Коронавірус: реальна небезпека чи інформаційний «шум»
Завжди треба намагатися отримувати точну інформацію, не реагувати на псевдоінформаційний «шум», зберігати спокій і бути готовим протидіяти ризикам, кажуть фахівці.
«Дотримуйтесь правил гігієни рук та респіраторної гігієни і не наближайтеся до людей, які виглядають хворими; керуйтеся інформацією, яка надходить по офіційних каналах;
не допускайте стигматизації і дискримінації людей на підставі їх походження», – сказав у своєму нещодавньому зверненні-заяві директор Європейського регіонального бюро ВООЗ Ханс Клюге, виступаючи у Римі.
Окремо Клюге наголосив на «критично важливій ролі» засобів масової інформації: «Публікуйте тільки перевірену інформацію з офіційних джерел. Не женіться за сенсацією. Ваше завдання – діяти з користю для суспільства. Ваші дії – це частина зусиль громадської охорони здоров'я. Ви граєте важливу роль у захисті здоров'я і благополуччя своїх співгромадян».
Паніка довкола коронавірусу: де правда, а де фейк?
ВООЗ спростовує міфи про 2019-nCoV
Чи є сушарки для рук ефективними для знищення коронавірусу?
Ні. Сушарки для рук не є ефективними для знищення вірусу 2019-nCoV. Щоб убезпечити себе від зараження новим коронавірусом, необхідно регулярно обробляти руки спиртовмісним антисептиком або мити руки з милом. Вимиті руки слід ретельно висушити паперовими рушниками або сушаркою.
Чи може ультрафіолетова лампа для дезінфекції знищити новий коронавірус?
Ультрафіолетові лампи не слід використовувати для стерилізації рук або інших ділянок шкіри, оскільки ультрафіолетове випромінювання може спричинити подразнення шкіри.
Чи може обробка всього тіла спиртом або хлорвмісними засобами знищити новий коронавірус?
Ні. Розпилення алкоголю чи хлору по всьому тілу не знищить віруси, які вже потрапили у ваш організм. Розпилення таких речовин може бути шкідливим для одягу та слизових оболонок (очей, рота). Спирто- і хлоровмісні засоби можуть бути корисними для дезінфекції поверхонь, але їх потрібно використовувати відповідно до рекомендацій.
Чи вакцини для запобігання пневмонії можуть захистити вас від коронавірусу?
Ні. Вакцини проти пневмонії, такі як вакцина проти пневмококової інфекції та вакцина проти гемофільної інфекції типу B (Hib), не можуть захистити від нового коронавірусу.
Вірус настільки новий і настільки відрізняється від інших, що від нього потрібна спеціальна вакцина. Дослідники намагаються розробити вакцину проти 2019-нCoV, і ВООЗ підтримує їхні зусилля.
Хоча ці вакцини неефективні проти 2019-нCoV, вакцинація проти респіраторних захворювань рекомендується для захисту вашого здоров’я.
Чи може регулярне промивання носа сольовим розчином допомогти запобігти зараженню новим коронавірусом?
Ні. Немає доказів того, що регулярне промивання носа сольовим розчином захищає людей від зараження новим коронавірусом.
За деякими даними, регулярне промивання носа сольовим розчином може допомогти людям швидше одужати від застуди. Однак докази ефективності регулярного промивання носа як засобу профілактики респіраторних інфекцій відсутні.
Чи може вживання в їжу часнику запобігти зараженню коронавірусом?
Часник – це корисна їжа, яка може мати деякі антимікробні властивості. Однак під час нинішнього спалаху немає доказів того, що вживання часнику захищає людей від коронавірусу.
Чи кунжутна олія блокує потрапляння нового коронавірусу в організм?
Ні. Кунжутна олія не вбиває новий коронавірус. Деякі хімічні дезінфекційні засоби можуть знищити 2019-нCoV на поверхнях. До них відносяться дезінфекційні засоби на основі хлорки/хлору, ефірні розчинники, 75% спирт, надоцтова кислота та хлороформ. Однак вони мало впливають або взагалі не впливають на вірус, якщо наносити їх на шкіру або під ніс. Наносити ці хімічні речовини на шкіру може бути небезпечним.
Лише люди похилого віку можуть заразитися на коронавірус чи молоді люди також у зоні ризику?
Люди будь-якого віку можуть заразитися новим коронавірусом (2019-nCoV). Люди похилого віку та люди із вже існуючими захворюваннями (такими як астма, діабет, хвороби серця) схильні до підвищеного ризику розвитку важких форм коронавірусної інфекції.
ВООЗ радить людям будь-якого віку вживати заходів для захисту від вірусу, наприклад, дотримуючись належної гігієни рук та дихання.
Наскільки ефективними є теплові сканери для виявлення людей, заражених новим коронавірусом?
Теплові сканери ефективні для виявленні людей, у яких є лихоманка (коли температура перевищує звичайну температуру тіла) через зараження коронавірусом. Однак вони не можуть виявити людей, які заражені, але ще не мають гарячки.
Чи антибіотики ефективні для запобігання та лікування нового коронавірусу?
Ні, антибіотики не діють проти вірусів, лише проти бактерій.
2019-nCoV є вірусом, а отже, антибіотики не слід застосовувати як засіб профілактики чи лікування. Однак, якщо ви госпіталізовані через 2019-nCoV, вам можуть призначати антибіотики для лікування можливих супутніх бактеріальних інфекцій.
Чи є якісь конкретні ліки для профілактики чи лікування нового коронавірусу?
На сьогодні не існує конкретних ліків, рекомендованих для профілактики або лікування нового коронавірусу (2019-nCoV).
Однак інфіковані вірусом повинні отримувати належну підтримку для полегшення та лікування симптомів, а важкохворі повинні мати належну додаткову підтримку. Наразі проводяться дослідження конкретних методів лікування, які мають спочатку пройти клінічні випробування.
МОЗ оприлюднило два мультики з рекомендаціями про коронавірус
«Якщо ви відчуваєте, що захворіли, дотримуйтеся таких рекомендацій. При чханні та кашлі прикривайте рот і ніс серветкою, медичною маскою чи рукою в ліктевому згині. Одноразову серветку важливо одразу викинути та помити руки з милом або обробити спиртовмісним антисептиком. Якщо ви погано почуваєтеся, важливо залишатися вдома. Повідомте свого сімейного лікаря та дотримуйтеся його рекомендацій», – йдеться в першому мультику.
У другому мультику Міністерство охорони здоров’я розповідає, як знизити ризик інфікування новим типом коронавірусу.
«Уникайте контакту з людьми, у яких є ознаки температури та кашель. Правильно використовуйте медичні маски та засоби індивідуального захисту, особливо у медичних закладах. Мийте руки з водою і милом або дизенфікуйте засобом на основі спирту. Уникайте контакту з продуктами тваринництва, свійськими чи дикими тваринами, щоб запобігти передачі вірусу від них. Після контакту ретельно мийте руки, а під час приготування ретельно обробляйте м’ясні продукти», – повідомляють у другому мультику.
В Україні зафіксований перший випадок коронавірусу COVID-19 – МОЗ
«Температура в людини була нормальна, після цього він через державний прикордонний пункт в’їзду в Україну повернувся до Чернівецької області. У Чернівецькій області також було додатково проведено температурний скринінг, заповнено опитувальник на особу і також повідомлена пам’ятка про самоізоляцію, оскільки людина подорожувала по країнах, у яких були зареєстровані випадки COVID-19. Сім’я, яка подорожувала, – це були чоловік і жінка – вони самоізолювалися. І буквально через два дні після самоізоляції в людини з’явилися симптоми, які говорили про те, що може виникнути коронавірусна інфекція», – повідомив заступник міністра охорони здоров’я Віктор Ляшко.
Він додав, що захворілий звернувся за консультацією до сімейного лікаря. Ввечері 29 лютого в чоловіка виникли симптоми, які потребували додаткової консультації в інфекційній лікарні: туди його транспортувала спеціальна бригада «швидкої».
«Вчора я говорив, що в нас були чотири випадки з підозрою. Сьогодні ця підозра підтверджена в однієї людини. Ці матеріали й зразки додатково передані до вірусологічної лабораторії Всесвітньої організації охорони здоров’я. Випадок зареєстрований в Україні, ми розпочали працювати з контактними особами, з якими контактувала ця людина. Контактних осіб небагато. Про всіх їм відомо місцевим епідеміологам», – запевнив Ляшко.
Заступник міністра наголосив, що «жодних екстремальних або надзвичайних подій не сталося».
«Ми працюємо у звичайному штатному режимі. По нашому алгоритму ми перебуваємо в тій же фазі розвитку епідемії, коли ми говоримо, що в нас реєструються поодинокі випадки завізних випадків коронавірусної інфекції. У нас у подальшому є відпрацьований чіткий алгоритм, що ми робимо, коли буде зафіксована внутрішньокраїнна передача і коли буде зафіксоване поширення за межі певної адміністративної території – району, міста, області», – зазначив посадовець.
Він закликав людей не використовувати медичні маски, оскільки «це створює оману свого захисту й не дозволяє використовувати ефективні методи профілактики».
Заступник міністра нагадав, що потрібно часто мити руки, використовувати антисептики та уникати близького контакту з людьми, які мають симптоми гострої респіраторної вірусної інфекції.