Народний депутат групи «Відродження» Валентин Ничипоренко орендує дві земельні ділянки для сінокосіння площею 1,26 гектара кожна на березі річки у селі Гнідин Бориспільського району на Київщині. Він сплачує за ці дві ділянки 74 гривні 10 копійок на рік, тобто 6 гривень 17 копійок за 2,5 гектара щомісячно, з’ясували журналісти програми «Схеми», спільного проекту Радіо Свобода і телеканалу «UA:Перший», проаналізувавши відповідні договори оренди на 49 років між Бориспільською райдержадміністрацією і народним депутатом.
У вересні 2006 року Валентин Ничипоренко уклав угоду про оренду першої ділянки землі, а у 2007 році попросив надати в оренду іще одну, сусідню, яка виходить до річки.
У заяві, в якій Валентин Ничипоренко просив надати другу ділянку, депутат зазначив: «Надана мені ділянка використовується виключно за цільовим призначенням, а саме сінокосіння трав для заготівлі сіна. Я звертаюся до вас із проханням розширити дану земельну ділянку, оскільки кількість заготовлених кормів є недостатньою для коней, яких я утримую. На земельній ділянці, що надається мені у власність для садівництва, крім вирощування садових культур, фруктових дерев, буду вирощувати птицю (кури, качата) також кроликів. Дана діяльність буде основним засобом прожиття, тобто забезпечуватиме сім’ю фруктами та м’ясом». Бориспільська райдержадміністрація не відмовила депутату і уклала угоду.
Головний архітектор Бориспільської райдержадміністрації Сніжана Павлова зазначила, що угоду із Валентином Ничипоренком уклали на підставі «законодавства, яке діяло на той час».
Також журналісти з’ясували, що Ничипоренко звів будівлі на орендованій ділянці всупереч цільовому призначенню землі, отриманої під «сінокосіння».
У Державній архітектурно-будівельній інспекції поінформували, що дозволи на будівництво і берегоукріплення на земельні ділянки Ничипоренка не надавалися.
«Не реєструвалася декларація про початок будівницва, ні декларація про готовність об’єктів до експлуатації», – зазначив у коментарі «Схемам» Олександр Коломієць, директор департаменту Державної архітектурно-будівельної інспекції в Київській області.
Сам народний депутат Ничипоренко переконував журналістів «Схем», що у прибережній смузі нічого не побудовано: «Нема там нічого у прибережній смузі. Ви коли задаєте питання, ви подивіться, скільки там метрів до захисної смуги. Там понад 100 метрів. Там, де забудовано, це забудовано на території, яка під будівництво, – більш ніж 100 метрів».
На інші запитання журналістів депутат відповідати відмовився.
Журналісти програми «Схеми» проаналізували, як працює стаття 13 Конституції про право громадян безперешкодного і безкоштовного доступу до водойм, та з’ясували, що береги українських річок масово забудовані приватними маєтками, які огороджені високими парканами. З-поміж таких порушників журналісти виокремили політиків і держслужбовців. Зокрема, паркани перегороджують доступ до води біля земельних ділянок, що перебувають в оренді чи власності Петра Порошенка, Нестора Шуфрича, Ігоря Палиці. У Конча-Заспі під Києвом огороджено парканом берег поруч із маєтком, у якому, за даними ЗМІ, мешкає Юлія Тимошенко.