Гості «Вашої Свободи»: Юрій Бауман, науковець, заступник директора центру «Імідж контроль»; Віктор Андрусів, незалежний політичний експерт, кандидат політичних наук.
Інна Кузнецова: Незалежна група «Рейтинг» оприлюднила результати соціологічних досліджень, згідно з якими рівень патріотизму в Україні, розуміння людьми, що таке патріотизм, зріс.
Панове, чому зростає рівень патріотизму? Хто може себе вважати патріотом? Від чого це?
Юрій Бауман: Патріотизм, взагалі кажучи, у нашого народу – це вже цінність третьорозрядна, прямо скажемо. Ми весь час це моніторимо. І в ряду цінностей він займає десь позицію – 14-15% на сході і в Криму – 4-8%. Дуже скромненько. Бо провідними цінностями нашого народу є справедливість, порядок, стабільність, добробут.
Останній час (спасибі зміні політичного режиму) до нього підтягуються всякі приємні гуманітарні цінності, на кшталт рівності перед законом чи прав людини, навіть повага до свободи зросла.
Однак останнім часом (дійсно, я згоден з групою «Рейтинг, вони взагалі молодці – гарно працюють) рівень патріотизму дійсно зріс десь у 1,5-2 рази.
– За їхнім даними, на 8-10%. Але, між тим, завдяки чому це відбувається?
Юрій Бауман: Це певна цілком природня реакція на події навколо закону про мови. Взагалі в Україні весь час рівень самосвідомості, ідентичності, як кажуть, весь час зростає. І на всій території Україні він зростає. Але просто в різних частинах України, у цих великих регіональних зонах, кожна з яких розміром у гарну європейську державу, воно трошечки по-різному розуміється, цей самий патріотизм. Тобто воно ближче чи далі до якихось моментів національно-культурних.
Відповідно події навколо закону про мови мобілізували саме патріотичні, національно-культурні устремління. Ви, напевне, знаєте. Я напевно знаю досить багато людей, які з принципу, після ухвалення цього закону, перейшли суто на українську мову.
– Пане Андрусів, Ви погоджуєтеся з тим, що рівень патріотизму зріс у зв’язку з ухваленням закону про мови, який був далеко неоднозначно сприйнятий громадянами України? Чи все-таки це щось інше?
Віктор Андрусів: З точки зору соціологічних досліджень, це безумовно так. Тобто саме «розігрівання» цієї тематики призвело до того, що люди стали більше говорити, відчувати себе патріотами у цьому контексті.
Я хотів сказати, що цінність патріотизму не може бути десь там віддалено. Тобто вона залежить від того, у яких ситуаціях перебуває людина. Тобто, якщо завтра хтось спробує відібрати Крим, то цінність патріотизму зразу ж переміститься на перше місце. У всіх без винятку людей. Оскільки люди не відчувають певної загрози тому, що розуміють під поняттям «патріотизм», вони більше сфокусовані на інші цінності, як сказав пан Юрій: справедливість, прагнення якогось перерозподілу багатств, тощо.
Але в цій дискусії я би хотів звернути увагу насправді на розуміння слова «патріотизм». І те, що в нас в Україні мова підігріває патріотичні почуття, мені здається, є певною проблемою. Поясню чому. Оскільки патріотизм, як і все у цьому світі, еволюціонує. На Заході патріотизм пройшов еволюцію від розуміння національної культури, тобто патріотизм, як захист території, історії, мови, крові і тому подібне, до громадянського поняття, тобто до захисту певного порядку, певного способу життя.
– Давайте послухаємо, що називають патріотизмом і чи бачать себе патріотами пересічні мешканці Києва?
Респондент: Я не знаю, чи я вважаю себе патріотом, але я намагаюся ним бути, тобто розмовляю українською мовою, підтримую ці традиції, які є тут на нашій землі і намагаюся залишитися тут, в нашій Україні, щоб наша країна зростала якраз через молодь. Тому я в певній мірі якраз є патріотом.
Респондентка (переклад): Є таке поняття. Зараз… Це старе поняття. Раніше виховання було відповідне, а зараз все по-іншому.
Респондент (переклад): Так! Я люблю свою країну, поважаю, люблю. За те, що я живу в цій країні, за те і люблю. Я думаю, що спосіб життя такий.
Респондент: Так! Тому що я хочу жити і працювати на благо моєї країни. Надихає моя родина, традиції, які мені дуже подобаються, нашої країни. Це не мода і не потреба. Це просто особиста справа кожного, це стан душі.
Респондентка (переклад): Як Вам сказати? Дивлячись якої країни? Шведської. Тому що там якось відчуваєш турботу влади, впевненість в завтрашньому дні.
Шведським патріотом? Поважати їх культуру, приймати їх культуру, вивчити мову. Я не знаю, що на мене в Україні чекало б, наприклад, на пенсії?
Респондент: Я вважаю себе патріотом. Надихають мене люди такого самого спрямування, як мої батьки. Тому що вони мене з самого дитинства привчили шанувати українські традиції, культуру. Це потреба – сповідувати все те, що принесла нам історія.
Респондент: Так! Я люблю Україну! Я – патріот України. Я нікуди не їду, я не збираюся.
Респондент: Людина повинна сама думати, чи патріот вона, чи ні. Її ніхто не може змусити бути патріотом. Це в середині людини, це в душі.
– Якщо не можна людину примусити бути патріотом, бо це в неї в душі, то як тоді збільшується відчуття патріотизму, все-таки за рахунок чого?
Тому що дехто каже, що він сповідує традиції, дехто каже, що його виховували в родині, але лише одна людина сказала про те, що колись нас виховувала країна.
Зараз, до речі, держава так само планує виховувати патріотизм. І уряд ухвалив концепцію патріотичного виховання молоді від 18-и до 30-и років з 2013 року до 2017 року.
Чому Ви смієтеся?
Юрій Бауман: Ну, дуже нагадує радянські часи.
Звісно, в Україні цілком зрозуміло, що патріотизм (я з паном Віктором абсолютно згоден. Про те, що закон про мови, як спроба змінити порядок денний виборів, ми говорити не будемо – це політтехнологічні речі.
А от щодо того, що патріотизм – це насамперед, як не дивно (дівчина гарно про Швецію говорила), і відчуття громадянськості, відчуття участі того, що ти в цій країні, від тебе у цій країні щось залежить, ти теж є громадянином країни в буквальному сенсі цього слова, то це і буде, і має бути, якщо воно буде, звісно, найкращим підгрунттям для цього самого патріотизму. Це очевидно для будь-якої людини правової демократичної спрямованості. І я з паном Віктором теж у цьому абсолютно згоден.
Можливо, і в цьому сенсі, припустимо, той самий закон про мови був дуже неоднозначно сприйнятий. Навіть на сході країни (у нас є матеріали) більшість, можна сказати впевнено, розглядають його, як несвоєчасний, і як такий, що може розколоти країну. Тобто бачать у цьому не націонал-культурне, а суто політичне.
Дмитро Фіщенко (є такий політтехнолог) дуже вдало сказав, що регіональний німецький в польській Сілезії при канцлері Меркель – це Європейська хартія мов, а при канцлері Гітлері – підготовка до анексії. Зовсім інші розмови і спроба розділити на різні спільноти народ України. А він і так трішечки по-різному орієнтований.
Тому що було дуже гарне запитання: до якої спільноти ви себе відносите? І результати більш-менш стабільні. Хоча весь час росте…
– І до якої спільноти в основному відносять?
Юрій Бауман: В основному відносять до спільноти… При чому весь час виповзають якісь стабільні ці самі. В основному відносять себе до спільноти громадян незалежної України – трошки більше половини (52%).
Десь по 8% (це по Україні в цілому) відносять себе до спільноти громадян СРСР або до спільноти громадян великої Росії. Зрозуміло, що таких людей… Це багато!
– А що потрібно, щоб тих, які вважають себе громадянами СРСР або громадянами великої Росії, але є населенням України, виховати громадянина України?
Юрій Бауман: Ще «четвертушка» відносить себе просто до жителів міста, області і так далі.
Віктор Андрусів: Треба змінити суть патріотизму в Україні. У нас (бачите з цієї відповіді) патріотизм – це якась така собі ритуальна форма діяльності. Наприклад, я витягнув прапор, я витягнув вишиванку, або я, наприклад, розмовляю українською мовою і все. Тобто це такий ритуал, ми його відтворюємо і вважаємо себе патріотами.
Але я знову ж таки кажу, що поняття патріотизму у всьому світі еволюціонувало. Тобто з того, що, наприклад, це є загроза вашій Батьківщині, яку захопити, до нових загроз. Наприклад, сьогодні ми значно менше боїмося, що сюди прийдуть танки, але ми маємо проблеми з енергетичною експансією, з інформаційною експансією, економічною експансією, тощо. І в нас слово «патріотизм» не стало ширшим, воно не стало включати ці сфери. Тобто воно залишилося далі на рівні захисту Батьківщини.
Я переконаний (це навіть доводять будь-які опитування), що більшість населення України, близько 70% будуть захищати територію України. Але вони абсолютно нічого не роблять, коли мова йде про інформаційну експансію, економічну чи енергетичну. Тобто тут вони не відчувають, що це проблема патріотизму, проблема незалежності, а для них вже питання добробуту.
Тому основне, щоб люди почали діяти, тобто поняття активного патріотизму, вони мають змінити розуміння слова «патріотизм».
І тут я розумію, чому пан Юрій сміявся, коли Ви говорили про цю програму, оскільки вона тільки підсилює ось це розуміння, тобто ці всі патріотично-виховні заходи, де молоді хлопці у камуфляжах лазять у лісі, то це є щось із 1940-1950 років.
– Якась там «Зірниця».
Віктор Андрусів: Так. Тобто це є абсолютно пережитки тих часів.
Сьогодні було б значно важливіше, наприклад, щоб ці молоді хлопці і дівчата пройшлися магазинами продуктовими і перевірили якість продуктів.
– Хто це має робити? Якщо уряд мав би, розробивши цю програму, виділивши під неї 40 мільйонів гривень (так нібито заплановано концепцією цієї програми – з наступного року державним бюджетом виділятиметься 40 мільйонів), на виховання молоді.
Там є такі доволі складні показники результативності цього патріотичного виховання. Філософськи, мабуть, вам простіше розібратися. Реалізаційно-цільовий і практично-результативний.
Так от, цим результативним показником могло б бути зібрання, де людей вчила б якась громадянська організація, очевидно, яка була б на балансі оцих 40 мільйонів гривень? Вчили як: ходити до магазину і перевіряти якість продуктів або робити щось інше, або там екологією займатися?
Юрій Бауман: Все державне – це нещире, казенне. Воно може призвести тільки до протилежного результату. Це цілком зрозуміло і всім нам відомо.
А громадські організації? Потрібні громадські загальнодемократичні рухи і політичні партії. У нас їх як був брак, так і є брак.
Віктор Андрусів: Я насправді скажу дуже просто: проблема в інтересах.
Так сталося, що ми жили в СРСР, а потім в один день ми стали жити в інших умовах, про які ми нічого не знали. Тобто люди не мають знань про те, що таке демократія, що таке свобода. І влада теж не має цих знань абсолютно. Відповідно вона, коли вирішує питання, вертається до тих знань, які в неї є. Тобто, як був патріотизм в СРСР «За Родіну!», «За Сталіна!», так і сьогодні будемо це виховувати.
В нас є ще одна проблема. Це теж така от проблема українського…
– А тепер за кого? Сталіна немає.
Віктор Андрусів: Так. Тобто тепер за капітал, за Ахметова.
– Його тут немає. Через те не можна.
Віктор Андрусів: Мова йде про що? Українці в принципі і влада дуже рідко дивляться на карту світу. Абсолютно. Наприклад, сказати їм, що мова не завжди є основою нації – для них це: ну, як це таке може бути?! А, виявляється, що вся Латинська Америка і Північ Африки мають схожу мову, але абсолютно різні держави. Тобто вони не розуміють, що може бути по-різному, і є різні інструменти врегулювання проблем, з якими стикається Україна.
А в нас слово «патріотизм» змішали зі словом «націоналізм». І от воно крутиться, і не сприймається у цьому контексті.
– Як зробити так, аби не плутали?
Віктор Андрусів: Я наведу приклад Німеччини, оскільки в них ця проблема була дуже болюча. Тобто, як же ж не впадати в націоналізм після того, що було? І вони ввели нове поняття, яке називається «конституційний патріотизм». Тобто люди мають бути в першу чергу патріотами Конституції, тобто того порядку, який забезпечений.
Я переконаний, що взагалі, так як і пан Юрій каже, що все, що від влади, воно ніколи не буде сприйняте суспільством, особливо нашим, яке пам’ятає, що від влади могли тільки прийти і кудись забрати. Тут важливу роль все-таки може відіграти інтелігенція.
– Я хочу сказати, але від опозиції теж якось не сприймається. Все-таки від громадянського суспільства.
Віктор Андрусів: Так, від громадянського суспільства.
І я переконаний, що правильний шлях зміни цих понять – це велика роль інтелігенції. Тобто коли інтелігенція через дискурс, книжки формує нове розуміння, нову культуру.
– Тобто та еліта, якої, як кажуть, у нас немає.
Ми маємо запитання радіослухача.
Слухач: Панове, скажіть, будь ласка, яка у нас є партія, що вона патріотична в Україні, з усіх партій? Кого ви вважаєте?
І друге питання. Як Ви вважаєте, чи вибори пройдуть до Верховної Ради чесно чи ні?
– Стосовно того, яка партія патріотичніша, то, мабуть, та, яка має назву «Патріотична партія».
Юрій Бауман: Є така – Всеукраїнський патріотичний союз. Дуже дрібна.
Це дуже правильне запитання. Воно полягає у тому, якщо продовжувати тему, яку підняв пан Віктор, що криза певна розуміння патріотизму, те, що ми обговорюємо, викликане за великим рахунком тим, що патріотизм є і розглядається, як функція націонал-демократичних або навіть націонал-консервативних і аж до націонал-радикальних сил, що дуже звужує і в ідеологічному аспекті, і територіально, і змістовно.
Тобто цілі території своїм уявленням патріотизму не мають свого представництва у політиці взагалі. Правильно радіослухач нас питає. Наприклад, територія від Харкова до Одеси не має свого представництва. Середній клас, та ж сама інтелігенція, люди самостійно зайняті не мають за великим рахунком свого представництва. Це дуже яскравий… Я не буду тут маніпулювати цифрами, але це, очевидно, десь до половини наших співгромадян, 40% вважають, що немає такої політичної сили, яка їх представляє. І це саме ці люди, про яких ми говоримо.
– Найбільше вважають себе патріотами прихильники «Свободи» та «Батьківщини». Разом з тим фіксується значне зростання патріотів серед прихильників Партії регіонів. А от найменше себе вважають патріотами прихильники «УДАРу» та партії Наталії Королевської «Україна – Вперед!». Такі дані цитованого вже опитування.
Юрій Бауман: Так, цілком логічно.
– При чому, через те, що у цих останніх двох партій велика питома кількість молодих людей. І, до речі, саме ця концепція розрахована на молодих людей – 18-30 років. Їм треба виховувати почуття.
Юрій Бауман: Це те, про що казав пан Віктор. Патріотизм розуміється загалом вузько, як традиціоналістичне, щось консервативне, ритуальне, несучасне та ще й казенне, нещире і те, яке нав’язується згори офіційними інституціями. І тому, звісно, успішні молоді міські люди таке розуміння часто не поділяють. Хоча в цьому середовищі і ці ритуальні якраз патріотичні настрої досить сильні. У нас молодь патріотичніша представників…
– Дехто з молодих людей якраз збільшення відчуття патріотизму пояснює якраз зміною поколінь. Наскільки оце саме поняття зміни поколінь може збільшуватися в кількості патріотизму з часом?
Віктор Андрусів: Я ще раз кажу. Тут знову ж таки, що збільшується? Тобто збільшуються націоналістичні настрої на фоні, наприклад, прийняття законів про регіональні мови і тому подібне чи патріотизм?
Поки що зростання будь-якого патріотизму у тих термінах, в яких я його розумію, я не бачу жодних передумов. Але я бачу, що від безвиході люди, наприклад, у західній Україні на зло Партії регіонів голосують за націоналістичні сили, тому що в них немає вибору.
З іншого боку, ніхто не нав’язує цю нову форму розуміння патріотизму, що колеги, це не Україна для українців, не ще щось, це, наприклад, Україна, з якої беруть приклад в усьому світі. А для того, щоб з нас мали приклад брати, ми не повинні жити в резервації з вишитими сорочками і тому подібне.
Слово «резервація» походить від слова «зберігати». Тобто ми хочемо зберегти свою культуру і тому подібне? Значить, давайте закриємося і тут будемо жити. Ні! Патріотизм – це перш за все активна форма реалізації і здійснення певного впливу певним народом сьогодні. Таке сьогодні розуміння.
– От може бути патріотом людина, яка у вишитій сорочці виїздить на заробітки закордон і там залишається?
Віктор Андрусів: В термінах тих, які в Україні, – абсолютно. Але у тих термінах, що я кажу, – ні.
Я скажу дуже цікавий приклад. Мій друг, абсолютно патріотична людина, говорить українською мовою, вдягає вишиту сорочку, піднімає український прапор, але він зараз навчається в Канаді. І ось сьогодні він повертався в Україну. Його обурило, як поводять себе наші громадяни в аеропорту, і в нього з’явилася відраза до всього цього. Тобто знову ж таки, з одного боку, він ніби патріот, а з іншого боку – вже ні.
Тому насправді не треба ще сприймати патріотизм, як форму індульгенції. Знаєте, я не робив нічого цілий рік, наприклад, щоб покращити життя своєї країни, зате на День Незалежності вдягнув вишиту сорочку і поклав комусь квіти.
Але я часто кажу, наприклад, своїм знайомим націоналістам: друзі, повірте мені, ваші герої – Степан Бандера і Роман Шухевич – найменше в житті хотіли б мати пам’ятники в країні, яка посідає найгірші місця у світі. Вони не пам’ятники хотіли б мати, а іншу країну.
– Зате більшим проявом патріотизму буде перехід, очевидно, російськомовного киянина на українську після ухвалення закону про мови.
Юрій Бауман: Так, є такі моменти. Я знаю багато таких людей.
Але з іншого боку, як казав ще один, так би мовити, практикуючий творець афоризмів, є такий Костя Малєєв, ще в далекому 1990-у році: хто такий киянин (до здобуття незалежності) – це український націоналіст, який не знає української мови. Так що тут це теж так.
Але я з паном Віктором повністю згоден. Дивіться, тут дуже хитрі якісь речі. От з часів газової кризи задаємо ми таке питання цікаве про газ. Простеньке питання. Слова патріотизм там немає. Воно звучить так: що ви обрали б – низькі ціни на газ за рахунок деякої незначної залежності України Росією чи високі ціни на газ, навіть якщо вам це дорого? 52% на 26%. 52% згодні платити за незалежність!
– Очевидно, ті, хто готові платити за незалежність, – це і є патріоти. Ті, хто готовий захищати свою країну, – це так само патріоти.
Віктор Андрусів: Постійні кроки, діяльність.
СЛУХАТИ / ДИВИТИСЬ
Інна Кузнецова: Незалежна група «Рейтинг» оприлюднила результати соціологічних досліджень, згідно з якими рівень патріотизму в Україні, розуміння людьми, що таке патріотизм, зріс.
Панове, чому зростає рівень патріотизму? Хто може себе вважати патріотом? Від чого це?
Патріотизм у нашого народу – цінність третьорозрядна. Провідними є справедливість, порядок, стабільність, добробут
Останній час (спасибі зміні політичного режиму) до нього підтягуються всякі приємні гуманітарні цінності, на кшталт рівності перед законом чи прав людини, навіть повага до свободи зросла.
Однак останнім часом (дійсно, я згоден з групою «Рейтинг, вони взагалі молодці – гарно працюють) рівень патріотизму дійсно зріс десь у 1,5-2 рази.
– За їхнім даними, на 8-10%. Але, між тим, завдяки чому це відбувається?
Цілком природня реакція на події навколо закону про мови. Досить багато людей, які з принципу, після ухвалення закону, перейшли суто на українську
Юрій Бауман: Це певна цілком природня реакція на події навколо закону про мови. Взагалі в Україні весь час рівень самосвідомості, ідентичності, як кажуть, весь час зростає. І на всій території Україні він зростає. Але просто в різних частинах України, у цих великих регіональних зонах, кожна з яких розміром у гарну європейську державу, воно трошечки по-різному розуміється, цей самий патріотизм. Тобто воно ближче чи далі до якихось моментів національно-культурних.
Відповідно події навколо закону про мови мобілізували саме патріотичні, національно-культурні устремління. Ви, напевне, знаєте. Я напевно знаю досить багато людей, які з принципу, після ухвалення цього закону, перейшли суто на українську мову.
– Пане Андрусів, Ви погоджуєтеся з тим, що рівень патріотизму зріс у зв’язку з ухваленням закону про мови, який був далеко неоднозначно сприйнятий громадянами України? Чи все-таки це щось інше?
Якщо завтра хтось спробує відібрати Крим, то цінність патріотизму зразу ж переміститься на перше місце. У всіх без винятку людей
Я хотів сказати, що цінність патріотизму не може бути десь там віддалено. Тобто вона залежить від того, у яких ситуаціях перебуває людина. Тобто, якщо завтра хтось спробує відібрати Крим, то цінність патріотизму зразу ж переміститься на перше місце. У всіх без винятку людей. Оскільки люди не відчувають певної загрози тому, що розуміють під поняттям «патріотизм», вони більше сфокусовані на інші цінності, як сказав пан Юрій: справедливість, прагнення якогось перерозподілу багатств, тощо.
Але в цій дискусії я би хотів звернути увагу насправді на розуміння слова «патріотизм». І те, що в нас в Україні мова підігріває патріотичні почуття, мені здається, є певною проблемою. Поясню чому. Оскільки патріотизм, як і все у цьому світі, еволюціонує. На Заході патріотизм пройшов еволюцію від розуміння національної культури, тобто патріотизм, як захист території, історії, мови, крові і тому подібне, до громадянського поняття, тобто до захисту певного порядку, певного способу життя.
– Давайте послухаємо, що називають патріотизмом і чи бачать себе патріотами пересічні мешканці Києва?
Респондент: Я не знаю, чи я вважаю себе патріотом, але я намагаюся ним бути, тобто розмовляю українською мовою, підтримую ці традиції, які є тут на нашій землі і намагаюся залишитися тут, в нашій Україні, щоб наша країна зростала якраз через молодь. Тому я в певній мірі якраз є патріотом.
Респондентка (переклад): Є таке поняття. Зараз… Це старе поняття. Раніше виховання було відповідне, а зараз все по-іншому.
Респондент (переклад): Так! Я люблю свою країну, поважаю, люблю. За те, що я живу в цій країні, за те і люблю. Я думаю, що спосіб життя такий.
Респондент: Так! Тому що я хочу жити і працювати на благо моєї країни. Надихає моя родина, традиції, які мені дуже подобаються, нашої країни. Це не мода і не потреба. Це просто особиста справа кожного, це стан душі.
Респондентка (переклад): Як Вам сказати? Дивлячись якої країни? Шведської. Тому що там якось відчуваєш турботу влади, впевненість в завтрашньому дні.
Шведським патріотом? Поважати їх культуру, приймати їх культуру, вивчити мову. Я не знаю, що на мене в Україні чекало б, наприклад, на пенсії?
Респондент: Я вважаю себе патріотом. Надихають мене люди такого самого спрямування, як мої батьки. Тому що вони мене з самого дитинства привчили шанувати українські традиції, культуру. Це потреба – сповідувати все те, що принесла нам історія.
Респондент: Так! Я люблю Україну! Я – патріот України. Я нікуди не їду, я не збираюся.
Респондент: Людина повинна сама думати, чи патріот вона, чи ні. Її ніхто не може змусити бути патріотом. Це в середині людини, це в душі.
– Якщо не можна людину примусити бути патріотом, бо це в неї в душі, то як тоді збільшується відчуття патріотизму, все-таки за рахунок чого?
Тому що дехто каже, що він сповідує традиції, дехто каже, що його виховували в родині, але лише одна людина сказала про те, що колись нас виховувала країна.
Зараз, до речі, держава так само планує виховувати патріотизм. І уряд ухвалив концепцію патріотичного виховання молоді від 18-и до 30-и років з 2013 року до 2017 року.
Чому Ви смієтеся?
Патріотизм – відчуття громадянськості, відчуття, що від тебе у цій країні щось залежить
Регіональний німецький в польській Сілезії при канцлері Меркель – це Європейська хартія мов, а при канцлері Гітлері – підготовка до анексії
Звісно, в Україні цілком зрозуміло, що патріотизм (я з паном Віктором абсолютно згоден. Про те, що закон про мови, як спроба змінити порядок денний виборів, ми говорити не будемо – це політтехнологічні речі.
А от щодо того, що патріотизм – це насамперед, як не дивно (дівчина гарно про Швецію говорила), і відчуття громадянськості, відчуття участі того, що ти в цій країні, від тебе у цій країні щось залежить, ти теж є громадянином країни в буквальному сенсі цього слова, то це і буде, і має бути, якщо воно буде, звісно, найкращим підгрунттям для цього самого патріотизму. Це очевидно для будь-якої людини правової демократичної спрямованості. І я з паном Віктором теж у цьому абсолютно згоден.
Можливо, і в цьому сенсі, припустимо, той самий закон про мови був дуже неоднозначно сприйнятий. Навіть на сході країни (у нас є матеріали) більшість, можна сказати впевнено, розглядають його, як несвоєчасний, і як такий, що може розколоти країну. Тобто бачать у цьому не націонал-культурне, а суто політичне.
Дмитро Фіщенко (є такий політтехнолог) дуже вдало сказав, що регіональний німецький в польській Сілезії при канцлері Меркель – це Європейська хартія мов, а при канцлері Гітлері – підготовка до анексії. Зовсім інші розмови і спроба розділити на різні спільноти народ України. А він і так трішечки по-різному орієнтований.
Тому що було дуже гарне запитання: до якої спільноти ви себе відносите? І результати більш-менш стабільні. Хоча весь час росте…
– І до якої спільноти в основному відносять?
Відносять себе до спільноти громадян незалежної України – (52%). По 8% до спільноти громадян СРСР або великої Росії
Юрій Бауман: В основному відносять до спільноти… При чому весь час виповзають якісь стабільні ці самі. В основному відносять себе до спільноти громадян незалежної України – трошки більше половини (52%).
Десь по 8% (це по Україні в цілому) відносять себе до спільноти громадян СРСР або до спільноти громадян великої Росії. Зрозуміло, що таких людей… Це багато!
– А що потрібно, щоб тих, які вважають себе громадянами СРСР або громадянами великої Росії, але є населенням України, виховати громадянина України?
Юрій Бауман: Ще «четвертушка» відносить себе просто до жителів міста, області і так далі.
Поняття патріотизму у всьому світі еволюціонувало. Ми значно менше боїмося, що сюди прийдуть танки, але ми маємо проблеми з енергетичною, з інформаційною, економічною експансією
Віктор Андрусів: Треба змінити суть патріотизму в Україні. У нас (бачите з цієї відповіді) патріотизм – це якась така собі ритуальна форма діяльності. Наприклад, я витягнув прапор, я витягнув вишиванку, або я, наприклад, розмовляю українською мовою і все. Тобто це такий ритуал, ми його відтворюємо і вважаємо себе патріотами.
Але я знову ж таки кажу, що поняття патріотизму у всьому світі еволюціонувало. Тобто з того, що, наприклад, це є загроза вашій Батьківщині, яку захопити, до нових загроз. Наприклад, сьогодні ми значно менше боїмося, що сюди прийдуть танки, але ми маємо проблеми з енергетичною експансією, з інформаційною експансією, економічною експансією, тощо. І в нас слово «патріотизм» не стало ширшим, воно не стало включати ці сфери. Тобто воно залишилося далі на рівні захисту Батьківщини.
Я переконаний (це навіть доводять будь-які опитування), що більшість населення України, близько 70% будуть захищати територію України. Але вони абсолютно нічого не роблять, коли мова йде про інформаційну експансію, економічну чи енергетичну. Тобто тут вони не відчувають, що це проблема патріотизму, проблема незалежності, а для них вже питання добробуту.
Тому основне, щоб люди почали діяти, тобто поняття активного патріотизму, вони мають змінити розуміння слова «патріотизм».
І тут я розумію, чому пан Юрій сміявся, коли Ви говорили про цю програму, оскільки вона тільки підсилює ось це розуміння, тобто ці всі патріотично-виховні заходи, де молоді хлопці у камуфляжах лазять у лісі, то це є щось із 1940-1950 років.
– Якась там «Зірниця».
Віктор Андрусів: Так. Тобто це є абсолютно пережитки тих часів.
Сьогодні було б значно важливіше, наприклад, щоб ці молоді хлопці і дівчата пройшлися магазинами продуктовими і перевірили якість продуктів.
– Хто це має робити? Якщо уряд мав би, розробивши цю програму, виділивши під неї 40 мільйонів гривень (так нібито заплановано концепцією цієї програми – з наступного року державним бюджетом виділятиметься 40 мільйонів), на виховання молоді.
Там є такі доволі складні показники результативності цього патріотичного виховання. Філософськи, мабуть, вам простіше розібратися. Реалізаційно-цільовий і практично-результативний.
Так от, цим результативним показником могло б бути зібрання, де людей вчила б якась громадянська організація, очевидно, яка була б на балансі оцих 40 мільйонів гривень? Вчили як: ходити до магазину і перевіряти якість продуктів або робити щось інше, або там екологією займатися?
Юрій Бауман: Все державне – це нещире, казенне. Воно може призвести тільки до протилежного результату. Це цілком зрозуміло і всім нам відомо.
А громадські організації? Потрібні громадські загальнодемократичні рухи і політичні партії. У нас їх як був брак, так і є брак.
Люди не мають знань, що таке демократія, свобода. Влада теж не має цих знань. Коли вирішує питання, вертається до тих, які в неї є. Як був патріотизм в СРСР «За Родіну!», «За Сталіна!», так і сьогодні будемо це виховувати
Віктор Андрусів: Я насправді скажу дуже просто: проблема в інтересах.
Так сталося, що ми жили в СРСР, а потім в один день ми стали жити в інших умовах, про які ми нічого не знали. Тобто люди не мають знань про те, що таке демократія, що таке свобода. І влада теж не має цих знань абсолютно. Відповідно вона, коли вирішує питання, вертається до тих знань, які в неї є. Тобто, як був патріотизм в СРСР «За Родіну!», «За Сталіна!», так і сьогодні будемо це виховувати.
В нас є ще одна проблема. Це теж така от проблема українського…
– А тепер за кого? Сталіна немає.
Віктор Андрусів: Так. Тобто тепер за капітал, за Ахметова.
– Його тут немає. Через те не можна.
В нас слово «патріотизм» змішали зі словом «націоналізм». І от воно крутиться, і не сприймається у цьому контексті
Віктор Андрусів: Мова йде про що? Українці в принципі і влада дуже рідко дивляться на карту світу. Абсолютно. Наприклад, сказати їм, що мова не завжди є основою нації – для них це: ну, як це таке може бути?! А, виявляється, що вся Латинська Америка і Північ Африки мають схожу мову, але абсолютно різні держави. Тобто вони не розуміють, що може бути по-різному, і є різні інструменти врегулювання проблем, з якими стикається Україна.
А в нас слово «патріотизм» змішали зі словом «націоналізм». І от воно крутиться, і не сприймається у цьому контексті.
– Як зробити так, аби не плутали?
Все, що від влади, воно ніколи не буде сприйняте суспільством, особливо нашим, яке пам’ятає, що від влади могли тільки прийти і кудись забрати
Віктор Андрусів: Я наведу приклад Німеччини, оскільки в них ця проблема була дуже болюча. Тобто, як же ж не впадати в націоналізм після того, що було? І вони ввели нове поняття, яке називається «конституційний патріотизм». Тобто люди мають бути в першу чергу патріотами Конституції, тобто того порядку, який забезпечений.
Я переконаний, що взагалі, так як і пан Юрій каже, що все, що від влади, воно ніколи не буде сприйняте суспільством, особливо нашим, яке пам’ятає, що від влади могли тільки прийти і кудись забрати. Тут важливу роль все-таки може відіграти інтелігенція.
– Я хочу сказати, але від опозиції теж якось не сприймається. Все-таки від громадянського суспільства.
Віктор Андрусів: Так, від громадянського суспільства.
І я переконаний, що правильний шлях зміни цих понять – це велика роль інтелігенції. Тобто коли інтелігенція через дискурс, книжки формує нове розуміння, нову культуру.
– Тобто та еліта, якої, як кажуть, у нас немає.
Ми маємо запитання радіослухача.
Слухач: Панове, скажіть, будь ласка, яка у нас є партія, що вона патріотична в Україні, з усіх партій? Кого ви вважаєте?
І друге питання. Як Ви вважаєте, чи вибори пройдуть до Верховної Ради чесно чи ні?
– Стосовно того, яка партія патріотичніша, то, мабуть, та, яка має назву «Патріотична партія».
Юрій Бауман: Є така – Всеукраїнський патріотичний союз. Дуже дрібна.
Це дуже правильне запитання. Воно полягає у тому, якщо продовжувати тему, яку підняв пан Віктор, що криза певна розуміння патріотизму, те, що ми обговорюємо, викликане за великим рахунком тим, що патріотизм є і розглядається, як функція націонал-демократичних або навіть націонал-консервативних і аж до націонал-радикальних сил, що дуже звужує і в ідеологічному аспекті, і територіально, і змістовно.
Тобто цілі території своїм уявленням патріотизму не мають свого представництва у політиці взагалі. Правильно радіослухач нас питає. Наприклад, територія від Харкова до Одеси не має свого представництва. Середній клас, та ж сама інтелігенція, люди самостійно зайняті не мають за великим рахунком свого представництва. Це дуже яскравий… Я не буду тут маніпулювати цифрами, але це, очевидно, десь до половини наших співгромадян, 40% вважають, що немає такої політичної сили, яка їх представляє. І це саме ці люди, про яких ми говоримо.
– Найбільше вважають себе патріотами прихильники «Свободи» та «Батьківщини». Разом з тим фіксується значне зростання патріотів серед прихильників Партії регіонів. А от найменше себе вважають патріотами прихильники «УДАРу» та партії Наталії Королевської «Україна – Вперед!». Такі дані цитованого вже опитування.
Юрій Бауман: Так, цілком логічно.
– При чому, через те, що у цих останніх двох партій велика питома кількість молодих людей. І, до речі, саме ця концепція розрахована на молодих людей – 18-30 років. Їм треба виховувати почуття.
Юрій Бауман: Це те, про що казав пан Віктор. Патріотизм розуміється загалом вузько, як традиціоналістичне, щось консервативне, ритуальне, несучасне та ще й казенне, нещире і те, яке нав’язується згори офіційними інституціями. І тому, звісно, успішні молоді міські люди таке розуміння часто не поділяють. Хоча в цьому середовищі і ці ритуальні якраз патріотичні настрої досить сильні. У нас молодь патріотичніша представників…
– Дехто з молодих людей якраз збільшення відчуття патріотизму пояснює якраз зміною поколінь. Наскільки оце саме поняття зміни поколінь може збільшуватися в кількості патріотизму з часом?
Віктор Андрусів: Я ще раз кажу. Тут знову ж таки, що збільшується? Тобто збільшуються націоналістичні настрої на фоні, наприклад, прийняття законів про регіональні мови і тому подібне чи патріотизм?
Поки що зростання будь-якого патріотизму у тих термінах, в яких я його розумію, я не бачу жодних передумов. Але я бачу, що від безвиході люди, наприклад, у західній Україні на зло Партії регіонів голосують за націоналістичні сили, тому що в них немає вибору.
З іншого боку, ніхто не нав’язує цю нову форму розуміння патріотизму, що колеги, це не Україна для українців, не ще щось, це, наприклад, Україна, з якої беруть приклад в усьому світі. А для того, щоб з нас мали приклад брати, ми не повинні жити в резервації з вишитими сорочками і тому подібне.
Слово «резервація» походить від слова «зберігати». Тобто ми хочемо зберегти свою культуру і тому подібне? Значить, давайте закриємося і тут будемо жити. Ні! Патріотизм – це перш за все активна форма реалізації і здійснення певного впливу певним народом сьогодні. Таке сьогодні розуміння.
– От може бути патріотом людина, яка у вишитій сорочці виїздить на заробітки закордон і там залишається?
Віктор Андрусів: В термінах тих, які в Україні, – абсолютно. Але у тих термінах, що я кажу, – ні.
Я скажу дуже цікавий приклад. Мій друг, абсолютно патріотична людина, говорить українською мовою, вдягає вишиту сорочку, піднімає український прапор, але він зараз навчається в Канаді. І ось сьогодні він повертався в Україну. Його обурило, як поводять себе наші громадяни в аеропорту, і в нього з’явилася відраза до всього цього. Тобто знову ж таки, з одного боку, він ніби патріот, а з іншого боку – вже ні.
Тому насправді не треба ще сприймати патріотизм, як форму індульгенції. Знаєте, я не робив нічого цілий рік, наприклад, щоб покращити життя своєї країни, зате на День Незалежності вдягнув вишиту сорочку і поклав комусь квіти.
Але я часто кажу, наприклад, своїм знайомим націоналістам: друзі, повірте мені, ваші герої – Степан Бандера і Роман Шухевич – найменше в житті хотіли б мати пам’ятники в країні, яка посідає найгірші місця у світі. Вони не пам’ятники хотіли б мати, а іншу країну.
– Зате більшим проявом патріотизму буде перехід, очевидно, російськомовного киянина на українську після ухвалення закону про мови.
Хто такий киянин – це український націоналіст, який не знає української мови
Що ви обрали б – низькі ціни на газ за рахунок незначної залежності України чи високі ціни, навіть якщо вам це дорого? 52% на 26%. 52% згодні платити за незалежність!
Але з іншого боку, як казав ще один, так би мовити, практикуючий творець афоризмів, є такий Костя Малєєв, ще в далекому 1990-у році: хто такий киянин (до здобуття незалежності) – це український націоналіст, який не знає української мови. Так що тут це теж так.
Але я з паном Віктором повністю згоден. Дивіться, тут дуже хитрі якісь речі. От з часів газової кризи задаємо ми таке питання цікаве про газ. Простеньке питання. Слова патріотизм там немає. Воно звучить так: що ви обрали б – низькі ціни на газ за рахунок деякої незначної залежності України Росією чи високі ціни на газ, навіть якщо вам це дорого? 52% на 26%. 52% згодні платити за незалежність!
– Очевидно, ті, хто готові платити за незалежність, – це і є патріоти. Ті, хто готовий захищати свою країну, – це так само патріоти.
Віктор Андрусів: Постійні кроки, діяльність.