Доступність посилання

ТОП новини

Коронавірус в Україні і світі. Живий блог

Епідемія коронавірусної інфекції, що розпочалася наприкінці 2019 року в Китаї, у січні 2020 року була оголошена ВООЗ надзвичайною ситуацією міжнародного значення у сфері охорони здоровʼя.

Захворювання COVID-19 спричинюється коронавірусом SARS-CoV-2, раніше відомим як 2019-nCoV, що належить до великої групи коронавірусів.

Після поширення епідемії на інші країни її було в березні 2020 року оголошено пандемією. Багато країн пішли на безпрецедентні карантинні заходи, що позначилися на світовій економіці та житті людей. Запроваджувалися локдауни та масковий режим, закривалися кордони, переривалося авіасполучення між країнами.

Радіо Свобода у цьому блозі – з початку виникнення коронавірусної небезпеки – публікує статистику, репортажі з лікарень, історії хворих, коментарі і рекомендації фахівців щодо протидії коронавірусній пандемії в Україні і світі.

За даними ВООЗ, жертвами захворювання від початку пандемії стали майже 20 мільйонів людей. Йдеться про всі смерті, повʼязані з інфекцією. За офіційними даними, інформацію про які збирав американський інститут Джонса Гопкінса, сама коронавірусна інфекція (без загострення супутніх захворювань) стала причиною смерті близько 7 мільйонів людей.

Масова вакцинація різко скоротила смертність і врешті зупинила пандемію.

В Україні перехворіло майже 5 мільйонів людей, понад 105 тисяч із них померли.

5 травня 2023 року Всесвітня організація охорони здоровʼя ухвалила рішення, що поширення коронавірусної інфекції типу COVID-19 вже не є надзвичайною ситуацією міжнародного значення.

Новини про COVID-19 в окупованих Донецьку і Луганську можна відстежувати у живому блозі

Радіо Донбас.Реалії (проєкт Радіо Свобода) розпочинає живий блог про ситуацію з коронавірусом в ОРДЛО. До цього моменту підконтрольні Росії угруповання стверджують, що на окупованій території Луганської і Донецької областей немає жодного випадку COVID-19.

Вони заявили про отримання перших швидких тестів із Росії для лабораторії особливо небезпечних інфекцій у Донецьку, проте їхня кількість не повідомляється. Окупаційні адміністрації стверджують, що ситуація під контролем. На території майже не запроваджено обмежень: працюють розважальні заклади, ринки, а населення має мінімум інформації про загрозу.

Громадяни на окупованих територіях зараз не мають змоги виїхати ані на вільну частину через закриття КПВВ на карантин, ані до Росії, яка перекрила свій кордон.

У живому блозі буде оперативно оновлюватися інформація про епідемічну ситуацію в непідконтрольних уряду районах та розміщуватимуться рекомендації з безпеки для їхніх жителів.

МОЗ повідомляє: «У 8 людей було зафіксовано підозру на COVID-19. Для отримання остаточного результату їм було зроблено 2 повторні тести на COVID-19, які були негативні. У цих людей не виявлено коронавірусної інфекції.

Нагадуємо, що в Україні зафіксовано 47 випадків коронавірусної інфекції (1 – одужав, 3 – летальні випадки, 43 - проходять лікування)».

МОЗ повідомляє: «Сьогодні в Україну літаком прибуває партія тестів для визначення коронавірусної хвороби. Доставляються обидва види тестів: тести для ПЛР (золотий стандарт діагностики) та тести експрес-діагностики.

Наголошуємо, що експрес-тести будуть використовуватися лікарями закладів охорони здоров'я для «санітарного сортування», тобто медики мають зробити два тести: один на грип і експрес-тест на коронавірус. Це потрібно, щоб вирішити, який алгоритм дій застосовувати далі. Якщо спрацьовує тест на грип, лікарі вживають відповідних заходів. Якщо експрес-тест підтверджує коронавірус, лікарі мають узяти додатковий зразок для його підтвердження в лабораторії за допомогою тесту на ПЛР. Після цього можна говорити про підтверджений випадок захворювання та вживати необхідні протиепідемічні заходи.

Зазначимо, що в разі, коли негативні обидва тести – і на грип, і експрес-тест на коронавірус, – то в умовах загальнонаціонального карантину людина все одно має дотримуватися режиму самоізоляції наступні 14 днів.

Також додамо, що в регіонах лабораторії вже кожного дня проводять тести ПЛР. Додатково до цих ПЛР-тестів цього тижня в Україні з'являться ще 11 апаратів для ПЛР-діагностики. Це розширить кількість точок у країні для діагностики захворювань на коронавірус».

В Україну з Естонії вилетіли 54 українці – посол

Понад півсотні громадян України вилетіли на батьківщину з Естонії, повідомила у твітері посол України в балтійській країні Мар’яна Беца: «54 українських громадянина відлетіли сьогодні до України спецрейсом #SkyUpAirlines Осло-Таллінн-Київ. Сьогодні ввечері #SkyUpAirlines здійснить ще один прямий чартер Таллінн – Київ зі 189 громадянами України. Робимо все, щоб наші громадяни опинились вдома якнайшвидше в цей складний час».

Угорщина: ще двоє хворих померли через коронавірус

22 березня в Угорщині померли двоє пацієнтів, уражених коронавірусною інфекцією COVID-19. Угорські медики прозвітували про смерть 65-річної та 75-річної жінок. Число померлих від цієї хвороби в Угорщині зросло до шести людей, повідомляє кореспондент Радіо Свобода.

З метою недопущення масових захворювань серед населення угорська влада закликає громадян, у тому числі тих, хто повернувся з-за кордону, залишатися дома і суворо дотримуватися правил у період надзвичайного стану у країні.

Станом на 22 березня в Угорщині налічують 131 особу з діагнозом COVID-19. Ідеться про 10 громадян Ірану, двох британців, одного казахстанця, одного громадянина В’єтнаму та 117 угорців. За період із 15 до 22 березня шестеро пацієнтів померли, 12 вилікувалися.

21 березня прем’єр-міністр Угорщини Віктор Орбан у заяві для преси повідомив, що оскільки епідеміологічна ситуація погіршується, оперативний штаб із надзвичайних ситуацій Угорщини розробляє на ранок понеділка, 23 березня, нові заходи.

Глава УГКЦ закликав владу до «політичного карантину» і запропонував допомогу медикам

Глава Української греко-католицької церкви Святослав (Шевчук) закликав політиків не ухвалювати рішень, які можуть викликати соціальну напругу в Україні. Про це він сказав у своїй недільній проповіді 22 березня.

Очільник УГКЦ зазначив, що політичне керівництво переживає «важкий час».

«Ви (влада – ред.) мусите приймати непрості, часом непопулярні рішення, створюєте кризові штаби, аби швидко реагувати на нові виклики, знайте, що ваша Церква є разом з вами. Але водночас закликаю вас, оголосіть політичний карантин в Україні. Не приймайте в момент болю й страждання людей рішень, які потребують всенародного обговорення, загальної суспільної дискусії. Не приймайте таких рішень, які можуть створити соціальну напругу, а ще більше – не піддавайтеся спокусі при помочі карантинних заходів здійснювати переслідування або репресії по відношенню до ваших політичних опонентів», – застеріг отець Святослав.

Крім того, він звернувся до медичних працівників, зацитувавши Євангеліє від Марка: «Хто хоче спасти свою душу, той її погубить, а хто її погубить задля мене, той її спасе».

«Я вчора побачив одну фотографію медика з ранами на чолі і на лиці від носіння захисної маски і засобів захисту. Шановні працівники охорони здоров’я, ви сьогодні є на передовій. Ви ті, що сьогодні віддаєте своє здоров’я та життя, аби врятувати здоров’я і життя хворих людей. Ваша Церква є разом з вами», – сказав представник духовенства.

Він нагадав, що греко-католицькі храми надавали допомогу постраждалим під час Революції гідності.

«Якщо буде потрібно, увесь церковний простір стане шпиталями, де ми будемо разом з вами рятувати людські життя. Лише ви навчіть нас, як це робити. Ми вміємо швидко і добре вчитися, щоби разом з вами рятувати життя людини, яка помирає», – закликав отець Святослав.

Голова УГКЦ також звернувся до підприємців із проханням допомогти протидіяти поширенню захворювання.

«Мабуть, ви сьогодні не можете спати, тому що світова економіка входить у період рецесії. Падають біржі, гроші знецінюються... Я сьогодні закликаю вас вкласти ваші гроші в найкращу інвестицію – порятунок і захист людського життя», – сказав він.

Поворозник розповів, як працівникам підприємств отримати спецквитки на громадський транспорт

Перший заступник міського голови Києва Микола Поворозник розповів процедуру отримання спеціальних перепусток для проїзду в громадському транспорті.

За його словами, керівники підприємств критичної інфраструктури повинні звернутися до профільних департаментів Київської міської державної адміністрації (охорони здоров’я, житлово-комунальної інфраструктури, промисловості та розвитку підприємництва), до Управління з питань цивільного захисту або районних держадміністрацій.

«Департаменти, управління та РДА, а також органи державної влади, місцевого самоврядування, в тому числі за зверненнями керівників підприємств, установ, організацій, що забезпечують життєдіяльність країни та міста Києва, сформують пропозиції щодо необхідної кількості спеціальних квитків та передадуть їх до Департаменту транспортної інфраструктури, який забезпечить видачу спеціальних квитків підприємствам», – написав Поворозник.

Він закликав керівників підприємств ухвалювати «виважене рішення» щодо кількості людей, яким треба бути фізично присутніми на робочих місцях.

Він нагадав, що громадський транспорт з понеділка, 23 березня, працюватиме тільки для перевезення на роботу працівників критичної інфраструктури Києва: співробітників лікарень, правоохоронних органів, продовольчих аптек і магазинів, рятувальників, фахівців житлово-комунальної сфери.

«Усі інші, яким справді треба на роботу чи в гостро необхідних справах, пересуваються містом приватним транспортом, таксі чи транспортом, організованим установою чи підприємством, де людина працює! Рух такого транспорту містом не обмежується», – додав заступник мера.

Президент Болгарії ветував обмеження, які ухвалив парламент для протидії COVID-19

Президент Болгарії Румен Радев наклав вето на нові обмеження, які ухвалив парламент в рамках надзвичайного стану, щоб протидіяти поширенню коронавірусної хвороби COVID-19. Про це він заявив 22 березня.

Своє рішення президент пояснив тим, що обмеження «до межі суворі» та становитимуть загрозу цивільним свободам у країні. Колишній очільник військово-повітряних сил Болгарії Радев зазначив, що «жодну битву не можна виграти через страх».

«Брак адекватних заходів для підтримки постраждалих призведе до зростання соціальної напруги в близькому майбутньому. Голод візьме гору над страхом, і наслідки будуть деструктивними», – йдеться в заяві президента.

20 березня парламент Болгарії ухвалив запропоновані урядом обмежувальні заходи для протидії поширенню коронавірусу SARS-CoV-2.

За словами Радева, в ухвалених заходах його незгоду викликає дозвіл владі відстежувати мобільні телефони, щоб слідкувати, чи дотримуються інфіковані карантину.

Обмеження також передбачають покладання на військових додаткових обов’язків для забезпечення публічної безпеки та замороження цін на деякі товари на рівні середніх тримісячних показників.

Станом на 22 березня Болгарія офіційно зафіксувала 171 випадок захворювання на COVID-19. Три людини померли, ще троє одужали. 13 березня влада країни запровадила надзвичайний стан.

Коронавірус: в Одесі планують скасувати безоплатний проїзд для пенсіонерів

З 23 березня в Одесі планують зупинити дію пільг на безоплатний проїзд в електротранспорті. Про це у своєму відеозверненні увечері 21 березня заявив заступник міського голови Павло Вугельман, який також очолює міську комісію з протидії коронавірусу.

«В місті продовжує працювати громадський транспорт і маршрутні таксі. Але з понеділка ми плануємо відміну усіх пільг для усіх категорій громадян. Ця відміна буде виключно на період карантину. Ми закликаємо усіх, в першу чергу літніх людей, залишатися вдома, не користуватись громадським транспортом», – заявив Вугельман.

За перші ж дні введення квот на перевезення не більше 10 людей в одному трамваї, тролейбусі чи маршрутці в Одесі виникло кілька конфліктів, в тому числі за участі пенсіонерів. Зокрема, літня одеситка била та тягала за волосся водія трамвая. Також одесити розбили скло п’яти одиницям транспорту.

За словами Вугельмана, зараз в Одеській інфекційній лікарні перебувають 13 людей із підозрою на коронавірус. В тому числі протягом 21 березня поступило двоє людей із підозрою на коронавірус, важких пацієнтів немає.

Після закриття авіасполучення частина людей повертається до України поромом

22 березня порт Чорноморськ на Одещині з порту Карасу (Туреччина) прибуває вантажно-пасажирський пором. За інформацією кореспондента Радіо Свобода, на його борту перебуває близько ста людей.

Це в тому числі ті, хто не зміг дістатися додому повітряним транспортом через призупинення Україною міжнародного регулярного авіасполучення з іншими країнами у зв’язку з пандемією коронавірусної інфекції COVID-19.

За коментарем щодо протиепідемічних заходів, які здійснюватимуться, Радіо Свобода звернулося до головного державного санітарного лікаря на водному транспорті Миколи Голубятникова.

Лікар-епідеміолог зазначив, що під час переходу морем всім, хто перебуває на борту порома, кілька разів робиться замірювання температури, а по прибуттю до температурного скринінгу додається огляд лікарем із оцінюванням наявності чи відсутності клінічних ознак – кашлю, чхання, інших зовнішніх проявів хвороби.

Пасажири заповнюють рекомендовані Міністерством охорони здоров’я анкети, в яких повинні зазначити, в яких країнах були, куди прямують, та залишити свої контакти. Також вони отримують пам’ятку щодо самоізоляції та рекомендації, куди мають звертатися при погіршенні самопочуття.

Експрес-тестування на COVІD-19 не проводиться.

«Порядок такий, що здорові люди, які заявляють, що не мали прямого контакту із хворим на коронавірусну інфекцію, не обстежуються», – пояснив Голубятников.

Він додав, що таких людей «ставлять на облік» та здійснюють подальший контроль.

Як повідомляє пресслужба Чорноморського порту, напередодні в Чорноморськ із Батумі (Аджарія) прибув вантажно-пасажирський пором Greifswald, на борту якого було 118 людей, з яких 115 – громадяни України, двоє громадян Грузії та одна людина з Туркменістану.

Ще один пором із Батумі очікується найближчими днями.

Поліція склала понад 1400 протоколів щодо порушення карантину

«Поліцейські склали1415 адмінпротоколів щодо порушень правил карантину. Також розпочато дев’ять кримінальних проваджень. Правоохоронці продовжують заходи із запобігання поширенню коронавірусної інфекції та охорони публічної безпеки», – йдеться в повідомленні Міністерства внутрішніх справ.

За даними міністерства, до несення служби залучено близько 14 700 поліцейських та 2 360 службовців Національної гвардії.

Іран відмовляється від допомоги США в протидії COVID-19

Верховний лідер Ірану Аятолла Хаменеї відмовився від пропозиції Сполучених Штатів допомогти з протидією поширенню корнавірусу SARS-CoV-2. Про це він заявив у телевізійному зверненні з нагоди свята Новруз.

«У нас багато ворогів, але найгірший – це США... і тепер вони хочуть допомогти нам», – сказав Хаменеї.

Натомість він закликав Вашингтон допомогти власному населенню. Кілька сотень смертей у США пов’язують із коронавірусною хворобою COVID-19.

Хаменеї також послався на непідтвердежну конспірологічну теорію про те, що коронавірус нібито був штучно створений у США.

«Можливо, ваші (запропоновані – ред.) ліки – це спосіб ще більше поширити вірус», – припустив лідер Ірану.

Тим часом, за даними іранської влади, кількість смертей від коронавірусу в країні сягнула 1 685 людей. Міністерство охорони здоров’я Ірану повідомило 22 березня про ще 129 смертей протягом останньої доби. Кількість підтверджених випадків захворювання, за даними міністерства, сягає 21 638.

В Румунії зафіксований перший летальний випадок COVID-19

Помер 67-річний чоловік, повідомляє румунська служба Радіо Свобода з посиланням на місцевих посадовців.

За даними урядової Стратегічної комунікаційної групи, чоловік мав термінальну стадію раку.

Припускається, що пацієнт заразився хворобою COVID-19 18 березня, за 12 днів після повернення з Франції. Він повернувся до того, як Румунія запровадила обмеження на перетин кордону.

Обставини зараження уряд не уточнює, проте відомо, що чоловік лікувався в місті Крайова на півдні Румунії.

23 медичних працівники, які контактували з покійним, пройшли тестування на коронавірус. Наразі відомо про результати 18 з них, всі негативні.

Український «Руслан» з масками та респіраторами вже в Чехії

На летовищі міста Пардубіце в ніч на 22 березня приземлився український літак An-124 «Руслан», який доставив з китайського Шен-Чену до Чехії захисні маски та препарати. Дефіцит цих товарів відчувають медичні заклади по всій країні, повідомляє кореспондент Радіо Свобода.

На борту літака – 5 мільйонів захисних масок, 2 мільйони респіраторів, 80 тисяч захисних окулярів, 120 тисяч захисних костюмів, 50 тисяч тестів – всього 106 тонн вантажу.

Як зазначили чеські ЗМІ, на летовищі «літак надії «Руслан» зустріли голова уряду Чехії Андрей Бабіш, міністр оборони Люблмір Метнар і міністр внутрішніх справ Ян Гамачек.

Вивантажити багаж допомагають 115 військових і пожежників, там само на вантаж чекають 27 одиниць поліцейських машин і військових автомобілів «Татра». Захисні маски, респіратори та інші матеріали без затримок будуть доставлені до міст і сіл по всій Чехії, повідомила речниця загону пожежників Нікол Студена.

Приземлення українського «Руслана» в прямому ефірі транслював головний інформаційний канал громадського телебачення ČT 24.

За інформацією міністерства охорони здоров’я Чехії, станом на кінець дня 21 березня зареєстровано 995 осіб інфікованих коронавірусом, шестеро осіб повністю вилікуваних, проведено 13 704 тестів.

Україна готує доставку з Китаю засобів від коронавірусу – Тимошенко

Україна завершує підготовку доставки з Китаю засобів від коронавірусу, повідомив заступник голови офісу президента Кирило Тимошенко.

«Просто зараз у Китаї довантажується український літак Збройних сил України. Лабораторні тести, експрес-тести, маски, дезінфектори, апарати ШВЛ (штучної вентиляції легень – ред.) і т. п.», – написав він у фейсбуці ввечері 21 березня за київським часом і оприлюднив відеозапис завантаження літака.

«Це тільки перша партія. Наступна через декілька днів так само полетить з Китаю нашим бортом», – додав Тимошенко.

За його словами, літак має повернутися до України ввечері 22 березня.

У Грузії оголосили надзвичайний стан через коронавірус

У Грузії оголосили надзвичайний стан по всій країні терміном в один місяць у намаганні вповільнити розповсюдження коронавірусу.

Протягом дня 21 березня прем’єр-міністр Ґіорґі Ґахарія виступив із ініціативою запровадити надзвичайний стан для боротьби з коронавірусним захворюванням, президент Саломе Зурабішвілі погодилася з ним, видала указ про надзвичайний стан і направила його на затвердження до парламенту, а парламент затвердив його.

Зурабішвілі, виступаючи в парламенті, заявила, що цей захід може видатися надмірним, але краще запровадити його зараз, поки випадків хвороби мало, ніж коли епідемія спалахне й увійде в гостру фазу.

В Україні повідомили нові дані про хворих із коронавірусом

Міністерство охорони здоров’я і Центр громадського здоров’я, а також міський голова Києва повідомили нові дані про кількість людей в Україні, які заразилися новим коронавірусом.

За повідомленнями МОЗ і ЦГЗ, станом на 21-у годину зафіксовано вже 47 лабораторно підтверджених випадків викликаного коронавірусом захворювання COVID-19. Тим часом із повідомлення Віталія Кличка випливає, що зафіксованих випадків може бути й 48.

Як було й попередніми днями, залишаються зафіксованими три летальні випадки і один випадок видужання, в якому пацієнта вже виписали з лікарні.

У Києві оприлюднили перелік маршрутів транспорту на час надзвичайної ситуації

У Києві оприлюднили перелік тих кількох лічених маршрутів громадського транспорту, які залишаться працювати в місті, починаючи з півночі на 23 березня, і будуть перевозити тільки власників спецперепусток.

«Транспорт розвозитиме виключно працівників підприємств, установ та організацій, що забезпечують життєдіяльність столиці. Пасажири допускатимуться за наявності спеціальних квитків, посвідчення особи та засобів індивідуального захисту», – застерегли в Київській міській державній адміністрації.

Відтак від того дня, як повідомляв раніше 21 березня київський міський голова Віталій Кличко, для перевезення згаданих осіб будуть працювати такі маршрути:

Автобусні маршрути:

  • № 56-Д «Просп. Палладіна – ст. м. «Либідська»;
  • № 114 «Вул. Милославська – зал. вокзал «Центральний»;
  • № 118 «Ст. м. «Чернігівська» – ст. м. «Політехнічний інститут»;
  • № 119 «Вул. Касіяна – Контрактова площа»;
  • № 220 «Вул. Тростянецька – вул. Медова»;
  • № 500 «Вул. Північна – зал. вокзал «Центральний».

Тролейбусні маршрути:

  • № 7 «Вул. Чорнобильська – ст. м. «Площа Льва Толстого»;
  • № 16 «Вул. Туполєва – майдан Незалежності»;
  • № 30 «Вул. Милославська – вул. Кадетський Гай»;
  • № 91-Н «Вул. Милославська – зал. вокзал «Центральний»;
  • № 92-Н «Просп. Свободи – аеропорт «Київ» ім. І. Сікорського.

Трамвайні маршрути:

  • № 1 «Михайлівська Борщагівка – станція «Старовокзальна»;
  • № 12 «Пуща-Водиця – Контрактова площа»;
  • № 14 «Просп. Відрадний – Контрактова площа»;
  • № 16 «Ст. м. «Героїв Дніпра – Контрактова площа»;
  • № 22 «Бульв. Перова – завод ЗБК»;
  • № 28-Д «Просп. Ватутіна – ст. м. «Позняки».

Метрополітен у Києві вже не працює відповідно до раніше ухвалених рішень, а в наземному транспорті наразі ще дозволене перевезення всіх громадян, але не більше ніж по десять осіб на транспортний засіб і тільки в засобах індивідуального захисту.

Із 23 березня користування міським транспортом буде можливе лише за спеціальними перепустками, повідомив раніше 21 березня міський голова Києва Віталій Кличко. Такі перепустки видаватимуться лише медичним працівникам, рятувальникам, правоохоронцям, працівникам житлово-комунального господарства, співробітникам продуктових магазинів і аптек, а також співробітникам стратегічних підприємств.

Серед інших ухвалених київською владою рішень – заборона користування дитячими і спортивними майданчиками в парках, скверах і на прибудинкових територіях.

А в продуктових крамницях і аптеках, які працюють далі, з 25 квітня має перебувати не більш як по одному покупцеві на кожні 10 квадратних метрів площі приміщення, і ці заклади зобов’язані забезпечити таку можливість.

На Харківщині оголосили надзвичайну ситуацію через коронавірус

На Донеччині оголосили надзвичайну ситуацію через коронавірус

Таким чином, на цей час через розповсюдження коронавірусної інфекції в Україні надзвичайну ситуацію оголосили рішеннями регіональних органів влади чи Кабінету міністрів уже в восьми регіонах України: місті Києві, а також Донецькій, Харківській, Дніпропетровській, Івано-Франківській, Чернівецькій, Житомирській і Київській областях.

Карантин у Дніпрі: з’явилися маршрутки з вартістю проїзду до 30 гривень

У Дніпрі з’явилися маршрутки з вартістю проїзду по 20–30 гривень замість звичних 8 гривень. Таку ціну за проїзд пасажири помітили на 62-му, 76-му , 38-му маршрутах, повідомляють дніпряни в соцмережах.

Як повідомив Радіо Свобода завідувач сектору контролю і моніторингу договірних зобов’язань департаменту транспорту і транспортної інфраструктури Дніпровської міськради Іван Васючков, на легальних міських автобусних маршрутах у Дніпрі ціна не змінювалася і становить 8 гривень. Ті ж автобуси, які зараз їздять по 20–30 гривень, – це неорганізовані міські маршрути, каже посадовець, мерія на них впливу не має.

БІЛЬШЕ

XS
SM
MD
LG