Фото з презентації книги спогадів про Уласа Самчука. Прийшли сюди і ті, хто знав його особисто |
(RadioSvoboda.Ua) |
На презентацію книги змогли прийти не всі співавтори збірника, адже це літні люди. Уродженці Дерманя, Орисі Середюк-Святовській у ті дні, коли вона познайомилася з Самчуком, ледве виповнилося чотирнадцять.
Орися Середюк Святовська: «Моя родина, особливо мамині брати, були справжніми патріотами України. За панської Польщі Антін і Василь були ув’язнені в Березі Картузькій (в’язниця для політв’язнів). Про Уласа Самчука знала багато від дядьків. Читала його книги, газету. Коли одного разу Самчук прибув до родини Кучеруків, я була на сьомому небі…У листопаді 1943 року у Верхові відбулася підпільна вчительська конференція. Я була тоді наймолодшою вчителькою в УПА…».
Чимало міфів, створених радянською пропагандою
У збірнику велика увага приділена періоду редагування Самчуком газети «Волинь» у 41-43 роках. Досконало дослідити цей період варто хоча б заради того, щоб розвінчати чимало створених радянською пропагандою міфів про письменника, наголошує кандидат історичних наук Андрій Жив’юк.
«Є матеріал один, де говориться про те, що Самчук у газеті «Горохівські вісті» писав статтю, де він закликав українську молодь їхати до Німеччини остарбайтерами. Ось ксерокопія цієї статті з «Горохівських вістей». Де ви бачите тут прізвище Самчука? Далі, якщо прочитати цей текст, тут нічого Самчукового немає: ні по стилю, ні по лексиці…Тобто, авторові «захотілося» це приписати чомусь йому…», – зауважив історик.
Не лише літератор, а й чудовий організатор-просвітянин
У сімейному альбомі родини Бухалів збереглися безцінні фотографії, які засвідчують: Самчук не тільки був відмінним літератором, а й чудовим організатором-просвітянином.
Онука Василя Бухала, письменниця Лідія Рибенко розповіла: «Там моя прабабця Христя поряд із Уласом Самчуком, бо Бухали були сусідами Самчуків. І я вперше його побачила на цій світлині. І на другій світлині – моя бабця Глафіра, яка була учасницею танцювального гуртка, ним керував Улас Самчук. Сестра мого діда, Василя, який був однокласником Уласа Самчука, — Теодора Бухало. Або Федора, як писав про неї у спогаді «На коні вороному» Улас Самчук, їй було 16 років. Він одного разу каже: А чого ж це ти отут у селі сидиш без роботи? Він забрав її до Рівного і влаштував на роботу на поштамт, вона почала працювати на пошті…».
Нині 90-річна Теодора Бухало розповідає, як співпрацювала як поштарка з українським підпіллям, як згодом за це потрапила до Сибіру. Їй вдалося вижити, тож нині каже, що ні про що в житті не шкодує, а свою зустріч із подружжям Самчуків вважає подарунком долі.
У збірнику трохи більше 100 сторінок. Однак тим, хто знав Самчука, ще є що сказати. Її упорядниця Інна Нагорна сподівається, що збірка незабаром перетвориться у цілий том. Тим паче, що і серед її меценатів – люди, в родинах яких живе пам’ять про славного сина волинської землі.