов’язань про дотримання режиму самоізоляції відпустили. Це викликало обуреннях в тих, кого залишили, люди спершу відмовлялися виходити з автобуса, але потім погодилися на обсервацію.

В Італії 27 березня зафіксовано рекордну кількість смертей від COVID-19

За одну добу в Ітілії померли 969 людей. Загальна кількість летальних випадків сягнула – 9134. Усього хворих – понад 86 тисяч.

Вилікувалися за весь час близько 11 тисяч людей.

Випадків нових діагностованих заражень за останню добу нарахували понад 6 тисяч.

Як повідоми ла ВООЗ усього на сьогодні у світі новим коронавірусом заразилися понад півмільйона людей, з них понад 20 тисяч померли.

Інтернетресурси, які узагальнюють інформацію про кількість інфікованих та померлих, до вечора п’ятниці повідомляють, що у світі заразилися понад 572 тисячі людей, а померли понад 27 тисяч.

Найбільше виявлених випадків інфікування зафіксовано в Сполучених Штатах, число наближається до 100 тисяч, Італія на другому місці.

За добу в Іспанії в зв’язку з коронавірусом померли понад 500 людей, у Великій Британії майже 200, понад 100 в США, Ірані, Нідерландах.

Всього в світі нараховується близько 2500 жертв коронавірусу за минулу добу.

Інтерактивна мапа поширення коронавірсу тут.

Яка різниця між експрес-тестами, які привезли з Китаю і тестами ПЛР? Де тести?

Менше, аніж за тиждень українські науковці обіцяють зробити набори на 10 тисяч тестів, а за 10-12 днів – на 50 тисяч. Головне, щоб уряд знайшов гроші.
Коронавірус висвітив роль фундаментальної науки, яка аналізує «суть загроз і знаходить механізми їх подолання», сказала Радіо Свобода академік Ганна Єльська.

Після хвилі негативних реакцій у соціальних мережах та повідомлень у ЗМІ – уряд України вирішив профінансувати Інститут молекулярної біології та генетики НАН України, науковці якого розробили тест-системи діагностування коронавірусу. Що це за тест-системи? Чому їхніх розробників відправили у відпустки за власний рахунок? Скільки грошей тепер обіцяє виділити влада і коли чекати на українські тест-системи у кожній лікарні?

Читайте тут: Українські тести на коронавірус – «швидші і дешевші»: чи знайде уряд гроші

Як Україні уникнути економічного колапсу?

Наслідки боротьби з коронавірусом можуть коштувати Україні, за попередніми оцінками, від 4% до 10% ВВП, прогнозують економісти. І без фінансової підтримки Міжнародного валютного фонду коштів на лікування та допомогу українцям точно не вистачить. Відтак власники бізнесів закликають депутатів вже під час найближчої позачергової сесії у суботу чи неділю проголосувати так званий «антиколомойський» законопроєкт, як основну вимогу МВФ до України, адже зупинка економічної активності через карантин впливає на економіку в цілому і позначається на благополуччі населення.

Дивіться і читайте тут: Коронавірус коштуватиме Україні від 4% до 10% ВВП – Сергій Фурса

Питання від читачів: Чи можна заразитися коронавірусом через повітря, якщо поруч пройшов носій вірусу, який «не кашляв, не чхав, а просто подихав біля тебе»?

Відповісти на це питання нам допоможе кандидат біологічних наук, старший науковий спiвробiтник Лабораторії імунології і вірусології Інституту педіатрії, акушерства та гінекології Борис Донськой.

«Можна, якщо він був на відстані меншій двох метрів. Якщо це було на вулиці у теплу погоду, то ймовірність майже нульова. Якщо ж у транспорті чи в приміщенні, ймовірність вже є. Якщо він був у масці –ймовірність набагато менша. Тобто, ймовірність є, на жаль», – каже фахівець.

Більше читайте тут: Коронавірус та Україна: головні новини станом на зараз і відповіді на питання читачів

Чи небезпечний коронавірус для дітей?

Станом на 27 березня в Україні було зафіксовано 218 випадків коронавірусної хвороби COVID-19. За даними Центру громадського здоров'я, 9% інфікованих складають діти. У більшості випадків діти страждають від інфекції менше, ніж дорослі, а частота випадків інфікування осіб до 19 років – низька. Та чи справді усі діти можуть переносити хворобу легко? Як захистити дитину від інфекції? Та як укріпити імунітет? Пояснює педіатр-інфекціоніст, кандидат медичних наук Віталій Євтушенко

Коротка зворотня хроніка карантину

Україна до кінця п'ятниці, 27 березня, повністю закриває державний кордон на в’їзд і виїзд через поширення коронавірусної інфекції, заявив глава держави Володимир Зеленський.

Кабмін продовжив карантин та запровадив режим надзвичайної ситуації до 24 квітня (карантин розпочався 12 березня і мав тривати до 3 квітня).

Із 23 березня громадський транспорт Києва працює тільки для перевезення на роботу працівників критичної інфраструктури: медиків, рятувальників, правоохоронців, співробітників продуктових магазинів, аптек, стратегічних підприємств.

Із 18 березня в Україні зупинили залізничні, авіаційні й автобусні міжміські та міжобласні пасажирські перевезення.

17 березня народні депутати ухвалили закон, у якому, зокрема, передбачається адміністративна і кримінальна відповідальність за порушення режиму обсервації, за умисне зараження коронавірусом.

Із 17 березня в Україні заборонено проведення масових заходів із участю понад 10 осіб і роботу закладів громадського харчування, ТРЦ й інших громадських місць.

Із 17 березня «Укрзалізниця» зупинила міжнародне пасажирське сполучення на період карантину.

Із 17 березня уряд ухвали зупинити роботу метрополітенів Києва, Харкова та Дніпра.

Із 16 березня іноземцям заборонений в’їзд в Україну.

12 березня в Україні запровадии карантин.

Всесвітня організація охорони здоров’я 11 березня оголосила про пандемію через спалах коронавірусної інфекції.

У МОЗ закликали «всіх, особливо осіб, які повертаються з країн, де зафіксовані випадки зараження на коронавірус, дотримуватись інструкцій та рекомендацій ВООЗ».

ВООЗ наголосило на необхідності особистої гігієни, інформаційної гігієни і людяної поведінки.

У британського прем’єр-міністра Боріса Джонсона діагностували коронавірус

Джонсон самоізолювався, проте і надалі хоче очолюватиме роботу британського уряду, працюючи онлайн та у режимі відеоконференцій. У нього підвищена температура і кашель.

Голова уряду Виликої Британії Боріс Джонсон під час відеоконференції. 26 березня 2020 року
Голова уряду Виликої Британії Боріс Джонсон під час відеоконференції. 26 березня 2020 року

«Все це демонструє, що ніхто не застрахований від вірусу. Люди просто мусять дотримуватись порад щодо соціального дистанціювання, а все, що не є життєвоважливою діяльністю, має негайно припинитися. Лише у такий спосіб ми подолаємо коронавірус», – каже британський парламентар Іен Блекфорд.

Загалом у Сполученому Королівстві на цей момент зареєстровано 11600 випадків зараження коронавірусом.

578 людей померли від Covid-19.

Цього тижня також стало відомо про виявлений коронавірус у спадкоємця британського престолу принца Вельського – Чарльза.

Більше читайте: У Боріса Джонсона підтвердили Covid-19: він керує урядом Великої Британії онлайн

На Закарпатті через коронавірус обмежують рух перевалами

На Закарпатті з 27 березня закривають два з чотирьох перевалів, які з’єднують область із Львівщиною та Івано-Франківщиною, інші два працюватимуть у посиленому режимі, повідомив виконувач обов’язків голови Закарпатської облдержадміністрації Олексій Гетманенко.

За його словами, буде призупинено рух автомобільного транспорту шляхом виставлення блок-постів на Ужоцькому та Вишківському перевалах. На Яблунецькому та Абранському перевалах будуть виставлені контрольно-пропускні пункти.

«Сьогодні о 16:00 запрацюють у посиленому режимі Нижні Ворота. Там будуть працівники патрульної поліції, буде медик. Кожна людина, яка буде заїжджати на територію Закарпатської області, буде оглянута на загальний стан, перевірена температура. У разі, якщо будуть покази на госпіталізацію, є визначений алгоритм дій», – сказав Олексій Гетманенко.

Рішення про закриття перевалів ухвалили напередодні на засіданні штабу тимчасової протиепідемічної комісії при ОДА для протидії поширенню коронавірусу. Йшлося про закриття перевалів з 00:00 27 березня. Але поки що проводяться технічні роботи, які повинні завершитися до вечора, повідомив керівник облдержадміністрації.

Закарпаття продовжує приймати українців з-за кордону. Поки що, за інформацією Олексія Гетманенка, розпоряджень про закриття кордонів область не отримувала.

За даними Закарпатської облдержадміністрації, з 18 до 26 березня на територію області в’їхали 11 754 людей, у тому числі 7774 закарпатців. Із загальної кількості 118 осіб – з Італії, в тому числі 41 закарпатець. За останню добу в область заїхала 1381 особа (з цього числа 945 закарпатців).

На сьогодні на Закарпатті зафіксовано один випадок захворюваності на COVID-19.

Міський голова Києва Віталій Кличко запевнив, що сміттєвого колапсу у столиці не буде

«Хочу заспокоїти киян – ми не допустимо сміттєвого колапсу. Дуже дивно, що в ЗМІ з’явилися такі заяви власників управляючих компаній, що хочуть отримати додаткове фінансування від держави саме в такий складний момент. Київ справді продукує дуже багато побутового та будівельного сміття. У місті сьогодні розташовано понад 12 тисяч сміттєвих баків та 2,5 тисяч баків для роздільного збору сміття. Кожного дня з Києва вивозять для захоронення та утилізації понад 3,6 тисяч тонн твердих побутових відходів», – сказав Віталій Кличко.

Він зазначив, що вивезення сміття відбувається регулярно, а всі двірники міста працюють, прибирають двори і вулиці.

«Ми вивозимо і далі будемо вивозити сміття. Чотири тисячі двірників кожного дня виходять на вулиці і прибирають їх», – додав Кличко.

Напередодні мережею почали ширитись повідомлення, що через незбільшені субсидії на вивіз сміття в умовах карантину, управління та обслуговування багатоквартирних житлових будинків, у містах, зокрема в столиці, можуть відмовитись вивозити сміття.

Голова поліції Києва захворів на COVID-19, такий же діагноз у 3 поліцейських і курсанта

Захворювання на коронавірусну інфекцію підтверджено у трьох поліцейських та курсанта, а також у голови столичного управління Нацполіції Андрія Крищенка, передає пресслужба Нацполіції.​

«Захворювання на коронавірусну інфекцію підтверджено у трьох поліцейських та курсанта. Такі випадки зафіксовані в Івано-Франківському і Бердянському відділах поліції та у Головному управлінні Національної поліції у місті Києві. Усі службові приміщення, де несли службу поліцейські, належним чином продезінфіковані. Перший випадок захворювання виявлений у дільничної поліцейської на Івано-Франківщині, другий – у начальника одного із структурних підрозділів поліції Києва. Сьогодні, 27 березня, лабораторно підтверджено захворювання у курсанта, який проходив практику у Бердянському відділі поліції, та у начальника поліції Києва Андрія Крищенка», – йдеться в повідомленні.

За даними Нацполіції, поліцейські встановили коло осіб, які контактували протягом інкубаційного періоду із хворим Крищенком, усі вони проінформовані про потенційний ризик захворювання та перебувають на самоізоляції. Приміщення столичного главку належним чином продезінфіковані, додали у поліції.

«Додатково повідомляємо, що керівник столичної поліції та члени його родини у 2020 році за кордоном не перебували», – вказали у поліції.

У Кремлі підтвердили зараження коронавірусом

У Кремлі підтвердили зараження коронавірусом принаймні одного працівника адміністрації президента Росії.

Як сказав журналістам у Москві речник Кремля Дмитро Пєсков, «дійсно, в адміністрації виявлені випадки коронавірусу». При цьому він додав, що знає про один такий випадок, і запевнив, що хворий не контактував із Володимиром Путіним.

За його словами, це ще раз доводить необхідність заходів безпеки, коли всіх учасників заходів із участю президента Росії перевіряють на коронавірус.

На цей час у Росії офіційно повідомляють про 1036 виявлених випадків коронавірусного захворювання і трьох померлих від нього – найбільше з них у столиці Москві.

На території ОРДЛО близько 150 людей госпіталізовані з підозрою на пневмонію – Денісова

За оперативною інформацією на окремих територіях Донецької та Луганської областей, не підконтрольних Києву, близько 800 людей звернулися до лікарів з ГРВІ, близько 150 – госпіталізовані з підозрою на пневмонію. Про це повідомила український омбудсмен Людмила Денісова.

Вона додала, що діагностувати коронавірусну інфекцію там досі неможливо через відсутність відповідних тестів у лікарнях.

«З початку 2020 року я отримала близько 1000 звернень від громадян України, які утримуються в установах виконання покарань розташованих на зазначених територіях. Вони скаржаться на незабезпечення належних умов тримання, ненадання медичної допомоги, жорстоке поводження та катування. Наголошую, це грубі порушення норм національного законодавства України, Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод та Мінімальних стандартних правил поводження з в’язнями, схвалених Економічною і Соціальною Радою ООН. Водночас це недотримання «Переліку принципів, що стосуються поводження з особами, які перебувають в умовах несвободи, в контексті пандемії коронавірусної інфекції», ухвалених 20 березня 2020 року Європейським комітетом з питань запобігання катуванням чи нелюдському або такому, що принижує гідність, поводженню чи покаранню», – мовиться у повідомленні.

Денісова звернулася до Верховного комісара ООН з прав людини Мішеля Бачелета, голови ОБСЄ Еді Рами, президента Міжнародного комітету Червоного хреста Петера Маурера та голови Європейського комітету з питань запобігання катуванням Миколи Гнатовського з проханням вплинути на ситуацію та перевірити стан здоров’я цивільного населення на окупованих територіях, та громадян України, які перебувають там у місцях несвободи.

Прем’єр-міністр Британії Джонсон отримав позитивний тест на коронавірус

Прем’єр-міністр Британії Борис Джонсон інфікований коронавірусом. Про це він написав у своєму твітері.​

«Протягом останніх 24 годин у мене з’явилися легкі симптоми і я отримав позитивний тест на коронавірус», – зазначив очільник уряду Сполученого королівства.

Він додав, що наразі самоізолювався, але продовжуватиме працювати з урядом у режимі відеоконференції, поки країна бореться з коронавірусом.

У Києві кількість хворих на COVID-19 зросла до 55 – Кличко

Станом на ранок п’ятниці в столиці зареєстровані нові випадки захворювання на коронавірусну інфекцію – кількість киян, що захворіли на COVID-19, зросла до 55 осіб, повідомив мер столиці Віталій Кличко під час онлайн-конференції.

«У столиці збільшилася кількість киян, що захворіли на COVID-19. Вірус наступає. Вже 55 осіб мають підтверджений діагноз. Сьогодні вранці ми отримали від Державної установи «Київський міський лабораторний центр МОЗ України» ще 8 лабораторно підтверджених випадків захворювання на коронавірус», – сказав Віталій Кличко.

За словами Кличка, захворіли чотири жінки віком від 31 до 59 років та четверо чоловіків – від 43 до 59 років. Двоє пацієнтів госпіталізовані до Олександрівської лікарні столиці. Двоє – в міську клінічну лікарню №4. Ще двоє – до центрального госпіталю МВС. А двоє – на самоізоляції, лікуються вдома під контролем лікарів.

На сьогодні експрес-тестами і лабораторними дослідженнями протестовано понад 1,5 тисячі киян, перевіряють наразі ще 32 зразки, сказав Кличко.

«Я ще раз закликаю всіх: не гуляйте в парках, не ведіть дітей на майданчики, не збирайтеся компаніями поспілкуватися. Бережіть себе» – наголосив мер Києва.

В одного із 32 людей в Дніпрі, які повернулись з країн Балтії, позитивний тест на коронавірус

В одного з 32-х людей, яких привезли до Дніпра з країн Балтії й відправили на обсервацію, позитивний тест на коронавірус, повідомив директор департаменту охорони здоров’я Дніпровської міськради Андрій Бабський. За його даними, цю людину доправили до лікарні №21, яка є базовою для прийому хворих на коронавірус. У неї взяли ще один аналіз.

Він також розповів, що з 35 людей, яких привезли на обсервацію, троє самовільно покинули територію: «Ними займаються правоохоронні органи».

За даними міськради, наразі в Дніпрі є два місця для обсервації тих, хто приїздить з-за кордону. В одному зараз 44 людини, термін обсервації спливає 30 березня. В другому – 32 людини, вони мають бути в обсервації до 6 квітня.

У Дніпрі виникла конфліктна ситуація навколо повернення групи українців з країн Балтії додому. Вони прибули до Києва потягом з Риги. Далі частину людей централізовано автобусом, організованим обласною владою, перевезли до Дніпра. 24 березня з групи в 55 осіб 32 людей, переважно дніпрян, направили на обсервацію. Решту ж – жителів інших міст регіону, а також Харкова та Запоріжжя – після підписання зобов’язань про дотримання режиму самоізоляції відпустили додому. Це викликало обуреннях в тих, кого залишили, люди спершу відмовлялись виходити з автобуса, але потім погодились на обсервацію.

Фігурант «справи Хізб ут-Тахрір» розповів про умови в російському СІЗО в час карантину

Фігурант другої бахчисарайської «справи Хізб ут-Тахрір» Сейран Салієв, що перебуває в СІЗО-1 російського Ростова-на-Дону, розповів про умови перебування в умовах карантину.

Як передає громадське об’єднання «Кримська солідарність» у фейсбуці, адвокат Сияр Панич 25 березня відвідав Салієва і повідомив, що, попри карантин, захисників засуджених до них пропускають. Водночас він додав, що, за словами Салієва, у разі ускладнення захворювань, відселяти арештантів одне від одного не будуть.

«Стан здоров’я (Сейрана Салієва – ред.) покращився, температури немає, але, з його слів, у разі захворювання одного з тих, кого тримають під вартою, а їх в камері вісім осіб, його не ізолюють, і після цього послідовно захворіє цими простудними захворюваннями вся камера. Належного лікування не пропонують, просто стежать за симптоми. Тому в утримуваних політв’язнів розвиваються ускладнення: позначається на вухах, є запалення тощо», – розповів адвокат, який відвідав Салієва 25 березня.

БІЛЬШЕ

XS
SM
MD
LG