Віктор Янукович про логіку свого звернення до Російської Федерації щодо введення російських військ після розстрілу Майдану: «Це питання філософське, я не філософ».
Коментар до запитання прокурора та відповіді екс-президента опублікувала на своїй сторінці журналістка Ольга Худецька.
Список уточнюючих питань, на які Віктор Янукович не дав відповіді, оскільки «не пам’ятає»:
Про що доповідав вам колишній міністр оборони Павло Лебедєв засобами спецзв’язку вранці 20 лютого?
Про що ви давали вказівки 20 лютого зранку засобами урядового телефонного зв’язку міністру внутрішніх справ Віталію Захарченку і відразу після цього голові служби безпеки Олександру Якименку?
Про що йшлося у розмові з Захарченком 20 лютого о 7:00 по спецзв’язку?
Ранок 20 лютого, ініціатор розмови Віктор Янукович, з 8:00 по 8:29, безпосередньо перед розстрілом, про що Ви спілкувалися з Захарченком?
Журналіст Сергій Руденко прокоментував це на своїй сторінці у Facebook:
На питання, де був Віктор Янукович на території України під час прийняття Верховною Радою так званої «постанови про самоусунення президента України», він відповів: «Я був в цей час в місті Донецьку. Я був в резиденції пана Ахметова, після цього я вирушив у бік Криму».
Янукович вибачився перед сім’ями постраждалих і запевнив, що робив усе, щоб трагедії не сталося: «Сьогодні я готовий дивитись вам в очі і відповісти на всі питання. І я як ніхто сьогодні – ваш союзник і зацікавлений в тому, щоб ми знайшли ту істину, яка вас цікавить… Я хотів би, щоб ми з вами об’єднались».
Віктор Янукович сказав, що суд повинен назвати прізвища людей, яким вигідні були жертви на Майдані, але політичну відповідальність несуть лідери Майдану, які потім «захопили владу в неконституційний спосіб».
Журналістка Тетяна Висоцька обурилася у Facebook, що такі питання екс-президенту є ознакою непрофесіоналізму.
Віктор Янукович заявив, що в разі підписання Угоди про Асоціацію з Євросоюзом, його обрали би на другий термін.
«З політичної точки зору, мені було набагато вигідніше підписати (Угоду про Асоціацію - ред.), заплющити очі, одморозитися, хай буде що буде. І скоріш за все, потім би мене обрали на другий термін,» - сказав він у відповідь на питання сестри загиблого на Майдані Юрія Паращука про те, чому не виходив до активістів на Майдані.
Журналістка Христина Бердинських описала те, що відбувається, як «драматичний момент»
Представник потерпілих: Хто має понести відповідальність за такі ії правоохоронців?
Віктор Янукович: Це небезпечне припущення. Небезпечне чому? По відношенню до кожної людини, сказати заздалегідь, що він злочинець, що з ним треба зробити, це означає несправедливий і неправильний підхід у суспільстві. Тому практика така… з точки зору прав людини. Тому я не робив би цього.
Представник потерпілих Євгенія Закревська запитала Віктора Януковича про обстріл кортежу 21 лютого 2014 року. Відповіді намагається давати представник захисту Януковича.
За словами Януковича, 21 лютого з автоматичної зброї було обстріляно кортеж, у якому знаходилась його охорона. Знайшовши інформацію в нотатка, Янукович назвав прізвище пораненого охоронця: Іванцов Дмитро Валерійович.
Журналіст Deutsche Welle так прокоментував тему обстрілу кортежу колишнього президента:
Віктор Янукович відповідає на запитання представників потерпілих. За словами Януковича, колишній Міністр внутрішніх справ Віталій Захарченко доповідав йому про 70-80 людей і вдвічі більше поранених. Доповіді були у вигляді довідок, які надсилалися згідно з системою, яка тоді була відпрацьована Адміністрації президента. Янукович стверджує, що користувався засобами спецзв'язку, а телефоном та інтернетом не користувався.
На думку депутата Сергія Лещенка, зачитування Януковичу підозри про державну зраду є «фарсом». За його словами, після цього або потрібно визнавати Януковича легітимним, або оголошувати Олександру Турчинову кримінальне провадження через «узурпацію влади». Також той факт, що Юрій Луценко одночасно і процесульною особою, і потерпілим, і свідком для Європейського суду означатиме упередженість українського слідства.
Раніше директор Transparency International Ярослав Юрчишин написав у Facebook, що точитиметься дискусія щодо юридичного обгрунтування цієї дії, але «Генпрокурор робить, що в його силах».
Віктор Янукович заявив, що з Донецька за його кортежем почав слідкувати інший автомобіль і що на його кортеж була засідка: «З Донецька виїхала якась група, яка їхала вслід за нами, відстань в часі була невелика». На запитання прокурора про те, чи був знайомий із генералом-полковником, командувачем військами підвенного військового округу Російської Федерації Галкіним Олександром Вікторовичем, Янукович відповів: «Я ніяких цих прізвищ не знаю і не пам’ятаю».
Суд пішов на півгодинну перерву. У мереж активно коментують першу частину допиту. Ось що у Facebook написали журналіст Сергій Руденко та блогер Віктор Литовченко.
За словами Віктора Януковича, вночі 22 лютого 2014 року по дорозі з Донецька у Крим мав потребу заправити автомобіль, тому заїхав до будинку Ріната Ахметова. Цієї ночі Янукович зустрівся з Ахметовим та обговорив події, які відбувалися в України того дня.
На ряд питань про контакти Віктора Януковича із керівництвом Росії під час Майдану, екс-президент відповідає, що «не пам’ятає». Відповіді Віктора Януковича опублікувала у Twitter Христина Бердинських. Коментарі в соцмережах опублікували Валерій Калниш та Олексій Голобуцький.
Віктор Янукович заявив, що мав дуже обмежені стосунки з Віктором Медведчуком, а особистих стосунків не було. За словами Януковича, телефонні дзвінки він здійснював не з особистих телефонів. Прокурор уточнив, що у грудні - лютому 2014 було зафіксовано численні дзвінки між особистим номером Вікотра Януковича та російським номером Віктора Медведчука.
Нардеп Ігор Луценко написав у Facebook, що між Януковичем та Медведчуком було здійснено 50 телефонних дзвінків. Відповіді Януковича прокоментував також політолог Олексій Голобуцький.
За словами Віктора Януковича, стрільбу по майданівцях вели з будинків, контрольованих тодішньою опозицією. Він також ствердив, що в тих будинках перебувала «охорона Майдану», а на поверхах працювали снайпери. Зараз Янукович не пам’ятає, хто надавав йому таку інформацію.
Журналістка Христина Бердинських зазначила також у Twitter, як Віктор Янукович відповів на запитання про те, що він робив 20 лютого 2014 року.
Віктор Янукович обвинуватив колишніх регіоналів у зруйнуванні стабільності у країні. Зокрема, він назвав Сергія Тігіпка, Дмитра Фірташа та Сергія Льовочкіна.
За словами Януковича, всередині Партії регіонів працювала опозиція. «Депутати, які залежали від деяких олігархів, почали схилятися у бік опозиції. Це було за останній тиждень не раз, не два. Їх позиція була такою: як скаже господар,» – заявив екс-президент. «Це була величезна група, яку очолював депутат Тігіпко. Він відверто мені казав: я з вами згоден, але мене схиляє пан Фірташ. І поруч з ним – пан Льовочкін, який також грав у ці ігри. І врешті-решт вони зруйнували коаліцію і, фактично, стабільність у країні. Стабільність була зруйнована 22 лютого, коли почали прийматись антиконституційні закони і рішення», – сказав Янукович на допиті.
Заяву прокоментував політичний експерт аналітичної групи «Левіафан».
Відеодопит екс-президента України Віктора Януковича. Дивіться трансляцію з-під Святошинського суду, де о 13:00 розпочнеться засідання
У війні на сході України Віктор Янукович обвинуватив чинну владу. Раніше генпрокурор Юрій Луценко вручив адвокатові екс-президента підозру у державній зраді, пособництва владі Росії та веденні агресивної війни.
«Спочатку ці радикали захопили владу, … і врешті-решт почали готуватись до того, щоб нахилити населення Східу, Півдня, яке не було згодне з тим, що відбувалося в Києві, – заявив Янукович. – Різні були радикальні заклади, які врешті-решт призвели до того, що люди, які там жили, почали шукати можливості, як захиститися… Так і почалась війна. Але війну в Україні розпочала діюча сьогодні влада».
Янукович про розгін Майдану 30 листопада:
«Беркут» перевищив, на мій погляд, свої повноваження. Але це моя точка зору, її треба було підкріпити розслідуваннями».
«Мені весь час кажуть про (причетність) Льовочкіна, голови Адміністрації. Я відповідав: Так, можливо, він мав до цього причетність. Можливо. Але ніяких доказів цього в мене особисто не було. Якщо це було так, хай зараз влада це доведе».
Народний депутат Ігор Луценко та головний редактор РБК-Україна прокоментували у Facebook, що очікують реакції голови Міністерства внутрішніх справ Арсена Авакова. Той на разі заяв Януковича не коментував.
Янукович на допиті: «Перше, що було зроблено 21 лютого після підписання – підписали близько 14-ї години, – а близько 18-ї години почалися вже радикальні кроки. Мій кортеж був обстріляний по дорозі в резиденцію. Обстріляли з автоматичної зброї. І наступні дні, продовжились ті ж самі дії людей-радикалів, які мали на меті незрозуміло-що. Бо, безумовно, захопити зброю шляхом влади. Намагалися знайти можливість знищити президента».
Народний депутат ігор Луценко опублікував у соцмережі фото зі Святошинського районного суду під час допиту колишнього президента.
«Я весь час ішов мирним шляхом», – заявив Віктор Янукович під час допиту. Він також звинуватив ЗМІ у тому, що ті некоректно доносили інформацію про позицію уряду та президента про Асоціацію з Європейським Союзом. Янукович також запевнив, що роз’яснюваав протестувальника свою позицію щодо Угоди про Асоціацію з ЄС: «Я робив все, що від мене залежало, щоб роз’яснити українським громадянам і людям, які вийшли на протест на Майдані, що я вітаю їх позицію, і ми не змінювали наш європейський напрямок інтеграції, а лише відклали Угоду, щоб знайти шлях і підписати її такою, яка би відповідала національним інтересам», – заявив Янукович.