Ракета-носій ЗЕНІТ |
За роки свого існування «Південне» розробило 13 типів бойових ракет чотирьох поколінь, вони складали основу військ стратегічного призначення СРСР. Установа є світовим лідером у проектуванні мирної ракетно-космічної техніки. У рамках кількох програм тут розробили близько 70 типів космічних апаратів.
Станіслав Конюхов |
Дніпропетровські конструктори хочуть допомагати підкорювати Місяць
Але нарікати на відсутність масштабних державних замовлень дніпропетровські конструктори не поспішають: національну космічну програму на найближчі чотири роки парламент ще не затвердив. Поки ж охочіше розповідають про вже започатковані та заплановані проекти з іноземними партнерами. Це і «Морський старт», у рамках якого разом з кількома країнами запускають ракетоносії вітчизняного виробництва з плавучої платформи у Тихому океані, і «Наземний старт» – спільний проект разом з Росією та Казахстаном, що його реалізовують на «Байконурі». Діляться планами щодо спорудження нового космодрому поблизу екватора, до цієї справи українців залучила Бразилія. Не полишають і мрій брати участь у так званих «місячних» програмах. 12 екземплярів злітно-посадкового модуля для польотів на Місяць виготовили ще за радянських часів, розробки лишились. Станіслав Конюхов продовжує: «Вони чекали на застосування більше 20 років. Але, як ми кажемо, блок є, а ракети нема. Ракети Н-1: чотири стартували, чотири аварії і програму закрили, тому ці напрацювання, ці витрати, які ми понесли свого часу, не мають бути втрачені», – зазначив фахівець.
Будуть відновлювати і виробництво бойових ракет
Автоматична-орбітальна-станція-АУОС-3 |
«Ми таких розробок не вели останні 40 років, але маємо досить умінь і досвіду, щоб відновити і створити те, що треба Україні», – запевняє ракетобудівник.
Україна – одна з небагатьох країн світу, що мають космічну промисловість. Окрім основних, дніпропетровських підприємств, на неї працюють ще три десятки заводів, бюро та дослідних інститутів у всій країні.