Доступність посилання

ТОП новини

Невдалий військовий переворот у Туреччині. Ердоган карає зрадників


На вулиці Туреччини вийшли прихильники Ердогана (відео)
Будь ласка, зачекайте

No media source currently available

0:00 0:01:57 0:00

У Туреччині тривають заходи безпеки, що мають стабілізувати виснажену невдалим переворотом державу. За одну ніч загинули десятки людей та понад тисяча – поранені. Ватажків заколотників ліквідували. І хоч офіційна влада запевняє, що ситуація «під контролем», чинний президент Реджеп Тайїп Ердоган у Twitter закликав прибічників залишатись на вулицях, щоб запобігти «новому спалаху» насильства.

161 людина загинула та 1440 були поранені – такі наслідки невдалого військового перевороту в Туреччині. Цю статистику озвучив турецький прем’єр Біналі Йилдирим на телеканалі Haberturk. Утім, 104 солдатів, яких убили через підтримку ними перевороту, він, схоже, не врахував.

Окрім цього, арештували 2839 військових, які підтримали переворот. Це можна вважати «чорною міткою» для демократії Туреччини, сказав Йилдирим. Напередодні урядовці заявляли, що п’ятьох генералів та 29 полковників звільнили з посад, запідозривши в причетності до заколоту проти режиму Ердогана.

Виконувач обов’язків начальника Генштабу Туреччини генерал Уміт Дундар заявив, що заколот провалився, а 41 поліцейський «загинув мучеником». За його словами, влада робить усе, щоб ліквідувати «паралельні структури» у силових органах.

«Група військових зробила спробу скинути демократично обраний уряд», – прокоментували в представництві Ердогана 16 липня.

Ситуація в Туреччині стабілізується

Прем’єр Йилдирим скликав позачергову засідання уряду, щоб обговорити кризу. Вдалося стабілізувати також роботу протоки Босфор для транзитних танкерів.

Уночі змовники застосовували танки та літаки, зокрема, і для атаки на будівлю парламенту та адміністрацію президента в Анкарі. Штаб-квартира служби розвідки Туреччини також потрапила під обстріл протягом ночі. Постраждало і приміщення державного інформаційного агентства Туреччини.

Уночі військові, що брали участь у перевороті, гелікоптером перелетіли до сусідньої Греції. Анкара заговорила про їхню екстрадицію, а от Афіни заявили, що розглянуть питання надання притулку.

За даними турецької агенції Anadolu, 200 неідентифікованих солдатів здались урядовцям. А начальника військового штабу генерала Хулуси Акару затримали прихильники перевороту в нічний час.

Ердоган також заявляє, що його намагались убити, обстрілюючи курорт, де він часто відпочиває. Спершу він залишав Стамбул, потім повертався, а надвечір 16 липня знову вилетів із міста у невідомому напрямку.

«Вони дорого заплатять за цей акт зради. Ми не віддамо країну окупантам», – коментував він.

Як реагує світ?

Регіональні лідери Іран та Ізраїль оприлюднили заяви, в яких засуджують спробу перевороту. Міністр закордонних справ Ірану Мохаммад Джавад Заріф заявив, що тричі говорив зі своїм турецьким колегою та вважає, що «переворотам у цьому регіоні не місце». Саудівська Аравія також прокоментувала, що краще би «ситуація повернулась до норми» під керівництвом Ердогана.

У прагненні утримати владу його підтримав і президент Сполучених Штатів Барак Обама: «Потрібно продемонструвати стриманість і уникати будь-якого насильства та кровопролиття». Висловили підтримку також у Євросоюзі та НАТО, членом якого є 80-мільйонна Туреччина.

Як реагує Україна?

Українці відреагували на події в Туреччині неоднозначно. Дехто шукав паралелі з політикою Росії, інші – радили не брати невдалий переворот близько до серця, треті ж убачали в нічних подіях тривожний сигнал для світової геополітики.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

XS
SM
MD
LG