Павлоградці проти утилізації
А втім, багато чого з запланованого наразі залишилося на папері. Минулого року через складність тендерних процедур підприємство утилізувало лише 10% від належного.
Про що промовчав міністр
Цього року новий міністр оборони обіцяє зміни. Відомство вже домовилось із керівництвом хімзаводу про початок «пілотного» проекту: підприємству передадуть на утилізацію один із найпотужніших арсеналів застарілої зброї. Відповідно, завод зможе розраховувати на державну підтримку і кошти. Однак на запитання журналістів щодо того, який саме склад отримає хімзавод, чи бува не Новобогданівський, міністр не відповів: «Як кажуть, доріжку підготували. Як добрі виробничники, посиділи з олівцем в руках і домовились... Який саме арсенал?.. Ой, ой-ой-ой. Карту треба розгорнути… Все».
А втім, утилізація застарілих боєприпасів у місті з населенням понад 100 тисяч людей викликає занепокоєння. Упродовж кількох останніх років мешканці Павлограда вимагають прибрати небезпечне, на їхню думку, виробництво з території міста, проводять акції протесту, влаштовують громадські слухання. Керівник Національного космічного агентства України, якому підпорядковане підприємство, Юрій Алексєєв заспокоює: загрози нема. І показує на трубу для викидів: «Ось з цієї труби кожні дві години лабораторія знімає проби газів. Якщо ми бачимо, що наближається до граничних розмірів концентрації, то установка призупиняє виробництво. Тобто усе робиться за санітарними нормами, затвердженими в Україні, а вони у нас одні з найжорсткіших у світі».
«Акції протесту є замовними»
Слова керівника Національного космічного агентства підтверджує і гендиректор Павлоградського хімічного заводу Леонід Шиман. Акції протесту, які раніше проходили у Павлограді, він вважає замовними, і ще раз наголошує: виробництво безпечне для довкілля і людей: «У нас є система чотирирівневого екологічного моніторингу. Робимо заміри у зоні семи кілометрів, де розташовані населені пункти. За останні 7 років впливу нашого підприємства не зафіксовано. У нас практично немає твердих відходів, бо вони використовуються в інших процесах».
Цього року в Україні збираються утилізувати до 70 тисяч тонн застарілих боєприпасів. Кожна друга тонна припаде на Павлоградський хімзавод. Скільки ж усього у державі накопичилось непридатного озброєння, точно не знає навіть міністр оборони. Цифра коливається від 700 тисяч до 2,5 мільйонів тонн.