Роман Купчинський |
Натомість вашингтонський експерт з енергетичних питань, колишній директор української редакції Радіо Свобода Роман Купчинський підтримує дії Кабінету Міністрів.
Роман Купчинський: Я думаю, що уряд правильно зробив. Ціла справа закритих інвесторів у Vanco, їхні стратегічні партнери не були відомі аж до травня цього року. Це мало бути прозоро і на самому початку, коли ліценцію давали Vanco минулого року. Я підозрюю, що уряд Януковича прекрасно знав, хто ці люди.
Радіо Свобода: Яка тоді роль Президента України в цьому? Чому він вирішив захищати цю компанію?
Р. К.: Думаю, що передовсім через ненависть до уряду Юлії Тимошенко. Це основний мотив. Якщо брати чисто прагматичні інтереси, це не на користь України.
Р.С.: Чи можуть бути арбітром у цій справі міжнародні структури? Тимошенко заявила, що звернулася до якихось міжнародних експертів, але не сказала, яких саме.
Р. К.: Чи це є державні, чи недержавні експерти? Можна звернутися до різних фірм, які будуть вести розслідування, але це має мало юридичного значення. Якщо це Інтерпол, чи ФБР, то це тоді має серйозний характер. А так найняти якусь фірму, це нічого не дасть. Треба було розслідування проводити, а тоді забирати ліцензію. А забирати ліцензію, а після факту проводити розслідування – це не має великого глузду.
Р. С.: На Вашу думку, які все-таки тут мотиви в Юлії Тимошенко? Чи дійсно вона дбає, як говорить, щоб Україна отримала найбільший зиск від розробки чорноморського шельфу, чи тут у неї є ще якісь політичні чи бізнесові інтереси?
Р. К.: Це більше популізм. «Нафтогаз України» та інші українські державні компанії не мають фінансів розробляти шельф. На такий проект потрібні мільйони і мільйони доларів. Якби вони пішли на співпрацю з нормальною західною фірмою, чи нормальною російською фірмою (якщо взагалі існує сьогодні нормальна енергетична фірма російська) і передбачили умови контракту бодай 50 на 50. А з Vanco вони підписали 65 на 35, Україні залишили лише 35 відсотків. Це, по моєму, абсурдний контракт.
Матеріали до теми:
Компанія Vanсo може зажадати відшкодування близько 200 мільярдів доларів у разі розриву договору з Україною