Коли українські дороги стануть європейськими? Відповідає «Укравтодор»
Коли українські дороги стануть європейськими? Відповідає «Укравтодор»

Свобода в деталях

Коли українські дороги стануть європейськими? Відповідає «Укравтодор»

«Наша мета – з’єднати якісними дорогами всі обласні центри між собою за 5 років» – Славомір Новак

Читати

Десятирічну гарантію встановлять на відремонтовані в Україні дороги, заявляє міністр інфраструктури Володимир Омелян. До того ж, мають з’явитися платні автобани. Нещодавно озвучена можлива ціна за кілометр проїзду такою дорогою дещо обурила українців. Про ці моменти, а також перспективи наближення українських автошляхів за якістю до європейських розповідає голова «Укравтодору» Славомір Новак.

Гість: Славомір Новак, голова «Укравтодору»

Дата публікації: 11.09.2018

На яких дорогах треба буде платити?

Загальна умова будування платних автобанів – наявність безкоштовної альтернативи.

«Перша концесія, в якій ми плануємо оголосити конкурс та запросити інвесторів, – це дорога з Євросоюзом, Корчова – Краківець (перехідний пункт через кордон), до Львова, з північним обходом Львова. Це близько 90 кілометрів. Побудувати плануємо за кошти приватних інвесторів, бо держава не має таких коштів, щоб повноцінно побудувати автобан із бюджетних джерел. Запозичення з міжнародних фінансових організацій необхідні на інші об’єкти та дороги», – зазначає голова «Укравтодору» Славомір Новак.

Це має бути дорога, перш за все, передбачена для великовагового транспорту, але також і для легкових автомобілів, за словами Новака.

Як будуть контролювати?

Планують взяти приклад з країн ЄС і запровадити автоматичну систему збору платежів.

«Що стосується системи збору плати вручну, яка в Польщі працює, наприклад, де працюють люди і збирають кошти, вона вже незручна та дорога. Набагато зручніше – або електронна віньєтка, або оплата через телефон».

Побудувати систему оплати мають також інвестори за погодженням із представниками української влади.

Кому підуть гроші за проїзд платною дорогою?

Є декілька європейських стандартів. Голова «Укравтодору» вважає, що для України підходить система, коли гроші збирає приватний інвестор через автоматизовану систему, але вони надходять до Дорожнього фонду. Вже потім з цього фонду приватний інвестор отримує плату у вигляді встановленої ціни за користування автобаном.

«В Європі це є прибутковий бізнес – будівництво платних автобанів. При цьому вимагаються набагато вищі стандарти безпеки, комфорту, зон відпочинку для водіїв, заправок. Це може бути прибутковий бізнес, якщо буде відповідна інтенсивність руху. В Україні, на жаль, у зв’язку із кризою інтенсивність руху не є найкращою. Шукаємо інвестора, але зацікавлення сильного немає. Сподіваюсь, що після моїх переговорів з європейськими компаніями ми запросимо до переговорів 3-4 потенційних інвесторів», – наголошує Славомір Новак.

Якою має бути ціна за проїзд?

Навколо цього питання було чимало суперечливих заяв. В «Укравтодорі» переконані, що ціна за проїзд для легкового автомобіля буде не вищою за 10 євроцентів за кілометр.

«Це є найнижча в Європі ціна за проїзд кілометра дороги. В Угорщині чи Польщі, де Євросоюз доплатив 50% чи 80% вартості дороги, то вона може бути дешевшою для користувачів. Там, де немає підтримки ЄС, то ціна може складати і 70 євроцентів за кілометр», – зазначає голова «Укравтодору».

До того ж, буде безкоштовна альтернатива, яку відремонтують, запевняє Славомір Новак.

«Принаймні на початку, коли ми маємо просувати цю ідею, ця ціна має бути дешевшою, і це має бути близько 10 євроцентів. Для великовагового транспорту ціна буде в 4-5 разів вища, ніж для легковиків», – додає він.

Хто будуватиме платні дороги?

Славомір Новак каже, що переговори ведуться переважно з європейцями, хоча раніше лунали припущення, що це може бути китайська компанія. Та керівник «Укравтодору» досить скептично налаштований щодо китайських підрядників, які, тим не менш, працюють на ринку України.

«Китайці є однією з найбільш потужною державою в світі, вони мають багато вільного капіталу, грошей, для яких шукають місце для інвестицій. Україна має вже китайських підрядників на своїх дорогах, є дві компанії, які перемогли останнім часом тендери за кошти міжнародних фінансових організацій на наших дорогах. Вони таким чином шукають можливості заходити в різні галузі – не буду цього коментувати, чи це добре, чи ні для держави, тому що досвід європейський різний. Мій особистий досвід роботи з китайськими компаніями в Польщі не найкращий. Китайці тут, в Україні, цей досвід знають, дуже обережно зараз працюють з нами, зі мною також», – пояснює Новак.

Втім, нікого не виключають з процесу, всіх інвесторів вітають, додає він. Кошти інвестор на платній дорозі в Україні почне заробляти лише через 20-30 років, не лише за рахунок плати від водіїв, а й від держави, яка перший час, швидше за все, буде платити різницю від запланованих і реальних доходів, пояснює голова «Укравтодору».

А що з безкоштовними?

Щодо стратегічних завдань «Укравтодору», то вони такі:

«Ми маємо стратегію ремонту доріг на 2018-2022 роки. Будемо ремонтувати основні коридори. Наша мета – з’єднати якісними дорогами всі обласні центри між собою за 5 років», – повідомляє керівник.

Славомір Новак зізнається, що до того, як приїхав до України допомагати працювати, ніколи не думав, що із дорогами все може бути так, як є в Україні. За рік-два ситуацію не виправити, це очевидно, зазначає він.

«За два роки ми відремонтували більше від трьох тисяч кілометрів доріг. Цей рік, з точки зору витрат з бюджету на дороги, від платників податків, є найбільшим за історію України. Сподіваюся, що і результат буде найкращим у цьому році», – розповідає він.

Основними досягненнями вважає дві фундаментальні зміни: створення державного фонду та децентралізацію доріг.

Дорожній фонд працює в Україні з 1 січня цього року.

«Раніше цього інструменту взагалі не було. Кожен рік міністр фінансів з депутатами вирішували, скільки коштів виділити на фінансування доріг. Зараз ми побудували аналогічний інструмент до того, який працює в інших країнах Євросоюзу, який незалежно наповнюється коштами від платників податків. Тобто, кожен з нас, хто заправляє машину на заправці, відправляє в цьому році 50% від акцизу на паливо, в наступному – 75%, а в 2020 році – 100% від акцизу до Дорожнього фонду», – пояснює керівник «Укравтодору».

Децентралізація доріг також відбулася з 1 січня: частину доріг передали в підпорядкування обласним адміністраціям, а також виділили кошти на ремонт цих доріг, додає Новак.

«Зі 170 тисяч кілометрів доріг, які були в руках «Укравтодору», 120 тисяч передали на рівень обласних державних адміністрацій, а 50 тисяч залишилися на центральному рівні. Ми передали не лише дороги, але і передали кошти. В рамках Дорожнього фонду, це 35%, ми передали 11,5 мільярдів гривень», – зауважує Славомір Новак.

Втім, не всі адміністрації справляються із поставленими завданнями вправно. Є випадки, коли ремонтів не відбувається і кошти просто не використовуються.

До того ж, голови адміністрацій не є виборними посадами, їх призначає президент. Яким чином вливати на те, щоб вони виконували свої обов’язки? Славомір Новак пропонує громадськості тиснути зі свого боку, а він намагатиметься контролювати зі свого.

Чи «розтане» асфальт відремонтованих доріг разом зі снігом після зими?

Після зими «розтанути» може хіба той асфальт, який використовували для ямкового ремонту, запевняє Славомір Новак.

«Багато людей плутають ремонт середній та капітальний з так званим ямковим ремонтом. Ямковий ремонт насправді не є ремонтом – це просто забезпечення проїзду, латання ям після зими, і це нормально, бо якщо дорогу роками не ремонтували, вона просто розсипається. Такий ямковий ремонт ми забезпечуємо, аби люди могли хоча б проїхати. На ямковий ремонт гарантій немає – це просто залатані ями. Може бути ситуація, що після зими або під час зими ми латаємо дірки, ями так званим холодним асфальтом – це просто, щоб машина могла проїхати, і на весну вона відкривається знову, бо це холодний асфальт», – пояснює він.

Якщо був зроблений середній, капітальний ремонт, реконструкція, будівництво, то голова «Укравтодору» дає стовідсоткову гарантую, що неможливо, аби асфальт зійшов після зими.

До того ж, з цього року на відремонтовані дороги розповсюджується гарантія.

«З цього року всі контракти, які ми підписуємо на середній ремонт – це укріплення основи, заміна шарів покриття, мають 5 років гарантії, а капітальний ремонт – повністю зміна основи і покриття – 10 років гарантії. Гарантію надає підрядник і має виправляти всі недоліки», – розповідає Славомір Новак.

Яка найбільша проблема українських доріг?

Керівник «Укравтодору» вважає, що найбільша проблема українських доріг – це навіть не зима, як в Європі, а перевантажений великоваговий транспорт.

«Немає такої технології в світі, яка може витримувати 50, 60, 80 або, як мені останнім часом повідомили, рекорд в Україні – вантажівку вагою 120 тонн. Так не може бути. Необхідний жорсткий контроль і жорстке покарання для таких випадків. Можна витрачати щороку більше і більше грошей, але якщо не поміняти цієї системи контролю вантажівок, то ніколи не будемо мати якісних доріг. За один рік перевантажені вантажівки можуть зруйнувати найкращу дорогу», – переконаний Славомір Новак.

Зупиняти та карати водіїв таких вантажівок можуть лише представники правоохоронних органів.

Зараз в «Укравтодорі» планують закупити спеціальні ворота, які здатні вимірювати вагу вантажівок в русі, і встановити на в’їздах до Києва. Вже оголосили тендер на закупівлю шести таких воріт, повідомляє керівник відомства.

«Ця система гарно працює в Польщі, інших країнах Євросоюзу, і я хочу, щоб за два-три роки вона повністю запрацювала в Україні. Ми робимо зараз тільки пілотний проект за кошти міжнародних фінансових організацій, будуємо шість таких пунктів на в’їздах в Київ. Це найкраща система, в якій я хочу переконати політиків і всіх зацікавлених. Вона є повністю автоматичною, там немає корупційної складової, бо з камерою і машиною важко домовитися, і всі вантажівки змушені будуть крізь неї проїхати, не зупиняючись. У разі перевантаження відбувається фотофіксація і сигнал до поліції та транспортної безпеки, аби негайно зупинити цю машину та покарати. Штраф застосовується автоматично», – пояснює Новак.

Для того, аби ця система запрацювала, необхідні зміни до закону і запровадження механізму фотофіксації порушень в Україні. Поки що в «Укравтодорі» планують збирати досвід для того, щоб переконувати політиків ухвалити потрібні зміни.

Як можливо боротися з неякісним ремонтом доріг?

Недоліки – це нормальний процес, вони можуть бути, вважає керівник «Укравтодору». Їх виправляти підрядник має за свій рахунок. І такі випадки вже були.

«Є багато недоліків, ми контролюємо це постійно. Посилили нашу структуру, яка відповідає за контроль якості – це «Дорякість», – зауважує Новак.

Просить громадськість долучатися, повідомляти про всі виявлення неякісної роботи підрядника.

«Буду дуже вдячний за всі звернення. І будемо все контролювати дуже жорстко. Ми вже маємо різні неприємні ситуації із підрядниками, де ми захищаємо інтереси громадян, бо ми використовуємо гроші громадян, а не власні. Я відчуваю особисту відповідальність за це. І ми дуже жорстко контролюємо цей процес», – наголошує він.

В «Укравтодорі» вважають, що якщо позбавляти права на роботу недобросовісних підрядників, якість доріг може покращитися. Навіть готові запровадити «чорний список», якщо депутати підтримають.

«Ми підготували закон про «чорний список». Запропонували Міністерству інфраструктури і зараз працюємо із депутатами Верховної Ради. Хочу переконати депутатів, щоби негайно проголосувати цей закон, який дозволяє нам за порушення технологій, розірвання контракту з вини підрядника вписати цю компанію в «чорний список», – розповідає гість програми «Свобода в деталях».

Після додавання у «чорний список» компанія не зможе щонайменше 5 років брати участь в тендерах від «Укравтодору», додає він.