А втім, напередодні Дня Європи місцеві чиновники запевняють: у регіону із західним співтовариством набагато більше спільного, ніж здається на перший погляд. Про подзьобані вибоїнами дороги, купи сміття біля будинків та ненав’язливий сервіс комунальників, звісно, не говорять. Більше – про культуру та мистецтво, які, як запевняють у профільному управлінні облдержадміністрації, «євроінтегруються» найактивніше.
Творчі колективи Дніпропетровщини після падіння «залізної завіси» були чи не першими, котрі почали виїздити до Європи на гастролі, тепер їх радо приймають як у сусідній Польщі, так і в Іспанії та Франції, пишається начальник управління Катерина Самарець.
«День Європи ми завжди готові відзначати. Наші колективи, митці, туристи постійно мандрують світом. Угорщина, Іспанія, Франція… Ми міцно тримаємо руку дружби», – зазначає вона.
Святкування схожа на «відбувайлівку»
А втім, цьогорічна культурно-розважальна програма святкування Дня Європи схожа на «відбувайлівку». Із-поміж десятків запланованих заходів левову частку складають такі, що аж ніяк не можна назвати креативними: уроки та бесіди з євроінтеграції для школярів та студентів, книжкові виставки в бібліотеках, семінари, лекції.
Спортивна частина свята, запланованого на суботу, взагалі збиває з пантелику: у День Європи в центрі міста чомусь надумали провести змагання зі східних єдиноборств – кіокушинкай-карате, айкідо, тхеквондо тощо. А втім, в управлінні молоді та спорту облдержадміністрації цим наразі не переймаються: програма затверджена, заходи відбудуться.
«Дніпропетровці – майже європейці». Але тільки в спорті
За великим рахунком, каже заступник начальника управління з питань молоді та спорту Микола Кужукін, дніпропетровські спортсмени й так щодня «інтегруються в Європу» — на міжнародних змаганнях. Напівжартома посадовець каже: якби до Євросоюзу приймали за спортивними здобутками, регіон давно вже був би там. Принаймні, за показником залучення до занять фізкультурою та спортом дніпропетровці – майже європейці.
«Якщо у Фінляндії 54% населення займаються фізичною культурою та спортом, у Німеччині – 25%, а в Україні – 13%, то на Дніпропетровщині це аж 19,5%. Тобто ми, Дніпропетровщина, вже десь близько до Європи. Це добрий показник», – зауважив Микола Кужукін.
І все ж дніпропетровський регіон потроху європеїзується, констатують експерти. На кафедрі права та євроінтеграції у регіональному інституті державного управління наводять дані останнього соціологічного дослідження: 80% населення області впевнене, що рано чи пізно Україна буде в Євросоюзі.
П’ять років тому саме в цьому інституті вперше в Україні почали готувати фахівців-управлінців, які могли б працювати в інституціях Європейського Союзу». А втім, завідувач кафедри Леонід Прокопенко сумнівається, що його випускники так скоро зможуть застосувати набуті знання на практиці.
«Є проблема створення необхідного правового механізму євроінтеграції. На жаль, стратегія і програма, затверджені Указом Президента, були розраховані до 2007 року. Зараз уже треба дивитись у майбутнє», – наголошує Леонід Прокопенко.
Цього року напередодні дня Європи у Дніпропетровську у вузькому колі фахівців провели наукову конференцію та диспути щодо європейської інтеграції України. Людей, далеких від політики, частуватимуть розвагами завтра. Великий концерт під прапором Дня Європи влаштують традиційно – на центральній площі з радянською назвою «імені Леніна».