Джордж Буш та Папа Бенедикт XVI (архівне фото) |
Із таким посланням Папа Римський звернеться до американців і особисто під час візиту. А в Організації Об’єднаних Націй він збирається виступити про потребу вирішувати глобальні конфлікти шляхом дипломатії, щедрості й великодушності, а не війною.
Та оглядачів найбільше цікавить планована зустріч із президентом США Джорджем Бушем. Американський керівник піде на безпрецедентний крок: він сам зустрічатиме Папу на летовищі. А в середу, коли Бенедиктові 16-му сповнюється 81 рік, його вітатимуть у Білому домі артилерійським салютом.
Згоди й незгоди двох лідерів
Обидва лідери мають чимало спільних поглядів, але водночас і не згодні з багатьох важливих питань, нагадує вашингтонський фахівець із релігійних і міжнародних справ отець Джозеф Елдридж.
Схожі, наприклад, у них погляди на особисті моральні цінності – адже серед радників Джорджа Буша є чимало щирих католиків, які дають, так би мовити, теологічне обґрунтування багатьом позиціям президента США, вважає фахівець. Таке, скажімо, негативне ставлення Буша до абортів чи до досліджень зі стовбуровими клітинами.
«Отож я б сказав, що його погляди, звичайно, співзвучні поглядам Ватикану на багато з цих соціально гострих питань», – каже отець Джозеф Елдридж.
Натомість цілком різне ставлення Джорджа Буша і Бенедикта 16-го до багатьох міжнародних чи й фінансових питань – у першу чергу до рішення президента США вторгнутися до Іраку 2003 року та його закликів зменшити оподаткування найбагатших. Папа, навпаки, постійно висловлює стурбованість насильством в Іраку і дедалі більшим розривом між бідними й багатими в світі.
«Лекції» не буде
Але це не означає, що обидва під час своєї зустрічі візьмуться за суперечку: Папа не збирається обговорювати з Бушем деталі таких питань, як соціальна, зовнішня чи воєнна політика – це буде, найімовірніше, просто люб’язна розмова, каже фахівець.
«Ви думаєте, Папа збирається прочитати президентові лекцію? Я не думаю. Вони, наприклад, дійдуть згоди навколо ініціативи президента Буша щодо боротьби зі СНІДом, малярією й туберкульозом. Звичайно, Папа це підтримає – от про це, думаю, вони й можуть поговорити», – вважає отець Джозеф Елдридж.
А ще, на його думку, американський керівник, який закінчує другий і останній термін на посаді з надзвичайно низькими рейтингами – і через Ірак, і через поганий стан американської економіки, хоче залишити по собі кращу пам’ять. І тому, як виглядає, він більше зацікавлений у зустрічі з Понтифіком, ніж навпаки.
«Із Папою асоціюється певна таємнича й приваблива атмосфера, і я певен, що президент був би радий зачепити й на себе частинку тієї атмосфери», – каже отець Джозеф Елдридж.