Доступність посилання

ТОП новини

Вісім у «Лефортові». Що відомо про українських в’язнів, яких, імовірно, готують у Росії на обмін


Акція з вимогою звільнити Олега Сенцова та інших українських політв'язнів із російських тюрем. Київ, 1 липня 2018 року
Акція з вимогою звільнити Олега Сенцова та інших українських політв'язнів із російських тюрем. Київ, 1 липня 2018 року

У московське СІЗО «Лефортово» перевезли п’ятьох українських в’язнів. Довше за всіх у російському ув’язненні пробули Микола Карпюк, Олександр Кольченко та Станіслав Клих. Вони ув’язнені вже понад п’ять років. Пізніше ще про трьох повідомила журналістка Вікторія Івлєва.

21 серпня два російських ЗМІ незалежно один від одного написали про те, що п’ятьох громадян України готують для обміну ув’язненими.

Джерело агентства «Інтерфакс» повідомило, що «обговорюється формат цієї процедури» – видачі їх Україні для «відбування покарання», призначеного судами в Росії.

Газета «Комерсант», із посиланням на джерело, близьке до переговорів, підтвердила цю інформацію. За словами джерела, обмін відбудеться до кінця серпня. Про те, що переговорний процес запущений, на умовах анонімності підтвердив український дипломат.

Микола Карпюк

Миколу Карпюка затримали в березні 2014 року при в’їзді на територію Росії. Туди він нібито відправився за дорученням керівника забороненого до того моменту в Росії «Правого сектора» Дмитра Яроша.

До організації Карпюк приєднався за часів Євромайдану. У 2015 році російська влада висунула українцеві офіційні звинувачення. Йшлося про чеченську війну, в якій Карпюк нібито брав участь. За версією російського слідства, українець очолював угруповання «Вікінг» і вбивав російських військових. 26 травня 2016 року суд у Чечні засудив Миколу Карпюка до 22,5 років ув’язнення.

Станіслав Клих

За аналогічними звинуваченнями було засуджено і Станіслава Клиха. Його затримали так само – на території Росії, у квітні 2014 року. І якщо слідство називало Миколу Карпюка «головою чеченського загону «Вікінг», то Станіслава Клиха представили як його безпосереднього учасника.

Згідно зі звинуваченням, він теж брав участь у вбивствах російських військових. Під час суду українець не раз заявляв про те, що його катували. Зокрема, за словами Клиха, слідчі вибивали з нього зізнання електричним струмом. 26 травня 2016 року Станіслава Клиха засудили до 20 років в’язниці.

Олександр Кольченко

Одним з перших політв’язнів анексованого Росією Криму називають Олександра Кольченка. До анексії він брав участь у профспілкових та природоохоронних мітингах. Під час вторгнення російських військ до Криму став активним учасником проукраїнських акцій.

Олександра Кольченка російське слідство звинуватило в підготовці терактів у Криму – у тій самій справі раніше затримали українського режисера Олега Сенцова. 25 серпня 2015 року Ростовський суд у Росії засудив Олександра Кольченка до 10 років колонії суворого режиму. Провину українець не визнав.

Володимир Балух

Кримчанина Володимира Балуха російські спецслужби заарештували в грудні 2016 року. Після анексії Володимир Балух відмовився приймати російське громадянство і залишився жити в Криму.

Нападки на нього почалися, коли Балух вивісив на своєму будинку український прапор, а пізніше прикріпив ще й табличку на честь загиблих активістів Євромайдану в Києві – «Вулиця Героїв Небесної сотні».

За версією російського слідства, Балух зберігав на горищі патрони і тротилові шашки. Українець провину не визнав. 4 серпня 2017 року підконтрольний Росії суд в Криму засудив Володимира Балуха до 5 років позбавлення волі.

Павло Гриб

Наймолодший український політв’язень у Росії – Павло Гриб. Йому 21 рік. Студента Києво-Могилянської академії російські спецслужби затримали на території Білорусі 24 серпня 2017 року.

Після затримання його таємно вивезли в Смоленську область Росії, де вже оформили офіційне затримання. Російське слідство звинуватило українця в організації терористичного акту. Нібито він пропонував своїй російській подрузі по листуванню організувати вибух в одній зі шкіл міста Сочі.

Павло Гриб має інвалідність і змушений постійно приймати підтримувальні препарати. 22 березня 2019 року Ростовський суд у Росії засудив українця до 6 років колонії.

Роман Сущенко, Олексій Сизонович і +1

Роман Сущенко
Роман Сущенко

Про те, що для Романа Сущенка, Олексія Сізоновича і ще одного українського політв’язня, рідні якого просили не згадувати його прізвище, в середу були зроблені передачі в СІЗО «Лефортово», повідомила у своєму фейсбуці журналіст і фотограф Вікторія Івлєва. Передачі вагою по 6,5 кілограмів. «І ці передачі прийняті», – написала Івлєва.

Олексій Сизонович
Олексій Сизонович

Оригінал публікації – на сайті проєкту Радіо Свобода з участю «Голосу Америки» «Настоящее время»

  • Зображення 16x9

    Іван Гребенюк

    Журналіст. Навчався у Відкритому міжнародному університеті розвитку людини «Україна». Близько восьми років працював кореспондентом «Телевізійної служби новин» на телеканалі «1+1». У червні 2019 року долучився до команди телеканалу «Настоящее время», створеного Радіо Свобода з участю «Голосу Америки»

ВИБІР ЧИТАЧІВ

XS
SM
MD
LG