Патруль урядових військ у центрі Басри, 25 березня 2008 р. |
Моктада ас-Садр і його «Армія Магді» користуються широкою підтримкою серед шиїтів, і ці бої можуть прокласти край оголошеному садристами 7-місячному перемир’ю в Іраку. Це може дестабілізувати ситуацію і поховати надії на встановлення стабільного миру в державі. Тим більше, що садристи вже попередили про акції громадянської непокори у зв’язку із ультиматумом влади.
Представник ас-Садра в парламенті заявив: «Наш блок у парламенті здійснив кроки на висловлення недовіри уряду Нурі аль-Малікі. Сьогодні вранці ми провели переговори з низкою політичних сил нашого парламенту. З деякими з них (я поки-що не можу їх назвати) вже досягнуті домовленості. Умови цих домовленостей стануть відомі, якщо уряд не зупинить репресій проти іракського народу».
Конфлікт відбувається в середині шиїтів, між різними їхніми фракціями
Представник Держдепартаменту США Дана Періно заявила, що операція в Басрі ініційована самими іракцями і обіцяє бути складною. «Це операція самих іракців, і вони нею керують. Це якраз те, чого ми хочемо від них – більшої відповідальності за ситуацію», – зазначила вона.
Спостерігачі вважають, що головна причина операції в Басрі – це встановлення контролю за експортом нафти, бо 90 відсотків іракського нафтового експорту йде саме з цього морського порту. Також наголошують, що конфлікт цей відбувається всередині шиїтів, між різними їхніми фракціями, які прагнуть контролювати дуже прибутковий південь Іраку. Не виключається, що такий перебіг подій може змусити покинути країну британський військовий контингент, який не зміг дати раду з міліцією садристів на півдні Іраку. А це, у свою чергу, як зауважують експерти, ускладнить перебування тут американців. У Вашингтоні обвинувачують Іран у підтримці «Армії Магді» і нагнітанні суперечностей між садристами та урядом у Багдаді.
Матеріали до теми:
Кількість загиблих в Іраку американських вояків сягнула понад 4000 Рівно 5 років тому американські війська ввійшли до Іраку