Дружина президента США Меланія Трамп у своєму Twitter також закликає американців голосувати:
Ці вибори не схожі на інші
- Цьогорічні проміжні вибори багато у чому відрізняються від попередніх, переконані експерти. Вони стосуються багатьох речей.
- «Ідеться про охорону здоров’я та імміграцію. Йдеться про економіку. Про владу і про те, хто нею володітиме, як у Вашингтоні, так і в штатах. Перш за все, мова йде про щось більш елементарне: яку країну американці бачать сьогодні і хочуть бачити у майбутньому. Це робить ці проміжні вибори відмінними від будь-яких у найближчому минулому», – пояснює оглядач The Washington Post Ден Болз.
-
Цьогорічні проміжні вибори, як вважає автор, визначать «ідентичність Америки, якою вона є сьогодні, її прагнення та цінності, тональність і напрям дебатів».
-
«Ворожість членів однієї партії до членів іншої зросла. Прірва між міською та сільською Америкою розширилася. Чоловіки та жінки перебувають на протилежних сторонах в оцінках президента, у тому числі в деяких подружжях, і гендерний розрив також перебуває на рекордному рівні. Освіта також стала новою і значною лінією розколу, розділивши тих, хто має освіту у коледжі, та тих, хто її не має», – переконаний автор.
Подивитися, як українська громада Пенсильванії голосує на проміжних виборах у США можна тут:
- ЗМІ повідомляють про деякі проблеми на виборчих дільницях у різних штатах. Серед них – проблеми із апаратами для голосування, невчасне відкриття дільниць, величезні черги, тощо.
- Крістен Кларк, президент та виконавчий директор Національного комітету адвокатів з цивільних прав, заявила, що це «відображає великий інтерес до цих виборів, а також, на жаль, відображає проблеми та бар’єри, з якими більшість виборців зіткнулися в цьому виборчому сезоні», – цитує її USA Today.
- Репортерка Аманда Койн у своєму Twitter ділиться фотографіями черг.
Демократи проти республіканців
- Нагадуємо, що партії в США змагаються за 435 місць у Палаті представників і 33 місця в Сенаті США.
-
Перед виборами республіканці контролювали 51 місце в Сенаті
-
Демократична партія, в свою чергу, контролювала 49 місць, включаючи двох незалежних сенаторів, які є прибічниками Демократичної партії.
-
Перед виборами в Сенаті республіканці мали невелику перевагу. На виборах вони не можуть дозволити собі віддати забагато місць в Сенаті, якщо вони хочуть зберегти більшість.
-
36 штатів обирають, тим часом, губернаторів.
-
Поза Вашингтоном вибори торкнуться також 6665 державних посад.
А ось що розповіла про Україну кандидатка в Конгрес Меделін Дін. (4-ий округ в Пенсильванії):
«Округ, в якому я балотуюсь, багатий на українську спадщину…Я хочу бути частиною глобального діалогу та дипломатичної роботи, яка захищає Україну від атак на її суверенітет, на її економіку, мир та безпеку, яка зупинить кровопролиття», – сказала Дін.
За всіма деталями проміжних виборів США можна стежити у прямому ефірі:
Сценарії розвитку подій:
Російська служба Бі-бі-сі надає три можливих сценарії розвитку подій після проміжних виборів:
- Демократи отримають більшість у Палаті представників, а республіканці зберігають контроль над Сенатом.
Якщо так станеться, Білий дім опиниться перед численними складнощами з ухваленням законодавчих ініціатив, які вимагають схвалення обох палат парламенту.
- Республіканці отримають більшість в Сенаті
В такому випадку виграє ніхто інший, як адміністрація чинного президента США, адже це посилить також і його позиції.
- Демократи отримають більшість в обох палатах Конгресу
«За такого сценарію президент США стає «кульгавою качкою» – так відбувалося з багатьма керівниками Білого дому, політична приналежність яких була полярною для більшості законодавців. Розраховувати на співпрацю Конгресу та адміністрації, яка, швидше за все, буде ветувати більшість ініціатив конгресу, не варто», – пояснюють автори.
До речі, сьогоднішній «гугл дудл» в США виглядає ось так: «Йдіть голосувати!»
Отже, проміжні вибори у США тривають, а за найголовнішими подіями можна продовжувати стежити у нашому розділі «новини».
У США добігло кінця голосування на проміжних виборах, і вже надходять перші результати, а ми продовжуємо стежити за перебігом подій.
Як свідчать перші і ще не офіційні результати виборів до Конгресу, Демократична партія здобуває більшість у Палаті представників Конгресу, зате Республіканська посилює контроль над Сенатом.
За оцінками, в Палаті представників демократи здобули більш як 23 нові місця, що було необхідно їм для отримання більшості в цій палаті.
Сенат натомість залишається підконтрольним республіканцям, ба більше – в цій палати демократи навіть втратили принаймні два місця, а можливо, і три.
Обидві сторони привітали такі результати.
Президент-республіканець Дональд Трамп привітав «велетенський успіх» однопартійців у Сенаті:
Втрату в Палаті представників він іще не коментував.
Натомість лідерка демократів у Палаті представників Нансі Пелосі – яка тепер, найімовірніше, стане спікером цієї палати, – зі свого боку, проголосила, що «завтра для Америки настане новий день».
Ось виступ Нансі Пелосі:
Вітаю всіх динамічних, різноманітних, неймовірних кандидатів, які повернули Палату представників американському народові. Привітаймо ж усіх наших кандидатів!
Демократи обіцяють, що Конгрес буде працювати для народу. Ми знизимо витрати на охорону здоров’я, знизивши ціни на рецептурні ліки, ми підвищимо платню працівників завдяки сильному економічному зростанню й відновлюючи інфраструктуру Америки, ми вичистимо корупцію і змусимо Вашингтон працювати для всіх американців!
Демократичний (за партійною належністю – ред.) Конгрес буде шукати рішення, які об’єднають нас, бо з усіх нас досить уже розділення. Американський народ хоче миру. Він хоче результатів. Люди хочуть, щоб ми працювали задля позитивних результатів для їхніх життів.
Нічого не нагадує? :-)
Але при цьому Пелосі заявила, що демократи шукатимуть шляхів співпраці з Трампом і з підконтрольним республіканцям Сенатом.
«У нас буде підзвітність, і ми будемо домагатися двопартійної взаємодії», – заявила вона і знову повторила: «Досить із нас розділення».
Нинішні вибори, на яких, зокрема, переобирали весь склад Палати представників і третину складу Сенату, розглядали як такий собі референдум щодо правління президента-республіканця Дональда Трампа якраз посередині його чотирирічного терміну. І втрату республіканцями їхнього давнього контролю над Палатою представників розглядають як болісну поразку для Трампа.
Медіакомпанія «Сі-ен-ен» іронізує, граючи на Трамповому гаслі «Зробимо Америку знову великою!», – і публікує коментар: «Трамп зробив Демократичну партію знову великою». «Нансі Пелосі та інші лідери демократів мали б послати Трампові кошик із фруктами (дедалі популярніший у США й деінде на Заході подарунок, що замінює букет квітів чи коробку цукерок тощо – ред.) за те, що він допоміг їм досягти успіху, якого вони не мали з 2010 року, – взяти контроль над Палатою представників», – мовиться у статті.
На думку автора, саме Трамп своєю політикою відіграв вирішальну роль у цьому, як і в тому, що демократи здобули кілька важливих посад губернаторів штатів – адже на нинішніх виборах обирали й низку губернаторів штатів, і склад законодавчих органів штатів, і в багатьох місцях також місцевих посадовців і органи влади нижчого рівня.
Перші реакції американської преси:
«Вашингтон Пост»: «Демократи захоплюють Палату представників»
«Нью-Йорк Таймз» «Демократи забезпечують контроль над Палатою представників, республіканці розширюють більшість у Сенаті»
«Вол-Стріт Джорнал»: «Неоднозначне рішення»
Британська медіакомпанія «Бі-бі-сі» кілька хвилин тому навела поточні дані результатів виборів до Палати представників: на цей час більшість демократів уже підтверджена, а ще ж не всі голоси пораховані.
А ось деякі з перших конкретних результатів: