Десятирічну гарантію встановлять на відремонтовані в Україні дороги, заявляє міністр інфраструктури Володимир Омелян. До того ж, мають з’явитися платні автобани. Нещодавно озвучена можлива ціна за кілометр проїзду такою дорогою дещо обурила українців. Про ці моменти, а також перспективи наближення українських автошляхів за якістю до європейських розповідає голова «Укравтодору» Славомір Новак.
Гість: Славомір Новак, голова «Укравтодору»
Дата публікації: 11.09.2018
Загальна умова будування платних автобанів – наявність безкоштовної альтернативи.
«Перша концесія, в якій ми плануємо оголосити конкурс та запросити інвесторів, – це дорога з Євросоюзом, Корчова – Краківець (перехідний пункт через кордон), до Львова, з північним обходом Львова. Це близько 90 кілометрів. Побудувати плануємо за кошти приватних інвесторів, бо держава не має таких коштів, щоб повноцінно побудувати автобан із бюджетних джерел. Запозичення з міжнародних фінансових організацій необхідні на інші об’єкти та дороги», – зазначає голова «Укравтодору» Славомір Новак.
Це має бути дорога, перш за все, передбачена для великовагового транспорту, але також і для легкових автомобілів, за словами Новака.
Планують взяти приклад з країн ЄС і запровадити автоматичну систему збору платежів.
«Що стосується системи збору плати вручну, яка в Польщі працює, наприклад, де працюють люди і збирають кошти, вона вже незручна та дорога. Набагато зручніше – або електронна віньєтка, або оплата через телефон».
Побудувати систему оплати мають також інвестори за погодженням із представниками української влади.
Є декілька європейських стандартів. Голова «Укравтодору» вважає, що для України підходить система, коли гроші збирає приватний інвестор через автоматизовану систему, але вони надходять до Дорожнього фонду. Вже потім з цього фонду приватний інвестор отримує плату у вигляді встановленої ціни за користування автобаном.
«В Європі це є прибутковий бізнес – будівництво платних автобанів. При цьому вимагаються набагато вищі стандарти безпеки, комфорту, зон відпочинку для водіїв, заправок. Це може бути прибутковий бізнес, якщо буде відповідна інтенсивність руху. В Україні, на жаль, у зв’язку із кризою інтенсивність руху не є найкращою. Шукаємо інвестора, але зацікавлення сильного немає. Сподіваюсь, що після моїх переговорів з європейськими компаніями ми запросимо до переговорів 3-4 потенційних інвесторів», – наголошує Славомір Новак.
Навколо цього питання було чимало суперечливих заяв. В «Укравтодорі» переконані, що ціна за проїзд для легкового автомобіля буде не вищою за 10 євроцентів за кілометр.
«Це є найнижча в Європі ціна за проїзд кілометра дороги. В Угорщині чи Польщі, де Євросоюз доплатив 50% чи 80% вартості дороги, то вона може бути дешевшою для користувачів. Там, де немає підтримки ЄС, то ціна може складати і 70 євроцентів за кілометр», – зазначає голова «Укравтодору».
До того ж, буде безкоштовна альтернатива, яку відремонтують, запевняє Славомір Новак.
«Принаймні на початку, коли ми маємо просувати цю ідею, ця ціна має бути дешевшою, і це має бути близько 10 євроцентів. Для великовагового транспорту ціна буде в 4-5 разів вища, ніж для легковиків», – додає він.
Славомір Новак каже, що переговори ведуться переважно з європейцями, хоча раніше лунали припущення, що це може бути китайська компанія. Та керівник «Укравтодору» досить скептично налаштований щодо китайських підрядників, які, тим не менш, працюють на ринку України.
«Китайці є однією з найбільш потужною державою в світі, вони мають багато вільного капіталу, грошей, для яких шукають місце для інвестицій. Україна має вже китайських підрядників на своїх дорогах, є дві компанії, які перемогли останнім часом тендери за кошти міжнародних фінансових організацій на наших дорогах. Вони таким чином шукають можливості заходити в різні галузі – не буду цього коментувати, чи це добре, чи ні для держави, тому що досвід європейський різний. Мій особистий досвід роботи з китайськими компаніями в Польщі не найкращий. Китайці тут, в Україні, цей досвід знають, дуже обережно зараз працюють з нами, зі мною також», – пояснює Новак.
Втім, нікого не виключають з процесу, всіх інвесторів вітають, додає він. Кошти інвестор на платній дорозі в Україні почне заробляти лише через 20-30 років, не лише за рахунок плати від водіїв, а й від держави, яка перший час, швидше за все, буде платити різницю від запланованих і реальних доходів, пояснює голова «Укравтодору».
Щодо стратегічних завдань «Укравтодору», то вони такі:
«Ми маємо стратегію ремонту доріг на 2018-2022 роки. Будемо ремонтувати основні коридори. Наша мета – з’єднати якісними дорогами всі обласні центри між собою за 5 років», – повідомляє керівник.
Славомір Новак зізнається, що до того, як приїхав до України допомагати працювати, ніколи не думав, що із дорогами все може бути так, як є в Україні. За рік-два ситуацію не виправити, це очевидно, зазначає він.
«За два роки ми відремонтували більше від трьох тисяч кілометрів доріг. Цей рік, з точки зору витрат з бюджету на дороги, від платників податків, є найбільшим за історію України. Сподіваюся, що і результат буде найкращим у цьому році», – розповідає він.
Основними досягненнями вважає дві фундаментальні зміни: створення державного фонду та децентралізацію доріг.
Дорожній фонд працює в Україні з 1 січня цього року.
«Раніше цього інструменту взагалі не було. Кожен рік міністр фінансів з депутатами вирішували, скільки коштів виділити на фінансування доріг. Зараз ми побудували аналогічний інструмент до того, який працює в інших країнах Євросоюзу, який незалежно наповнюється коштами від платників податків. Тобто, кожен з нас, хто заправляє машину на заправці, відправляє в цьому році 50% від акцизу на паливо, в наступному – 75%, а в 2020 році – 100% від акцизу до Дорожнього фонду», – пояснює керівник «Укравтодору».
Децентралізація доріг також відбулася з 1 січня: частину доріг передали в підпорядкування обласним адміністраціям, а також виділили кошти на ремонт цих доріг, додає Новак.
«Зі 170 тисяч кілометрів доріг, які були в руках «Укравтодору», 120 тисяч передали на рівень обласних державних адміністрацій, а 50 тисяч залишилися на центральному рівні. Ми передали не лише дороги, але і передали кошти. В рамках Дорожнього фонду, це 35%, ми передали 11,5 мільярдів гривень», – зауважує Славомір Новак.
Втім, не всі адміністрації справляються із поставленими завданнями вправно. Є випадки, коли ремонтів не відбувається і кошти просто не використовуються.
До того ж, голови адміністрацій не є виборними посадами, їх призначає президент. Яким чином вливати на те, щоб вони виконували свої обов’язки? Славомір Новак пропонує громадськості тиснути зі свого боку, а він намагатиметься контролювати зі свого.
Після зими «розтанути» може хіба той асфальт, який використовували для ямкового ремонту, запевняє Славомір Новак.
«Багато людей плутають ремонт середній та капітальний з так званим ямковим ремонтом. Ямковий ремонт насправді не є ремонтом – це просто забезпечення проїзду, латання ям після зими, і це нормально, бо якщо дорогу роками не ремонтували, вона просто розсипається. Такий ямковий ремонт ми забезпечуємо, аби люди могли хоча б проїхати. На ямковий ремонт гарантій немає – це просто залатані ями. Може бути ситуація, що після зими або під час зими ми латаємо дірки, ями так званим холодним асфальтом – це просто, щоб машина могла проїхати, і на весну вона відкривається знову, бо це холодний асфальт», – пояснює він.
Якщо був зроблений середній, капітальний ремонт, реконструкція, будівництво, то голова «Укравтодору» дає стовідсоткову гарантую, що неможливо, аби асфальт зійшов після зими.
До того ж, з цього року на відремонтовані дороги розповсюджується гарантія.
«З цього року всі контракти, які ми підписуємо на середній ремонт – це укріплення основи, заміна шарів покриття, мають 5 років гарантії, а капітальний ремонт – повністю зміна основи і покриття – 10 років гарантії. Гарантію надає підрядник і має виправляти всі недоліки», – розповідає Славомір Новак.
Керівник «Укравтодору» вважає, що найбільша проблема українських доріг – це навіть не зима, як в Європі, а перевантажений великоваговий транспорт.
«Немає такої технології в світі, яка може витримувати 50, 60, 80 або, як мені останнім часом повідомили, рекорд в Україні – вантажівку вагою 120 тонн. Так не може бути. Необхідний жорсткий контроль і жорстке покарання для таких випадків. Можна витрачати щороку більше і більше грошей, але якщо не поміняти цієї системи контролю вантажівок, то ніколи не будемо мати якісних доріг. За один рік перевантажені вантажівки можуть зруйнувати найкращу дорогу», – переконаний Славомір Новак.
Зупиняти та карати водіїв таких вантажівок можуть лише представники правоохоронних органів.
Зараз в «Укравтодорі» планують закупити спеціальні ворота, які здатні вимірювати вагу вантажівок в русі, і встановити на в’їздах до Києва. Вже оголосили тендер на закупівлю шести таких воріт, повідомляє керівник відомства.
«Ця система гарно працює в Польщі, інших країнах Євросоюзу, і я хочу, щоб за два-три роки вона повністю запрацювала в Україні. Ми робимо зараз тільки пілотний проект за кошти міжнародних фінансових організацій, будуємо шість таких пунктів на в’їздах в Київ. Це найкраща система, в якій я хочу переконати політиків і всіх зацікавлених. Вона є повністю автоматичною, там немає корупційної складової, бо з камерою і машиною важко домовитися, і всі вантажівки змушені будуть крізь неї проїхати, не зупиняючись. У разі перевантаження відбувається фотофіксація і сигнал до поліції та транспортної безпеки, аби негайно зупинити цю машину та покарати. Штраф застосовується автоматично», – пояснює Новак.
Для того, аби ця система запрацювала, необхідні зміни до закону і запровадження механізму фотофіксації порушень в Україні. Поки що в «Укравтодорі» планують збирати досвід для того, щоб переконувати політиків ухвалити потрібні зміни.
Недоліки – це нормальний процес, вони можуть бути, вважає керівник «Укравтодору». Їх виправляти підрядник має за свій рахунок. І такі випадки вже були.
«Є багато недоліків, ми контролюємо це постійно. Посилили нашу структуру, яка відповідає за контроль якості – це «Дорякість», – зауважує Новак.
Просить громадськість долучатися, повідомляти про всі виявлення неякісної роботи підрядника.
«Буду дуже вдячний за всі звернення. І будемо все контролювати дуже жорстко. Ми вже маємо різні неприємні ситуації із підрядниками, де ми захищаємо інтереси громадян, бо ми використовуємо гроші громадян, а не власні. Я відчуваю особисту відповідальність за це. І ми дуже жорстко контролюємо цей процес», – наголошує він.
В «Укравтодорі» вважають, що якщо позбавляти права на роботу недобросовісних підрядників, якість доріг може покращитися. Навіть готові запровадити «чорний список», якщо депутати підтримають.
«Ми підготували закон про «чорний список». Запропонували Міністерству інфраструктури і зараз працюємо із депутатами Верховної Ради. Хочу переконати депутатів, щоби негайно проголосувати цей закон, який дозволяє нам за порушення технологій, розірвання контракту з вини підрядника вписати цю компанію в «чорний список», – розповідає гість програми «Свобода в деталях».
Після додавання у «чорний список» компанія не зможе щонайменше 5 років брати участь в тендерах від «Укравтодору», додає він.