– Пане Лахман, чи вистачить ресурсів Фонду на всі країни, які потребуватимуть допомоги?
– МВФ має близько 200 мільярдів доларів, і ще 50 вони можуть отримати в разі необхідності. Тож загалом, ідеться про 250 мільярдів доларів. Це, можливо, і не звучить як велика сума, з огляду на можливі потреби, але МВФ часто виступає каталізатором для інших можливих кредиторів. Якщо ви подивитесь на приклад Ісландії, то цій країні МВФ запропонував лише 2 мільярди доларів. Але загальний пакет запозичень для країни нині складає 10 мільярдів, тому що до нього долучилися інші північні країни, Японія, Британія, Німеччина і так далі. Тож МВФ може стати провідником програми, яка є набагато більшою, ніж дозволяють його власні фінанси.
– А що буде, коли і країни, які зараз приходять на допомогу іншим, будуть самі потребувати допомоги і не зможуть уже збільшувати свої внески до Фонду?
– Не думаю, що за цих обставин ресурси фонду зростатимуть, але спроможність МВФ далі бути каталізатором залишиться. Особливо, коли йдеться про участь великих країн у порятунку малих. Взяти хоча б приклад Угорщини, для якої МВФ зібрав 12,5 мільярда доларів. Частина цих грошей надійшла від Європейського Союзу та європейських країн, бо Фонд переконав європейців у тому, що це не в інтересах дати Угорщині збанкрутувати у них на порозі.
– Найбільші внески до МВФ роблять Сполучені Штати. Наскільки ситуація в цій країні може впливати на спроможність Фонду виконувати роль рятівника у фінансовому штормі?
– Зараз проблема, з якою ми стикнулися, полягає у тому, що криза поглиблюється. Але впродовж наступних двох з половиною місяців буде політичний вакуум. Це дуже небезпечно, бо в цей час ринки продовжуватимуть падати. Це відбувається прямо тепер. За інших обставин, ринкам би надали якусь інформацію, яка б змусила їх замислитися, заспокоїтися. Але нинішня адміністрація вже не «кривенька качка», а я б сказав, «мертва качка».
– То, виглядає, що те, що відбувається у Вашингтоні є надзвичайно важливо?
– Ні, ні, ні. Те, що відбувається в Сполучених Штатах є більше, ніж надзвичайно важливо! Це ключовий момент! Сполучені Штати повинні виробити політичний пакет, який буде послідовний та буде викликати довіру, інакше ми всі опинимося у дійсно серйозній біді. Бо падіння фінансових ринків не проходить непомітно для реальної економіки. Бо коли починають падати ціни акцій, споживачі божеволіють від жаху. Вони перестають витрачати, а це посилює падіння цін на акції. Нам критично необхідно виробити пакет дій, який заспокоїть ринки, і чим швидше.
(Прага – Київ)