Ведучий: Кирило Булкін
(Скорочена версія. Повну версію «Вечірньої Свободи» слухайте в аудіозаписі)
Кирило Булкін: У випадку дискусії про два тури виборів Київського міського голови маємо розходження між парламентською коаліцією та Президентом.
У зв’язку з цим хотілося б почути Вашу реакцію на сьогоднішню заяву голови Секретаріату Президента Віктора Балоги, де він, зокрема, каже: «Звернення Івана Васюника до Ради, педалювання двотурових виборів народним депутатом Миколою Катеринчуком, очевидно, пояснюються персональними причинами. Вони мають повне право на власну думку і власні уявлення.
Проте якщо ці політики вважають, що належать до табору демократів під проводом Президента, то з міркувань етики і коректності вони не мали б оголошувати про такі ініціативи, якщо під ними немає спільного знаменника з Главою держави».
Отже, вважає Віктор Балога, належачи до табору демократів, не мали б оголошувати ці свої ініціативи. Чи Ви вважаєте, що Ви належите до президентського табору, до демократичного… Микола Катеринчук: Перш за все я не знаю такого політика, як Балога. Це голова Секретаріату Президента, це функціонер в Адміністрації Президента.
По-друге, вже глава Секретаріату казав, що він підтримує одного з кандидатів, тобто кандидата в мери Кличка. Тому цілком природно, що він намагається взяти на себе відповідальність, щоб його кандидат від Банкової пройшов у першому турі, і думає, що його високий рейтинг, який зараз показують, дозволяє це зробити.
Він не від свого імені. Він каже, що позиція Президента…
Микола Катеринчук: Послухайте, я коли почую позицію Президента, тоді реагуватиму на позицію Президента. Сьогодні це не позиція Президента, а людини, яка підписала цю заяву.
Я з повагою відношуся до цієї людини, але я думаю, що політики мають займатися політикою, а люди, які мають адмініструванням займатися, мають займатися адмініструванням.
Тому я з великою повагою відношуся до людей, які вживають слово «демократія», але під проводом Президента бути демократом, думаю, дуже легко. А ви спробуйте бути справжнім демократом без будь-якого проводу і мати позицію завжди.
Віктор Ющенко навіть з Варшави, не дочекавшись, поки повернеться в Україну, сказав, що він проти того, щоб мерів обирали в два тури.
Аргументація його зводиться до того, що інших мерів обирали в один тур, тож до виборів міських голів необхідно підходити за одним принципом, а зміна порядку проведення виборів буде нечесним і недемократичним кроком.
Крім того, на думку Президента, вибори мера у два тури будуть ефективними лише при поверненні до системи врахування явки виборців, а це, своєю чергою, є поверненням до застарілих норм радянського суспільства.
Будь ласка, Вам позиція Президента.
Микола Катеринчук: Я думаю, що Президент правий в тому, що не треба обирати тільки мера Києва, треба обирати всіх мерів. І про це йдеться в змінах до закону. Просто його неправильно інформували.
Відносно ж явки, то я не думаю, що це є якоюсь перешкодою. Наприклад, мої зміни до закону, які будуть розглядатися у ВР 1060, полягають у тому, щоб, по-перше, залишити графу «Проти всіх» і зняти бар’єр 51% для голосування в другому турі. Тобто, перемагає той, хто набрав більшість голосів по відношенню до іншого від тих, хто прийшли на вибори.
Наразі ми маємо слухача.
Добрий вечір!
Слухач: Добрий вечір!
Григорій, місто Львів.
Перше. Мені не зовсім зрозуміло, чому «НУ» проти того, щоб у ВР створювалася конституційна комісія. І це ж по Конституції.
Друге. Голодомор в 1933 році визнаний геноцидом проти українського народу. Я згодний. А де судовий процес над тими бандитами, які влаштували цей Голодомор?
Микола Катеринчук: Справа в тому, що до цього часу ВР працювала в режимі тимчасових спеціальних комісій, які розглядали спеціальні законопроекти щодо змін до Конституції, вони створювалися, і туди скидалися всі законопроекти та напрацювання будь-яких народних депутатів, або якщо це ініціював Президент.
За моєю ініціативою, тоді ще ініціативою депутата Ющенка, ми запропонували, і це було в програмі Ющенка, щоб з’явився спеціальний комітет у ВР. І такий комітет є, у сфері відання якого питання напрацювання і постійної роботи над удосконаленням Конституції. І сьогодні цей комітет є. Тому немає необхідності створювати тимчасову спеціальну комісію. Але, згідно з регламентом, ми можемо це зробити.
Але тимчасова спеціальна комісія створюється тоді, коли вже є документ, над яким працювати можна, тобто є вже законопроект, і в постанові зазначається, що створена тимчасова спеціальна комісія в складі таких і таких представників, там такі-то законопроекти розглядаються, термін і так далі. Такого законопроекту у ВР зараз немає.
Тому бити зараз горшки навколо цього питання, я думаю, з фахової точки зору і досягнення результату не є вірним кроком...
Маємо ще один дзвінок.
Добрий вечір!
Слухач: Добрий вечір!
Я придивляюся до бігбордів. Бачу одного розумного, другого сильного, третього з кувалдою в руках…
У разі Вашого обрання на пост мера міста-героя Києва чи залишити Ви у спокої вулиці чи не будете зносити пам’ятники, які муляють око Вашим помаранчевим колегам?
Це Ви маєте на увазі пам’ятники вождям тоталітарного режиму?
Слухач: Я маю на увазі пам’ятники героям Великою Вітчизняної війни. І пам’ятник Леніну також.
Микола Катеринчук: Я думаю, що питання розумних і сильних – це важливо, але ще більш важливе питання ефективних, ефективної політиків сучасної політики.
Ви знаєте, я не так давно був у Празі і цікавився у мера міста, як вони захистили свою історичну спадщину, історичний центр.
Я там побачив різні пам’ятки різних епох, і вони їх не чіпають, не дивлячись на зміни політичних…
Ну, в Празі окремо є й музей комунізму, де окремо зосереджені ці пам’ятники.
Так.
І що вони сказали? Знаєте, от місто гине тільки тоді, коли починається або війна, або природні катаклізми, там землетрус, або починається будівельний бум.
І питання сьогодні важливе вулиць, всього іншого, але я думаю, що це така косметика, за якою ховають земельні оборудки. Тому я думаю, що питання вулиць треба залишити в спокої, питання пам’ятників залишити в спокої…
У сухому залишку, я так розумію, що пам’ятник Леніну у випадку Вашого обрання мером Ви зносити не будете.
Микола Катеринчук: Я вважаю, що це позиція громади. Громада має сама вирішити. А як мер, як найнятий киянами чиновник, маю виконати будь-які рішення громади. Якщо громада проведе референдум і скаже, що треба зносити, то будь-який голова, якого найняли на роботу, має це виконати.
Ви готові ініціювати такий референдум?
Микола Катеринчук: Я не буду цього робити тільки тому, що це наша історія. Погана або добра, але це частина нашої історії.
Нехай він стоїть, як і будуть стояти всі інші пам’ятники, які будуть розповідати і розповідають киянам про нашу історію. Погану або добру, а це наша історія.
(Скорочена версія. Повну версію «Вечірньої Свободи» слухайте в аудіозаписі)