Колеги з проекту «Настоящее время» підготували репортаж про перші хвилини зустрічі президента США з президентом Росії:
Кореспондент Радіо Свобода Крістофер Міллер звертає увагу, що, хоча ні Путін, ні Трамп не згадали Україну під час першої публічної появи разом у Хельсінкі, українська тема згадана серед тих конкретних питань, які будуть обговорювати президенти, у кремлівському прес-релізі:
Назвали становище в Україні як одну з особливо важливих тем переговорів і в російськомовному повідомленні Кремля:
«Ми згодні» – з таким коментарем незадовго до початку саміту Міністерство закордонних справ Росії перепублікувало відомий уже допис у твітері Дональда Трампа: «Наші відносини з Росією НІКОЛИ не були гіршими через багаторічну нерозсудливість і дурість США, а зараз іще й Підтасоване Полювання на Відьом!»
Журналістка видання The New Yorker Susan Glasser повідомляє останні новини з Хельсінкі: Трамп має скоро почати розширену зустріч із Путіним і своїми радниками, до складу яких останньої хвилі додали чільного фахівця у справах Росії в Раді національної безпеки США Фіону Гілл. «Вражає, наскільки погляд Трампа на Путіна відмінний від довгого переліку публічних заяв держсекретаря Помпео, радника з нацбезпеки Джона Болтона і самої Гілл. Варто їх пам’ятати», – пише журналістка.
Колишній посол США в Росії Майкл МакФол коментує: «Це добра ознака, що Трамп додав Гілл».
І ще Майкл МакФол риторично запитує: «Якщо ціна «поліпшення відносин» із Путіним — це забути про анексію Криму чи втручання у президентські вибори 2016 року, то чи добра для Америки така оборудка?»
На те, що два президенти у вступних словах не згадали про Україну і деякі інші теми, де між США і Росією є гострі розбіжності, звертає увагу і кореспондент The New York Times Пітер Бейкер: «На початку зустрічі з Путіним Трамп каже, що вони будуть говорити про торгівлю, ядерну зброю, ракети і Китай, і ні словом не згадує Україну, Сирію, отруєння у Великій Британії чи втручання у вибори».
«Трамп знову засвідчує, що не може турбуватися ще менше про національні інтереси США», – коментує економіст і фахівець у справах Росії, України і Європи Андерс Ослунд.
Посольство Росії у США повторює повідомлення Кремля на початку зустрічі двох президентів: вони «мають намір обговорити шляхи нормалізації і розвитку двосторонніх відносин, актуальні питання міжнародного порядку денного, зокрема, особливу увагу лідери планують приділити ситуації в Україні, в Сирії і на Корейському півострові, а також боротьбі з тероризмом та іншим темам».
«Цікаво протиставити цей порядок денний і той, який змалював Трамп» на відкритті зустрічі з Путіним, коментує вже згаданий Майкл МакФол.
На відкритті саміту з Путіним Трамп заявив, що має багато про що поговорити з російським керівником — «про все, від торгівлі до військових питань, ракет, ядерних питань, Китаю». «Ми поговоримо трохи про Китай, про нашого спільного друга президента Сі», — додав Трамп.
Сам Путін окреслив коло питань значно абстрактніше. «Звичайно, настав час детально поговорити про наші двосторонні відносини і про різноманітні больові точки у світі: їх досить багато для того, щоб ми звернули на них увагу», — сказав російський керівник.
А тим часом сьогодні вранці, ще перед початком саміту:
Кореспондентка американського телеканалу ABC Tara Palmeri пише: «Один чільний американський дипломат сказав мені, що Росія давала «сильні натяки», що готова подати пропозиції щодо України на саміті Трампа з Путіним». І на запитання, чи є думки про те, що конкретно це могло б означати, додає в коментарях: «Джерело говорило дуже невизначено».
Російський журналіст Дмитро Смірнов із видання «Комсомольська правда», який висвітлює кремлівські заходи: переговори Путіна і Трампа сам-на-сам протривали понад дві години замість запланованих півтора годин, тепер у форматі робочого сніданку почалася зустріч у розширеному складі.
«Скромненько зібралася преса на саміт Трампа з Путіним», — іронізує кореспондент видання The Guardian Andrew Roth7
Колеги з «Голосу Америки» обіцяють подати прес-конференцію Трампа з Путіним українською:
Кореспондент «Голосу Америки» Богдан Цюпин звертає увагу:
Колишній посол США в Росії Майкл МакФол дав із приводу саміту інтерв’ю колегам із проекту «Настоящее время». Російською мовою.
Посол України у Фінляндії Андрій Олефіров:
Готують залу для спільної прес-конференції Трампа з Путіним, пише кореспондент телеканалу CBS News Mark Knoller:
Політолог Євген Магда в очікуванні заяви Дональда Трампа про саміт:
Поки всі чекають на детальну прес-конференцію двох президентів, цитують наразі єдину фразу Дональда Трампа, яку той сказав, переходячи від зустрічі з Володимиром Путіним сам-на-сам до робочого сніданку в розширеному форматі: «Думаю, це добрий початок. Дуже-дуже добрий початок для всіх».
Із боку Путіна тим часом більш-менш загальні слова.
«Переговори були успішні і корисні, відбулися в діловій і відвертій атмосфері… Холодна війна закінчилася, є взаємне бажання виправити негатив у відносинах… тільки спільними зусиллями Росії і США можна вирішити наявні у світі проблеми… потрібна співпраця…»
Путін: «потрібна співпраця і взаємодія в боротьбі з терором і щодо ситуації в Сирії… Північна Корея, Іран, договір про ракети, непоширення ядерної зброї…»