Доступність посилання

ТОП новини

«Депутате, голосуй сам або прощайся з мандатом!» – львівський досвід


Львів – Блокування парламенту з вимогою обов’язкового персонального голосування стало перевіркою на принциповість і для самих опозиційних партій. Двоє депутатів Львівської міськради від ВО «Свобода» покарані по партійній лінії за те, що один голосував чужою карткою, а другий залишив свою картку без нагляду.

Депутату Львівської міської ради Ірині Шалаковській за «кнопкодавство» винесли сувору догану й зняли з посади керівника районного партійного осередку ВО «Свобода». А її колега отримав догану за те, що «залишив свою картку без нагляду». Якщо обранці вдруге отримають сувору догану, то їх буде виключено з партії і позбавлено депутатського мандату.
Депутат має бути свідомий, що, віддаючи свою картку іншому, у першу чергу підводить виборця
Анна Новик

Політолог і журналіст Анна Новик вважає, що депутати мають боятися не доган, а своїх виборців. «Моя свідомість у тому, що я йду на вибори і голосую, а депутат має бути свідомий, що він, віддаючи свою картку іншому, у першу чергу підводить свого виборця», – зазначає вона.

Що ж до ситуації з Шалаковською, то, на думку Анни Новик, свободівці зуміли використати її для піару: «мовляв ми покарали, а чому інші – ні?! «Свобода» у даному випадку виходить єдина партія , яка здійснила акт покарання», – зауважує політолог і журналіст.

Виборці мають активніше виступити проти «кнопкодавства»
Депутат за голосування «за сусіда» має просто йти у відставку
Роман Кошовий

Журналісти активно допомагають виборцям дізнаватися, в який спосіб голосують депутати. Однак, наразі виборці не виявили адекватної активності, наголошує представник Львівської обласної громадської організації «Комітет виборців України» Роман Кошовий. «Депутат за голосування «за сусіда» має просто йти у відставку, якщо прагнемо до європейської, а не азіатської держави», – зазначає він. А покарання львівських депутатів Кошовий називає радше символічним.

«Якщо людина порушує незначне, то вона порушить і більше. Немає відповідальності. Як вверху, так і внизу мають дотримуватись однакових правил гри, і кожен політик має почати з себе», – каже експерт.

Чи справді свободівці готові «розпочати з себе»?

Депутати Львівської облради у квітні минулого року доповнили статтю регламенту, що персональну картку депутат отримує на початку кожного пленарного засідання сесії як підтвердження проходження реєстрації, а здає після завершення сесійного засідання або ж коли перериває участь у роботі. Таке рішення обранців, серед яких тоді був і лідер ВО «Свобода» Олег Тягнибок, було ухвалене для боротьби з «кнопкодавством». Однак, викорінити це явище повністю не вдалося.

У листопаді виборці побачили на відзнятому відео, як тоді ще депутат облради, а нині парламентар Ірина Сех голосує за колегу, тобто чинить так, як представники Партії регіонів. На запитання журналістів Ірина Сех відповіла грубо, а про реакцію лідера ВО «Свобода» та інших однопартійців на поведінку Сех громадськості досі не відомо.

Це приклад морального релятивізму, вважає культуролог Тарас Возняк, бо якщо від опонентів вимагають етичної поведінки, то і на рівні міських та обласних ради депутати мають бути присутні на сесіях і голосувати персонально.
Мають бути дуже жорсткі заходи передусім щодо своїх однопартійців
Тарас Возняк

«Щоб запустити механізм індивідуального голосування, мають бути дуже суворі заходи, передусім щодо своїх однопартійців», – зауважує Тарас Возняк.

Боротьба за персональне голосування, на думку експертів, виявить суть усіх політичних сил, на яких засадах вони хочуть будувати країну.
  • Зображення 16x9

    Галина Терещук

    В ефірі Радіо Свобода – з 2000 року. Закінчила факультет журналістики Львівського національного університету імені Франка. Маю досвід роботи на телебаченні і в газеті.

XS
SM
MD
LG