Людмила Пилип Рига, 10 жовтня 2007 (RadioSvoboda.Ua) - У Вільнюсі розпочався дводенний енергетичний саміт. У цьому форумі представники понад 20 країн світу, а також високі посадові особи ЄС обговорюють питання енергетичної безпеки та енергетичну співпрацю Євросоюзу з країнами регіонів Каспійського та Чорного морів. У рамках Вільнюського саміту має бути вирішено, чи стане нафтопровід Одеса-Броди-Плоцьк-Гданськ альтернативним шляхом постачання нафти в Європу.
Нафтовий термінал «Південний» нафтогону Одеса-Броди. |
(TASS) |
Нафтопровід Одеса-Броди можна продовжити і до Литви
Аналітик Інституту закордонних відносин Литви Томас Янеліунас каже, що єдина альтернатива – це використання українського трубопроводу Одеса-Броди, який би подовжувався до польського міста Гданськ. «Литовська сторона вважає, що в ході реалізації цього проекту можна подовжити трубопровід з Польщі до Литви, зокрема до заводу «Мажейкю нафта».
Вільнюська конференція з питань енергетичної безпеки є продовженням травневого Краківського енергетичного саміту, але у розширеному складі. Високий представницький склад конференції, зокрема участь президентів України, Польщі, Латвії, Литви, Азербайджану, Румунії та Грузії, свідчить про те, наскільки актуальними та глобальними є питання енергетичної безпеки.
Треба полегшити енергетичну залежність від Москви
«Мета конференції – зустрітися з нашими партнерами, щоб обговорити енергетичну безпеку. Ми також обговорюватимемо можливі альтернативи, щоб балтійські держави стали менш залежними тільки від єдиного постачальника енергоресурсів – Росії» , — зазначила керівник Комітету з економічних питань Саейму Литви Біруте Весайте.
Під час Вільнюського енергетичного саміту була підписана п’ятистороння угода між Україною, Грузією, Азербайджаном, Польщею та Литвою про поглиблення співробітництва в енергетичній сфері. На думку експертів, ця угода стане завершальним етапом у реалізації проекту будівництва нафтопроводу Одеса-Броди-Плоцьк-Гданськ, який поєднає регіони Каспійського і Чорного морів з країнами Балтійського моря і стане новим шляхом транзиту азійської нафти в Європу.