Барельєф. Золото, емаль. Візантія 5-7 століття |
(www.mnw.art.pl) |
Золоті сережки. 4 століття до Христа |
(www.mnw.art.pl) |
Багато відвідувачів захоплені побаченим. Одна з мешканок Варшави на ім’я Ганна зазначила: «Виставка мені дуже сподобалась. Дуже добре, що тут дуже багато історичної інформації. Моїй дочці найбільше подобались ці картинки, що «виходять» з рамок, тобто об’ємні голограми ікон».
«Українські землі упродовж тисячоліть були центром високої культури»
Представники Національного музею у Варшаві захоплені виставкою і наголошують, що у столиці Польщі вже давно не бачили такої значної виставки пам’яток старожитності.
«Такої виставки, яка б у такій кількості експонатів показувала низку дуже суттєвих періодів історії українських земель, досі в Польщі не було. Це прекрасна нагода для того, щоб ми усі в Польщі усвідомили собі те, що українські землі упродовж тисячоліть були центром високої культури. Ця культура відіграла велику роль у розвитку нашого регіону», – зауважив куратор виставки професор Вітольд Добровольський.
Засновниками та власниками колекції, що представлена на виставці «Україна світові. Скарби України з колекції Платар» є бізнесмени і меценати Сергій Тарута та покійний нині Сергій Платонов. Від прізвищ власників колекція і називається «ПЛАТАР». Спонсором виставки є «Індустріальний Союз Донбасу».
Речі куплені «у випадкових людей, часто грабіжників могил»
Колтка. Золото, емаль. Київська Русь 12-13 століття. |
(www.mnw.art.pl) |
Скажімо, молодий варшав’янин, який назвався Марком, заявив: «Виставка мені дуже сподобалась. Приємно усе це дивитись. Однак маю і неприємне відчуття... Чи годиться у громадських установах, ще й під патронатом президентів показувати предмети, які м’яко кажучи, «невідомого походження». Одним словом – це приватна колекція, куплена від випадкових людей, часто грабіжників могил».
Археологи також висловлюють застереження
Польські археологи вказують на ще один недолік виставки: показані предмети позбавлені свого історичного контексту. Коли глядач оглядає лише золоті прикраси, він не бачить побутових предметів, зброї, одягу людей, що жили у тій самій епосі. Такий підхід не дає глядачеві уявлення про цілу епоху, переконують фахівці.
Але і скептики погоджуються, що сумніви відступають на другий план перед красою і майстерністю роботи предків, які жили на території сучасної України. Кожен, хто відвідав виставку, не залишиться до неї байдужим.
Виставка у варшавському Національному музеї триватиме до кінця червня.