Словаччина стане 16-ю державою, де будуть спільні європейські гроші |
Що традиційно відрізняло обидві економіки — це доволі тривала проблема втримувати стабільним курс словацької грошової одиниці. Але з цим у Братиславі справилися. Уряд активно підтримує крону, щоб на час вступу до єврозони, тобто до 1 січня 2009 року її курс до євро був якомога нижчим, на користь крони. Та головне, на думку аналітиків, це успішно проведені економічні реформи.
Експерт головного чеського економічного часопису «Євро» Павел Парал зазначає: «Словаччина може прийняти євро тому, що провела більшість основних реформ, зокрема, проведена пенсійна реформа і майже повністю також реформа системи охорони здоров’я. У Словаччині більшість населення вже сама відкладає кошти до власного пенсійного фонду, тобто ці люди в майбутньому не будуть сильно залежними від держави. Крім того, словаки мають гнучкий ринок праці. Є підстави вважати, що негативні наслідки вступу Словаччини до єврозони можуть бути суттєво меншими, хоча деякі проблеми там, без сумніву, настануть».
Перші місяці можуть бути нелегкими
Головна проблема, яку переживає більшість країн після запровадження євро, це подорожчання товарів і послуг. Цього боїться 56 відсотків словаків, причому це число зростає з наближенням часу запровадження євро. Чверть всього населення вірить в успіх євро.
Словацький уряд веде активну кампанію, щоб роз’яснити співгромадянам перспективи вступу до єврозони. Євро принесе нові інвестиції, переконані аналітики, а це нові робочі місця й нові технології, які забезпечать зростання економіки. Словаччина з євро в кишені – рівноправний гравець, хоча перші місяці для пересічного словака комфортними можуть і не здатись.
Словаки з гордістю розглядають, поки що в інтернеті, нові євромонети з високими скалами – символом словацької національної могутності, хоча серце і щемить за словацькою кроною – адже свою рідну валюту словаки отримали вперше в 1993 році й користувались нею всього 15 років.
Матеріали до теми:
«Євро захистив нас, а його перетворюють на «цапа-відбувайла» – речниця Єврокомісії Амелія Торрес