Доступність посилання

ТОП новини

На Львівщині з храму вкрадені ікони маляра українського бароко Івана Рутковича


Львів – На Львівщині з дерев’яної церкви Вознесіння Господнього, пам’ятки архітектури національного значення у селі Волиці-Деревлянській Буського району, викрадено чотири унікальні ікони XVII століття, намальовані Іваном Рутковичем, майстром малярства епохи українського бароко. Мистецтвознавці і колекціонери кажуть, що це безцінні твори, і побоюються, що їх могли вивезти з України.

Ікона Вознесіння Господнього, вкрадена нині
Ікона Вознесіння Господнього, вкрадена нині
4 січня селяни зачинили дерев’яний храм XVII століття, а на Різдво 7 січня виявили, що з іконостасу зникли образи Святого Миколая, Богородиці Одигітрії, Христа Пантократора та Вознесіння Господнього.

Дерев’яна церква, що належить сьогодні Українській православній церкві – Київський патріархат, попри те, що є національною пам’яткою, не має ані встановленої сигналізації, ані відеспостереження, відсутня тут і протипожежна система охорони.

Дерев’яний храм і дзвіниця є архітектурною пам’яткою, а всередині мистецькою та історичною перлиною є дивовижний дерев’яний різьблений іконостас Івана Рутковича 1680–82 років, підписаний і датований. Іконостас був позолочений у 1931 році і реставрований наприкінці ХХ століття.

Ікона Христа Пантократора, вкрадена нині
Ікона Христа Пантократора, вкрадена нині
Цей іконостас Рутковича, як і у Жовківській церкві Різдва Христового, що на Львівщині, дуже відомий і в Україні, і за кордоном. За визначенням мистецтвознавців, Іван Руткович – найяскравіший представник епохи українського бароко, його ікони називають класикою української культури XVII століття, вершиною українського іконопису.

Ікони крали злодії-фахівці – колекціонер

Чотири ікони вкрали професійні злодії, зазначив Радіо Свобода львівський колекціонер Олександр Молодий. У церкві були знайдені ватні тампони з хімічною рідиною – злодії перевіряли ікони на автентичність.

«Люди непрості крали. Бо є свіжі ікони намальовані, а вони робили проби, чи це нові ікони, чи ні. Образи зняті з автентичними рамами. Видно, ще й мучились, щоб зняті ці рами. Це робили люди, які знали», – наголосив він.

Ікона Богородиці Одигітрії, вкрадена нині
Ікона Богородиці Одигітрії, вкрадена нині
«Знаючи, що це крадена ікона, ніякий колекціонер її не купить, навіть якщо відкинути якісь моральні аспекти. Бо ці ікони почала описувати, досліджувати у 60-х роках Віра Свінціцька. Притомний колекціонер не купить, тому що він ніколи не зможе їх продати», – каже Олександр Молодий.

У справі зникнення ікон триває слідство

Зникнення ікон Рутковича колекціонер Олександр Молодий прирівнює до того, якби, для прикладу, в італійців пропала Сикстинська Мадонна. За припущенням колекціонера, злодії вочевидь отримали замовлення. А викрасти їм ікони з храму, що не охороняється, а зачиняється лише на навісний замок, не становило труднощів.

Правоохоронці проводять слідство, але селяни не знають, в який день могла трапитись крадіжка в період з 4 до 7 січня. Не бачили вони і чужих людей, які б крутились біля сільського храму.

Ікона Св. Миколая, вкрадена нині
Ікона Св. Миколая, вкрадена нині
Вже роками на Львівщині проводяться численні круглі столи, конференції про проблему збереження дерев’яних церков Львівщини, а також старовинних ікон. Фахівці не один раз наголошували, що необхідно цінні іконописні твори перенести з церков, які не охороняються, за які ворогують вірні різних конфесій. Недосконалий і Закон «Про охорону пам’яток», який можна трактувати по-різному і який не передбачає відповідальності релігійної громади, яка користується храмом, за стан сакральної пам’ятки.

Фото з архіву Олександра Молодого
  • Зображення 16x9

    Галина Терещук

    В ефірі Радіо Свобода – з 2000 року. Закінчила факультет журналістики Львівського національного університету імені Франка. Маю досвід роботи на телебаченні і в газеті.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

XS
SM
MD
LG