Остаточним аргументом на користь суто партійного принципу виборів стала, мабуть, колізія, що виникла після обрання нової Верховної Ради навесні 2002 року: із 100 депутатів-мажоритарників, які декларували перед електоратом свою «незалежність», 99 негайно вступили до владної коаліції.
Довго точилася боротьба навколо різних варіантів політреформи, поки нарешті не вдарив грім, й у грудні 2004 року, під час Майдану ухвалила Верховна Рада політичну реформу, яка повинна була повністю ввійти в силу через півтора роки, після чергових парламентських виборів.
Але майже одразу виявилося, що світова політична наука та європейська політична практика і чинний український політикум перебувають у надто вже різних просторово-часових континуумах.
Європейські норми, які діють і без політреформи
Спершу, втім, про Європу. Про політику, яка є відповідальною і прозорою.
Справді, партії там – головні політичні гравці. Навіть у разі наявності можливості обирати позапартійних («незалежних») депутатів (скажімо, як у Німеччині), громадяни у країнах розвиненої демократії впевнено віддають перевагу партіям (у тій же Німеччині за останні 20 років жоден незалежний депутат не здобув мандату члена Бундестагу). Причина дуже проста: що таке депутат-одинак? У кращому разі це прохач, який лобіює інтереси свого округу перед центром. А депутати-партійці – це певна команда, здатна брати участь у виробленні державної політики, претендувати на участь у владі, об’єднана ідеологією, програмою дій та дисципліною.
А якщо все це наявне, то діяльність партійної фракції – справа прогнозована, а сама ця фракція відповідальна перед виборцями. І що цікаво: закон не забороняє переходи з фракції до фракції. Але за всю повоєнну історію німецького Бундестагу тільки 11 депутатів полишили свої фракції.
І це при тому, що на Заході депутати не зроблені із геть зовсім іншого людського тіста чи їм не притаманні честолюбство, прагнення швидше отримати парламентські перші ролі і жити заможно. Але у демократичних державах існують чинники, які втримують депутатів від пошуку «глибшої води» в інших фракціях, від зради своїх виборців. І головним із цих чинників є громадянське суспільство, свідомі виборці.
Ясна річ, суто пропорційна чи, скажімо, персонально-пропорційна виборча система, яка діє у Німеччині, прямо сприяють чільній ролі партій. Але ж якщо йдеться про мажоритарну систему, то це відбувається також. Бо ж масовий виборець віддає перевагу члену партійної команди, а вся партійна команда допомагає своєму кандидатові – передусім організаційно і фінансово. Звісно, трапляється, що політики переходять із однієї фракції до іншої. Навіть із Черчіллем таке одного разу відбулося в молодості, і це був грандіозний політичний скандал, коли він пішов від консерваторів до лібералів. Через майже два десятиліття Черчілль повернувся від лібералів до консерваторів, але коректним шляхом: він добув парламентську каденцію як ліберал, зробив паузу і висунувся в одному із звільнених мажоритарних округів уже як консерватор – й одержав уже у цій якості підтримку виборців.
Ну, а стосовно прозорості та відповідальності... Гельмут Коль – один із найбільш знаних німецьких політиків. Саме він 1990 року успішно провів об’єднання Західної і Східної Німеччини в єдину державу. 16 років Коль беззмінно перебував на канцлерській посаді. Але коли 1998 року стало відомо, що Коль, попри ухвалений у бутність його федеральним канцлером Закон про політичні партії, приховав інформацію про одержані ним для партійних потреб кошти у розмірі до двох мільйонів німецьких марок, вибухнула справжня політична буря. Розслідуванням справи займалася спеціальна комісія Бундестагу. Коль відмовився назвати імена жертводавців, бо дав слово не розголошувати їх. У січні 2000 року Коль пішов у відставку з посади почесного голови Християнсько-демократичного союзу, вибачився перед німецьким народом за свої дії, заплатив державі штраф у розмірі 300 тисяч марок, а ще 700 тисяч, заклавши під заставу власний будинок, добровільно перевів на рахунок ХДС, щоб якось компенсувати партії завдані ним збитки. А збитки ці були серйозними – партія на 10 років втратила крісло канцлера. І це при тому, що особиста чесність політика ні в кого не викликала сумніву – скажімо, за терміновий політ на літаку Бундесверу до Італії, коли його син потрапив там в автокатастрофу, Коль заплатив із власної кишені 70 тисяч. Навіть марки для особистих листів він, перебуваючи на державній посаді, купував за свої гроші.
Чи можливе щось схоже на все описане вище в Україні?
Система захищає і відтворює себе
Це скидалося на поганий анекдот: зміни до Конституції, покликані зробити владні структури більш демократичними, прозорими для суспільства та підзвітними виборцям, ухвалювалися в режимі «пакетного голосування», без дотримання регламентної процедури, без обговорення, без належних висновків Конституційного Суду, без тієї самої сакраментальної прозорості. Звичайно, політики все списали на надзвичайні обставини – 8 грудня 2004 року, розпал протистояння між «помаранчевими» і «біло-синіми», загрози сепаратизму та ледь не громадянської війни... Але, схоже, ініціатори та промотори політреформи взагалі не надто переймалися такими «дрібницями» – для них головним було досягнення цілі за допомогою будь-яких засобів.
А далі покотилося-поїхало. «Мета виправдовує засоби» – цей давній принцип став нормою життя українського політикуму. Та чи й існувала вона, та гарна мета, реально, не на словах? Чи йшлося про банальну боротьбу за владу, за прямий доступ до бюджетного корита?
Результат – перед очима
Колега-журналіст 2003 року приблизно оцінив сумарну вартість автомобілів депутатів тодішньої проурядової більшості та урядовців, які зібралися на якесь урочисте засідання у київському Українському домі: мільярд гривень. Зараз йшлося б уже про десятки мільярдів. А якщо додати ще й вартість автомобілів опозиційних депутатів та мерів провідних міст, то ця сума стане ледь не захмарною. А додайте маєтки, багатоповерхові приватні будинки, яхти та катери, «хатинки» у Швейцарії, Іспанії та Франції...
І це при тому, що, з одного боку, за даними Міністерства фінансів України станом на 30 вересня 2010 року державний і гарантований державою борг України становив 404,3 млрд. гривень, а з другого боку, зарплата народного депутата становить 16 тисяч гривень (а в президентській адміністрації взагалі скромні зарплати – скажімо, керівник головного управління мав у квітні цього року 2440 гривень, помічник глави адміністрації – 2045 гривень).
Утім, у секретаріаті Віктора Ющенка зарплати хоча і були більшими, але ж ніхто з працівників на «Тавріях» також не їздив, віддаючи перевагу таким авто, яких вони теоретично ніколи б не змогли придбати...
Можуть сказати: так політреформа ж скасована! Але і депутатський корпус, і чинний президент були обрані тоді, коли її норми ще діяли. То й що? Саме в період дії цих «революційних» норм провідні партії остаточно набули суто кланового характеру, депутатські міграції стали ледь не сезонним явищем, великий бізнес ще більше просякнув собою політику, а вплив рядових партійців і, тим більше, пересічних виборців на політичних лідерів упав майже до нуля. З публічністю політики теж справи просунулися ненабагато, якщо, звісно, не брати до уваги ерзац такої публічності у телевізійних ток-шоу Савіка Шустера чи Євгенія Кисельова.
Ефективність управління державою також якщо і змінилася, то у від’ємну сторону. Замість зіграних партійних команд відданих народові професіоналів владні посади – за рідкісними винятками – весь час посідали і посідають нині персонажі, відібрані або за принципом особистої відданості лідерам, або за певні фінансові заслуги у забезпеченні виборчої кампанії.
Не випадково, мабуть, дві події відбулися цієї осені майже одночасно. Отже: за даними Transparency International, Україна за індексом корупції поділила 134 місце зі 178 можливих разом із іще вісьмома країнами, серед яких – Азербайджан, Гондурас та Зімбабве; Верховна Рада відмовилася підтримати законопроект, яким пропонувалося зобов’язати депутатів, держслужбовців та членів їхніх родин декларувати доходи, майно та видатки. І що цікаво: цей законопроект був провалений провладною більшістю за сприяння значної частини опозиціонерів (134 голоси «за» з 408 присутніх у сесійній залі) через тиждень після публікації звіту Transparency International. Іншими словами, Верховна Рада України демонстративно захистила правлячий клас від будь-яких спроб контролю за його статками і способами їхнього отримання.
Отож Система (та сама, яка з великої літери) не тільки не була внаслідок політичної реформи трансформована у щось пристойне, європейське, а навпаки – тільки зміцніла й спримітивізувалася одночасно, ставши ще більш неефективною, непрозорою і відчуженою від людей. Чому? Це мало б стати темою широкої громадської дискусії. Але з якогось дива вона відсутня...