Доступність посилання

ТОП новини

Про польську трагедію без емоцій...


На місці трагедії під Смоленськом
На місці трагедії під Смоленськом
Про таку (!) трагедію писати без емоцій важко. Досі почуваюся абсолютно розчавленим, бо в такі моменти з неймовірною силою усвідомлюєш крихкість і беззахисність людського життя! Memento mori – пам'ятай про смерть... І будь добрішим, щирішим, не розмінюйся на дрібноту і суєту.

Як взагалі могло таке статися?

Справді Лех Качинський, навіть попри туман, будь-що хотів сісти лише в Смоленську, бо в Москві і Мінську – нелюбі Путін і Лукашенко? Пілот не зміг правильно визначити відстань до землі? Мовний бар‘єр?..

У кожному разі, такі, зокрема, версії висувають фахівці й небайдужі люди, в тому числі ті, які добре знали деякі факти з історії непростих стосунків польського президента і «неслухняного» пілота.

На всі (чи бодай на якусь частину!) питань дадуть відповідь «чорні ящики», які ось-ось розшифрують.

Уже точно відомо, що пілоти за кілька секунд до трагедії знали, що чекає літак і його майже дев’яносто дуже поважних пасажирів. Повідомляють, що останні слова пілотів були «драматичними». Уточнювати – зайве.

Усі ці дні дуже уважно стежу за реакцією на трагедію – польською, російською, європейською, заокеанською. І, звісно, українською. Моє особисте враження: найемоційнішою була і залишається реакція в Україні. Можна зрозуміти пересічних і не дуже рядових українців. Польща – найближчий сусід. Лех Качинський був дуже частим гостем України, її другом, її «адвокатом» у важливих міжнародних справах.

На мою думку, в оцінках українців (не кажу про фахівців) не лише надто багато емоцій, а й найбільше кліше, штампів, заготовок на всі випадки життя. Ще до елементарного з’ясування всі все знали: і хто за цим стоїть, і навіщо це вчинили, і чому саме поблизу Катині... Вирок без суду і слідства. Такий собі черговий совєтський рецидив. До речі, у відгуках самих поляків значно більше виваженості, толерантності, бажання докопатися до істини через факти і тільки факти. Втім, не бракує публікацій і про змову.

Особисто я й досі вагаюся, хоча маю власну версію, але не поспішаю про неї написати навіть у блозі, хоча саме тут хотілося б бути найвідвертішим. Але запитую себе: чи етично це? Й без того надто вже багато слів. І мало фактів. Таки варто, переконаний, дочекатися висновків експертів, бо цього разу саме факти, а не версії будуть суттєвішими. Втім, чомусь мені видається, що, врешті-решт, все буде значно простіше і банальніше у цій дуже неординарній трагедії. Це як у детективі: все заплутано, підозра падає на кожного, а кінцівка – ну хто б міг подумати???

Буквально сьогодні поцікавився думкою знайомого чеха щодо польської трагедії в Смоленську.

«Правду будемо знати років за 20. Бо хіба це нормально, що стільки відомих людей взяли на один літак? Та ще й перед президентськими виборами...», – відповів чех.

А я думав, лише українцям маряться змови...
  • Зображення 16x9

    Зиновій Фрис

    На Радіо Свобода з 1994 року. У різні роки очолював кілька газет, у тому числі «Заповіт» і «Пан плюс пані», був власним кореспондентом «Киевских ведомостей» у країнах Балтії та Скандинавії, а потім заступником головного редактора цього видання.
XS
SM
MD
LG