Головна мечеть Сімферополя Кебір Джамі розрахована лише на 200 прихожан |
Відомо, що з часу приєднання Криму до Російської імперії, а потім встановлення на півосторові Радянської влади, мова, культура, традиції та релігія корінного народу зазнавали постійних утисків і переслідувань з боку чинної на той час влади. Однак, саме депортація 1944 року найболючіше вдарила як по долях окремих людей, так і по цілісній структурі кримськотатарського етносу. Кримські татари в результаті цього злочинного акту комуністів втратили свою автономну республіку, державний статус мови, газети, школи, історичні пам’ятки. Сотні мечетей були зруйновані, тисячі священних книг спалені, а священнослужителі та їхні родини – убиті чи ув’язнені.
«Червоне світло» – традиційному ісламу, «зелене» – релігійним радикалам?
Разом з поверненням кримських татар на батьківщину розпочалося відродження і їхньої батьківської релігії – ісламу. Однак віруючі зіштовхнулися із цілою низкою проблем – байдужістю центральної влади, татаро- та ісламофобією місцевої влади, нерозумінням, а інколи і відвертою агресивністю повоєнних переселенців, а також домінуванням Української православної церкви Московської патріархії.
Якщо Кримська єпархія УПЦ МП без зволікань отримувала споруди колишніх храмів не тільки Російської церкви, але й Грецької, Вірменської і навіть давньої Константинопольської, то мусульмани повертали свої колишні культові споруди лише після тривалої боротьби, і то не завжди. Якщо лише за останні два роки Сімферопольська міська рада виділила православним МП чотири земельні ділянки для спорудження храмів, то мусульманам – жодної (втім, як і іншим конфесіям).
Намаз просто неба на місці, де влада заборонила будувати Соборну мечеть |
Якщо центральні, кримські і місцеві владні структури допомагають УПЦ Московської патріархії у відбудові православних храмів (приклади цьому – Володимирський собор у Херсонесі, Олександро-Невський собор у Сімферополі і десятки храмів у містах і селах півострова), то мусульмани жодної копійки чи іншої допомоги від посадовців, органів влади держави, автономії чи місцевих органів самоврядування досі не отримували. Важкий тягар відродження мечетей і медресе ліг на плечі репатріантів, які самі у великій мірі страждають від безробіття, безквартир´я, безземелля та інших соціальних негараздів. А ще – на місцевих спонсорів і закордонних благодійників. Якщо кримськотатарський бізнес досить таки слабенький, то закордонні, переважно, арабські фонди пропонували серйозні кошти.
Саме з грошима із Йорданії, Єгипту, Кувейту, а найбільше – із Саудівської Аравії у 90 роки минулого століття до Криму прийшло нове явище – «нетрадиційний» іслам. Спонсори були невигадливі – вони пропонували мусульманським громадам кошти на будівництво мечеті за умови, що самі рекомендуватимуть її імама, і що громада не підпорядковуватиметься Духовному управлінню мусульман Криму. Водночас кримська влада, сподіваючись підірвати вплив Меджлісу кримськотатарського народу на ДУМК, усіляко спрощувала процес реєстрації автономних мусульманських громад, кількість яких стрімко зростала. У 2001 році тодішній голова Верховної Ради Криму комуніст Леонід Грач офіційно приймав представників благодійних фондів із Саудівської Аравії, відомих підтримкою ваххабістських течій у світовому ісламі.
Міліція проти мусульман, які вимагають повернути усипальню святого Азіза |
Тоді майстрам політтехнологій вдалося консолідувати кримський електорат, заляканий «ісламською загрозою». Понад 82% кримських виборців проголосували за «проросійського і православного» Віктора Януковича, залишивши «ісламісту та екстремісту» Віктору Ющенку лише 14% голосів, переважно, кримських татар. Виборчі пристрасті пройшли, але залишили кримському суспільству зростання й так високого рівня ісламофобії та вкорінення нетрадиційних для Криму ісламських течій, особливо, серед розчарованої та озлобленої зневагою цього ж суспільства кримськотатарської молоді.
Кримський іслам – традиційно ліберальний
Діалог між Муфтієм Хаджа Еміралі Аблаєвим та Владикою Климентом, єпископом УПЦ Київського Патріархату |
Зараз, за офіційними даними, ДУМКу підпорядковується майже 340 релігійних громад. Ще майже 50 зареєстрованих мусульманських громад – автономні, з них ваххабіти (точніше – салафіти) контролюють близько 25-30, хізби – приблизно 10 і хабашити (з орієнтацією на Духовне управління мусульман України шейха Ахмета Таміма) – 11 громад. Саме ці пів сотні автономних громад часто стають об’єктом критики з боку Меджлісу і Муфтіяту Криму, а також причиною для занепокоєння місцевої преси. І хоча поки що співвідношення на користь ДУМК, експерти не схильні применшувати вплив «автономістів».
«Хізб ут-Тахрір»: чи стане Крим «Кримським вілаятом»?
Збори громади «Давет» |
«Хізб ут-Тахрір» – повна назва «Хізб ут-Тахрір аль-Ісламі» (в перекладі з арабської – Ісламська партія звільнення), сунітська релігійно-політична організація, створена 1953 року в Єрусалимі. Її мета – сприяти поверненню мусульман до ісламського способу життя і поширення ісламу. Декларується, що реалізація цієї мети можлива лише через відновлення єдиної світової теократичної держави – халіфату. Водночас організація стверджує, що збирається досягти своєї мети лише мирними засобами.
Абдуселям Селяметов, єдиний в автономії легалізований активіст «Хізб ут-Тахрір», у розмові зі мною заявив, що кримські хізби «жодного стосунку ні до екстремізму, ні до тероризму не мають». Селяметов стверджує, що в Криму «Хізб ут-Тахрір» лише пропагує ідеї відродження ісламу серед мусульман і зовсім не збирається включати Україну до складу халіфату. Хоча, поширюваний хізбами згаданий фільм «Уянув/Пробудження» прозоро натякає про місце «Кримського вілаяту» у майбутній світовій державі.
Втім, після президентських виборів українські спецслужби активно зацікавилися «Хізб ут-Тахріром», що і примусило активістів організації згорнути діяльність під її вивіскою і переорієнтуватися на релігійні громади. Але битву з ДУМК за легалізовані громади кілька років тому хізби програли. Тоді це завершилося вигнанням з низки мечетей імамів, пов’язаних із «Хізб ут-Тахрір» (в тому числі – з головної мечеті Сімферополя Кебір-джамі). Однак це не стало перешкодою для створення нових автономних громад. Хізби переважно закріпилися на Південному узбережжі Криму і в Судаку. Їхній вплив, за оцінками експертів, стрімко зростає, попри намагання спецслужб перекрити канали закордонного фінансування. Наскільки вдалі такі спроби, свідчить приклад громади «Алушта», яка збудувала велику мечеть і видає газету «Відродження» накладом 17 тисяч примірників, що значно перевищує наклад видання ДУМК.
Ваххабіти/салафіти: без іноземної підтримки важко
Популярність бородатих салафітів серед кримських татар менша, але вони мають свої громади у Бахчисарайському районі, Перевальненській долині і в степовому Криму. Їхнє поширення розпочалося на початку 1990-х, коли кілька студентів-медиків з арабських країн почали ділитися привезеною літературою з місцевими єдиновірцями. З часом з літературою із Саудівської Аравії почали надходити і кошти. Коли Служба безпеки України на прохання ДУМК зацікавилася цими процесами, студенти вже вивчилися, дехто, одружившись з українками, отримав українське громадянство, а ще збудували кілька сільських мечетей і налагодили широку мережу гуртків з вивчення Корану та просування фундаменталістських вчень.
Втім, після 2001 року спецслужби переважно перекрили канали фінансування салафітів, депортували кількох колишніх студентів, звинувативши їх у незаконній релігійній місіонерській діяльності і, взагалі, суттєво обмежили приїзд місіонерів з арабських країн. Цей процес часто супроводжувався людськими драмами, коли розлучалися сім’ї – неблагонадійні араби під примусом виїзджали, залишаючи свої українські родини. Тепер, як написала газета «Собитія», «салафіти... у вільний від релігії час займаються виготовленням і реалізацією самси» (кримськотатарсько-узбецькі пиріжки), через що в середовищі місцевих кримських татар навіть побутує примовка: «З’їв самсу – підтримав салафітів».
Даніял Аметов |
Слід сказати, що вахабіти/салафіти зараз відкрито не конфліктують з ДУМКом, а чимало прихильників цієї течії ходять на намази до мечетей у підпорядкуванні Духовного управління. Але експерти прогнозують, що восени конфлікт може вийти на поверхню, бо наприкінці нинішнього року відбудеться Всекримський курултай мусульман, на якому переобиратимуть муфтія – главу ДУМК.
Хабашити: ліванський слід
Поки кримський Муфтіят боровся із «Хізб ут-Тахріром» і ваххабітами, торік у Криму з’явилися хабашити – прихильники ще однієї забороненої в низці країн ісламської течії. Формально автономні мусульманські громади кримських хабашитів не підпорядковуються Духовному управління мусульман України, яке у Києві очолює шейх Тамім, але і Духовне Управління мусульман Криму, і урядовий Комітет у справах релігії підтверджують цей зв’язок. Відомо, що хабашитська течія зародилася в Лівані, звідки родом і сам шейх Тамім. Останній в інтерв’ю кримській пресі спростував свою причетність до створення нових мусульманських громад хабашитів у Криму, заявивши, що не ділить мусульман на «чужих» і «своїх», але визнав, що належить до цієї школи.
Хоча хабашизм – течія нефундаменталістської і нерадикальної традиції, все ж його прихід загрожує самобутньому ісламу кримських татар, вважають релігієзнавці. За словами експерта Ленура Юнусова, для кримського ісламу, який не має древніх (лише кілька століть) традицій, будь-який вплив ззовні – це загроза знищення релігійної ідентичності кримських татар.
Єретики чи екстремісти?
Мустафа Джемілєв |
Нинішній муфтій Криму Хаджа Еміралі Аблаєв не вважає кримських прихильників «Хізб ут-Тахрір», вахабітів/салафітів чи хабашитів екстремістами. Каже, що не має про це жодної інформації. Їхню діяльність він більш характеризує як розкольницьку чи єретичну. І справді, поки що конфлікти в кримській мусульманській громаді більше зводяться до боротьби за прихожан і теологічних суперечок.
Єдиний випадок, що підпадає під визначення «релігійний екстремізм», у Криму стався кілька років тому, одразу після того, як США розпочали військову операцію в Іраку. Тоді на єдиному антиамериканському мітингу, який організувала нині неіснуюча «Ісламська партія Криму», поширювали листівки, у яких містився заклик «убивати американців там, де кожен мусульманин їх помітить». Втім, тоді цей мітинг зібрав лише кілька сотень осіб.
Представники спецслужб кажуть, що відслідковують усі негативні тенденції, пов’язані з релігійним екстремізмом і з незаконним закордонним впливом на релігійну ситуацію на півострові з метою недопущення екстремістських і терористичних проявів. Проте і в СБУ, і в Меджлісі відзначають, що насправді зараз у Криму створене досить поживне середовище для того, щоб у мусульманській громаді стимулювалися процеси, які можуть призвести до непередбачуваних наслідків. Поглиблює проблему те, що центральна влада віддала релігійні, етнокультурні та етнополітичні питання у відання кримської влади, яка сама вражена сепаратизмом стосовно офіційного Києва і різними фобіями до частини свого ж населення. І лише розв’язання гострих соціально-економічних, політико-правових і гуманітарних проблем репатріантів, стимулювання інтеграційних процесів, зокрема, ширше залучення представників мусульманської громади до роботи у владних і силових структурах, може відвернути можливі конфлікти і потрясіння. Але виглядає, що Сімферополь цього не бажає, а Києву – не до того.