Доступність посилання

ТОП новини
Президент України Володимир Зеленський (другий справа) під час відвідування одного з підрозділів 27-ї реактивної артилерійської бригади імені Петра Калнишевського в Запорізькій області. Фото пресслужба глави держави оприлюднила 12 грудня 2024 року
Президент України Володимир Зеленський (другий справа) під час відвідування одного з підрозділів 27-ї реактивної артилерійської бригади імені Петра Калнишевського в Запорізькій області. Фото пресслужба глави держави оприлюднила 12 грудня 2024 року

Live Війна Росії проти України. Відсіч. Усі новини на цей час

Від 24 лютого 2022 року триває повномасштабна агресія Росії проти України. Російська армія, не досягнувши на початку вторгнення заявлених Кремлем цілей, веде головні бойові дії на Донбасі, півдні України, Харківщині, а також щоденно обстрілює українські міста, руйнує інфраструктуру, убиває цивільних

Лукашенко попросив розмістити в Білорусі систему «Орешник»: Путін погодився

Олександр Лукашенко звернувся до президента РФ Володимира Путіна з проханням розмістити на території країни російську систему «Орешник».

На думку Лукашенка, «таке рішення посилило б оборону як Союзної держави в умовах «зростаючої загрози з боку Заходу», так і білоруської території», пишуть місцеві ЗМІ.

Путін відповів, що «вважає можливим розміщення «Орешника» на території Білорусі у другій половині 2025 року».

За словами глави Кремля, «об’єкти ураження «Орешником» з території Білорусі у «ймовірного противника» визначатиме військово-політичне керівництво Мінська».

21 листопада Росія завдала удару по українському місту Дніпро, як заявив президент Володимир Путін, новою ракетою під назвою «Орешник». Путін заявив, що цей удар був здійснений у відповідь на використання Києвом ракет дальнього радіусу дії, що постачаються Заходом, для атаки цілей в глибині Росії після отримання довгоочікуваного дозволу від Сполучених Штатів.

Обличчя українських захисників: фоторепортаж до дня Збройних сил України

6 грудня українці відзначають День Збройних сил України. Саме в цей день в 1991 році український парламент ухвалив закон «Про Збройні сили України». Закон визначає ЗСУ як «військове формування, на яке, відповідно до Конституції України, покладається обов'язок обороняти Україну, захист її суверенітету, територіальної цілісності і недоторканності».

ЗСУ складаються із Сухопутних та Десантно-штурмових військ, Сил спеціальних операцій, Повітряних та Військово-морських сил. Окрім основних родів військ, до складу ЗСУ входять підрозділи Територіальної оборони, Військова служба правопорядку, Медична, Капеланська, Юридична та Соціально-психологічна служби.

День Збройних сил України набув особливого значення у 2014 році – після початку агресії Росії, кажуть бійці, і став всенародним визначним днем в умовах повномасштабного вторгнення Росії.

ЗСУ своїм затятим спротивом, оригінальними несиметричними діями, успіхом на фронті здивували весь світ і зруйнували міф про непереможність російської армії.

Історії тих, хто боронить Україну, дивіться у фоторепортажі.

Розслідування ЗМІ: спецслужби Угорщини стежили за чиновниками Євросоюзу в Будапешті

Спецслужби Угорщини стежили за чиновниками Євросоюзу, коли ті приїздили до Будапешту, обшукували їхні готельні номери та прослуховували телефонні розмови – таких висновків дійшло розслідування, яке спільно провели журналісти бельгійської газети De Tijd та угорський розслідувальний центр Direkt36.

За твердженням розслідувачів, угорське Інформаційне бюро – аналог служб зовнішньої розвідки – вело спостереження за співробітниками Європейського бюро боротьби з шахрайством (OLAF). Зокрема, у 2015-2017 роках агенти Інформаційного бюро вели зовнішнє спостереження за автомобілями співробітниками OLAF та прослуховували їх.

Європейське відомство боротьби з шахрайством тоді цікавилося діяльністю угорської компанії Elios, власником якої є зять прем’єр-міністра країни Віктора Орбана Іштван Тіборч. Elios отримувала державні замовлення на будівництво та міську інфраструктуру, від освітлення до транспорту.

Зараз йдеться про допомогу Україні після інавгурації Трампа – Мережко про візит Єрмака до США

Очільник Офісу президента України Андрій Єрмак провів зустрічі з командою обраного президента США Дональда Трампа, а також мав розмови з представниками Білого дому та обох палат і партій Конгресу, повідомила пресслужба ОП 6 грудня.

Олександр Мережко, голова парламентського комітету з питань зовнішньої політики та міжпарламентського співробітництва, народний депутат, «Слуга народу» в інтерв’ю програмі «Свобода.Ранок» розповів, що знає про візит, «безпосередній діалог» та «джентельменську домовленість».

Генштаб про ситуацію на фронті: найактивніше війська РФ діють на Покровському і Курахівському напрямках

Ситуація на фронті залишається напруженою, кількість бойових зіткнень від початку доби склала 119, повідомив у зведенні станом на 16:00 6 грудня Генеральний штаб Збройних сил України. Як зауважили в Генштабі, найактивніше російські сили діють на Покровському і Курахівському напрямках, як і в інші дні останнім часом.

«На Покровському напрямку… впродовж дня агресор здійснив 32 атаки в районах Миролюбівки, Променю, Лисівки, Жовтого і Чумацького. Сили оборони стримують натиск і відбили 21 атаку противника, 11 боєзіткнень триває. Напружена ситуація і на Курахівському напрямку, де від початку доби противник 30 разів атакував наші підрозділи. Намагався просунутися поблизу Старих Тернів, Зорі, Сонцівки, Курахового, Дачного і Дальнього, на даний час тривають бої у 11 локаціях», – йдеться в повідомленні.

Бойові зіткнення також зафіксовані на Харківському, Куп’янському, Лиманському, Краматорському, Торецькому, Времівському, Оріхівському, Придніпровському напрямках і на Курщині в РФ, повідомили в командуванні.

Армія РФ майже відрізала підходи до Курахового: під загрозою траса Донецьк – Запоріжжя

У ніч проти 6 грудня DeepState розповів про чергові просування армії Росії в і навколо Курахового – найтривожнішим із них виглядає окупація агресором села Старі Терни на північному березі Курахівського водосховища.

Тепер російським військам залишається близько 1,5 кілометра на південь до перерізання єдиної траси Донецьк – Запоріжжя, що залишилася, яка веде в Курахово зі сходу.

Раніше DeepState припускав, що після окупації Курахового і Великої Новосілки Росія зможе перекинути сили, що звільнилися, для штурму Покровська.

Генштаб вранці 6 грудня повідомив про 50 атак армії РФ на Курахівському і 37 атак на Времівському напрямках на південь від Курахового за добу.

Зеленський провів розмову з прем’єр-міністром Італії: йшлося про новий пакет допомоги і ППО

Прем’єр-міністр Італії Джорджа Мелоні 6 грудня під час телефонної розмови із президентом Володимиром Зеленським запевнила у всебічній «360-градусній підтримці» України, пишуть місцеві ЗМІ.

Під час розмови із Зеленським італійська прем’єр-міністерка «знову наголосила на 360-градусній підтримці, яку Італія забезпечує і забезпечуватиме надалі Україні та українському народу з метою побудови справедливого миру», йдеться у заяві.

Відомо також, що «лідери обмінялися думками щодо майбутніх дипломатичних ініціатив, у тому числі з огляду на засідання Європейської Ради 19-20 грудня».

Також Мелоні нагадала президенту про зобов’язання Італії організувати конференцію із відновлення України у Римі наступного року.

Зеленський у телеграмі повідомив, що під час телефонної розмови з Мелоні обговорив прискорення передачі чергового, десятого пакета допомоги Україні.

Прокуратура передала до суду справу проти Пушиліна щодо мобілізації на окупованих територіях

Донецька обласна прокуратура спрямувала до суду ще одну справу проти ватажка угруповання «ДНР» Дениса Пушиліна – про це відомство заявило 6 грудня.

Справу кваліфікували за статтею про порушення законів та звичаїв війни за попередньою змовою групою осіб.

Як повідомляє прокуратура, 19 лютого 2022 року фігурант вступив у змову з керівництвом Росії «з метою ведення агресивної війни проти України» і оголосив загальну мобілізацію на окупованій російськими військами території Донецької області:

«Виконуючи вказівки кремля, очільник псевдодержавного утворення підписав низку юридично нікчемних «указів». При цьому заради збільшення чисельності окупаційних військ обвинувачений змінив граничний вік призовників з 55 до 65 років».

Читайте також: «Законні цілі для ЗСУ»: як відбувається перший призов до армії РФ в окупації

Відомство стверджує, що внаслідок цього учасники незаконних збройних угруповань у складі регулярної армії Росії здійснили повномасштабне вторгнення в Україну. Зокрема, представники угруповання «ДНР» залякують громадян України кримінальною відповідальністю за відмову воювати на боці Росії.

Ці дії порушують положення Женевської Конвенції про захист цивільного населення під час війни від 12 серпня 1949 року, а також статтю 23 Гаазької конвенції про закони та звичаї війни на суходолі від 18 жовтня 1907 року, зазначає прокуратура.

У грудні 2023 року український суд заочно засудив призначеного Кремлем ватажка угруповання «ДНР» Дениса Пушиліна до 15 років позбавлення волі з конфіскацією майна у справі про посягання на територіальну цілісність і недоторканність України та колабораційну діяльність.

У Нікополі рятувальники потрапили під обстріл, пошкоджений пожежний автомобіль – ДСНС

У Нікополі Дніпропетровської області рятувальники потрапили під повторний російський обстріл – пошкоджений пожежний автомобіль, повідомляє Державна служба з надзвичайних ситуацій.

«Сьогодні російські війська знову обстріляли місто, внаслідок чого зайнявся житловий будинок. Під час ліквідації пожежі ворог підступно атакував рятувальників. Пошкоджений пожежно-рятувальний автомобіль», – зазначили у ДСНС.

Відомо також, що надзвичайники встигли сховатися в укриття, ніхто не постраждав.

Зеленський передав Силам оборони першу партію новітніх ракет-дронів «Пекло»

Президент Володимир Зеленський у День Збройних сил передав Силам оборони України першу партію новітніх ракет-дронів «Пекло».

«Дрон-ракета «Пекло». Наша, українська зброя, яка вже має підтверджене бойове застосування. Сьогодні передали першу партію нашим Силам оборони. Тепер завдання – нарощувати виробництво та застосування. Дякую кожному й кожній, хто залучений до нашого оборонного виробництва, чий внесок допомагає Україні битися», – зазначив глава держави у телеграмі.

Відомо, що ракета-дрон має дальність ураження 700 км та швидкість 700 км на годину.

Обвал рубля: економіка Росії продовжує втрачати стійкість

Чи відчувають пересічні російські громадяни, як на їхнє життя впливає ведення Росією війни проти України?

Якщо ви російський пенсіонер, який живе на обмежений дохід, досить важко боротися зі стрімким зростанням цін на основні продукти харчування, такі як яйця, картопля чи масло. Тепер додайте до списку турбот падіння рубля до небачених за багато років мінімумів.

«Коли я бачу ці ціни, у мене очі розбігаються», – сказав один вчитель історії на пенсії, який живе в Санкт-Петербурзі і намагається прожити на щомісячну пенсію в 19 100 рублів (187 доларів). «Що відбувається? Ціни ростуть абсолютно на все».

«Ввічливі слова мені, звичайно, не допомагають», – сказала 72-річна жінка Російській службі Радіо Свобода. Вона попросила не називати її імені, щоб уникнути переслідувань з боку поліції. «Мені доводиться жартувати про це, щоб вгамувати свій гнів», – додала вона.

Чи вплинули санкції на економіку Росії?

Майже через три роки після повномасштабного вторгнення РФ в Україну російська економіка не виправдала очікувань і прогнозів експертів, які передбачали, що вона буде підірвана широкими західними санкціями, запровадженими у відповідь на військову агресію Москви.

За даними Міжнародного валютного фонду (МВФ), валовий внутрішній продукт у Росії цього року зросте на 3,6% завдяки потоку державних видатків, які ставлять війну понад усе, що є пріоритетом.

Але шалені темпи видатків загрожують перегрівом економіки. Намагаючись впоратися із інфляцією, що перевищує 8 відсотків, Центральний банк вже підвищив облікову ставку і може підвищити її ще більше в найближчі тижні. Це, в свою чергу, призвело до зростання вартості житлової іпотеки, не кажучи вже про кредити для бізнесу, що викликало гучні нарікання з боку бізнес-лідерів.

Тепер з'явився ще один симптом дедалі більш нездорової економіки: падіння російської валюти до рівня, якого не було з березня 2022 року, через кілька тижнів після того, як Москва почала вторгнення в Україну.

Станом на 5 грудня рубль коштував 103 за долар США. Це нижче від 85 у вересні, але вище від найнижчого нещодавнього рівня – 113, якого він досяг в останні дні листопада.

Швеція й Данія закуповують понад 200 бронемашин CV90. З них 40 – для України

Швеція та Данія підписали контракти зі шведським виробником військової техніки BAE Systems Hägglunds на закупівлю 205 бойових бронемашин CV90 для власних запасів й надання частини з них Україні, повідомив уряд Швеції 6 грудня.

Згідно з контрактами на загальну суму близько 2,5 мільярда доларів, Данія придбає 115 нових машин CV90 35MkIIIC, тоді як Швеція закупить 50 БМП.

Водночас уряди двох країн спільно профінансують закупівлю 40 нових машин для України.

Контракти з BAE Systems Hägglunds будуть профінансовані коштами, наданими раніше Швецією і Данією.

Читайте також: Фінляндія надасть Україні пакет оборонної допомоги на 25 мільйонів євро

«Ці інвестиції дозволять збільшити кількість шведських бойових машин, щоб зробити Європу, а особливо Україну, безпечнішою», – заявив міністр оборони Швеції Пал Йонсон.

Теперішні контракти були укладені в рамках тристоронньої рамкової угоди між Організацією закупівель і матеріально-технічного забезпечення Міністерства оборони Данії (DALO) і Управлінням матеріально-технічного забезпечення Швеції (FMV) щодо розширення закупівель нових бойових машин CV9035MkIIIC для обох країн, повідомляє European Defence Review.

Контракти також передбачають надання запчастин, підтримки, логістики та навчання.

Наприкінці листопада лідери Данії, Естонії, Фінляндії, Латвії, Норвегії, Польщі, Швеції та Фінляндії пообіцяли посилити підтримку України, в тому числі надати більше боєприпасів.

Начальника Нацакадемії сухопутних військ звільнять через скарги курсантів – Міноборони

Начальника Національної академії сухопутних військ імені гетьмана Петра Сагайдачного Павла Ткачука буде звільнено через скарги курсантів, повідомив під час запитань до уряду у Верховній Раді перший заступник міністра оборони Іван Гаврилюк.

«Що стосується Ткачука – рішення щодо нього вже ухвалене. Він у найкоротший час буде звільнений», – заявив Гаврилюк.

Генерал-лейтенант Павло Ткачук є начальником Національної академії сухопутних військ імені гетьмана Петра Сагайдачного з 2002 року. У 2010 він був депутатом Львівської міськради від «Партії регіонів», а у 2013 році став позафракційним. На місцевих виборах у 2020 році Павло Ткачук пройшов до Львівської обласної ради як висуванець «Слуги народу».

Раніше стало відомо, що новим командиром 93-ї окремої механізованої бригади «Холодний Яр» став 27-річний Шаміль Крутков. Попередній комбриг полковник Павло Паліса був призначений заступником очільника Офісу президента Андрія Єрмака.

СБУ повідомило про підозру головреду ТРК «Крим» за російську пропаганду на окупованому півдні

Українські правоохоронці повідомили про підозру головній редакторці російської телерадіокомпанії «Крим», повідомляє пресслужба СБУ.

Як стверджується, фігурантка займається створенням деструктивного контенту для «зомбування» українців в окупації, а також допомагає Росії здійснювати інформаційні диверсії проти України.

За даними джерел проєкту Радіо Свобода Крим.Реалії, йдеться про Даріму Сафонову. Вона походить із російського Калінінграда і до анексії Криму працювала кореспондентом «Телекомпанії «Україна».

Посаду головного редактора ТРК «Крим» Сафонова зайняла у 2019 році. Як повідомили в СБУ, навесні 2022 року вона очолила запуск проєкта новин «Херсон24», який Росія транслює на території окупованої частини Херсонської області.

Читайте також: РФ відкриває «мовні центри» в окупації, бо «люди не готові відмовлятися від української»

«Пропагандистка керувала процесом підготовки сюжетів та програм, в яких виправдовувалась тимчасова окупація нашої держави й дискредитувалися українські захисники. Крім того, вона публічно підтримує війну РФ проти України та поширює кремлівські наративи у своїх соцмережах», – йдеться в повідомленні.

На підставі зібраних доказів фігурантці повідомили про підозру за двома статтями КК України: «здійснення інформаційної діяльності у співпраці з державою-агресором» та «виправдання збройної агресії РФ проти України».

За даними СБУ, Сафонова перебуває на тимчасово окупованій території Криму, «тривають комплексні заходи для притягнення її до відповідальності за вчинені злочини».

Сирський окреслив головні завдання для ЗСУ на Курському напрямку

Головнокомандувач ЗСУ Олександр Сирський окреслив головні завдання для українських військ на Курському напрямку.

«Зараз наша головна задача – посилити стійкість оборони, завдати ворогу максимальних втрат, підготувати резерви, забезпечити безперебійну подачу в частини і підрозділи боєприпасів та інших матеріально-технічних засобів», – розповів він.

За словами генерала, «робота, як на пунктах управління, так і безпосередньо на полі бою, триває практично в цілодобовому режимі».

Американський Інститут вивчення війни у своєму звіті за 17 листопада констатував, що російська армія, ймовірно, зосередиться взимку 2024-2025 років на захопленні прифронтових українських міст і на міських боях.

Як пише проєкт Радіо Свобода Донбас.Реалії, головною битвою зими, очевидно, стане битва за Покровськ, до якого армія РФ підходить з півдня і південного сходу.

  • «Можна було виходити на дипломатичне розв'язання ще два роки тому і уникнути втрат»
  • «Як нам змиритися з тим, що повернути втрачені території буде дуже важко»
  • «Дипломатичні переговори без відповідної підтримки всього силового блоку держави – це небезпечно»
  • «Повертати дипломатичним шляхом окуповане допоки Путін при владі, неможливо».

Україна не має спроможностей і ресурсів, щоб у військовий спосіб повернути всі окуповані території. Тому для відновлення територіальної цілісності Україна треба шукати дипломатичні рішення, заявив президент Володимир Зеленський. Але ці дипломатичні кроки, каже Зеленський, можна буде розглядати лише коли Україна матиме «досить сильні» позиції. Це потрібно для того, щоб Росія не змогла почати нову агресію проти України.

  • Чи може Україна повернути окуповані території дипломатичним шляхом?
  • Чи піде на такі перемовини Росія?
  • Як це може вплинути на життя людей в окупації?

Різн івідповіді на ці запитання зібрав проєкт Радіо Свобода «Новини Приазовʼя».

Влада Херсонської громади повідомляє про поранених через російські атаки

Двоє поранених внаслідок ранкових російських обстрілів звернулися по допомогу, повідомив голова Херсонської міської військової адміністрції Роман Мрочко 6 грудня.

За його словами, серед постраждалих – 16-річний хлопець:

«Близько 11.30 він потрапив під ворожий обстріл у передмісті Херсона і отримав контузію та мінно-вибухову травму. Наразі лікарі дообстежують постраждалого».

Крім того, внаслідок атаки з дрона в Антонівці 46-річний чоловік зазнав мінно-вибухової травми та уламкових поранень. Він сам звернувся до лікарів.

Читайте також: Сили РФ обстріляли Білозерку на Херсонщині, постраждала жінка – ОВА

Вранці Херсонська МВА повідомляла про госпіталізацію 62-річної медсестри з мінно-вибуховою травмою та уламковими пораненнями. Вона також потрапила під удар російського дрона в Антонівці.

Російські військові регулярно з різних видів озброєння – ударними БПЛА, ракетами, КАБами, РСЗВ – атакують українські регіони.

Керівництво Росії заперечує, що російська армія під час повномасштабної війни завдає цілеспрямованих ударів по цивільній інфраструктурі міст і сіл України, убиваючи цивільне населення і руйнуючи лікарні, школи, дитячі садочки, об’єкти енергетики та водозабезпечення.

Українська влада і міжнародні організації кваліфікують ці удари як воєнні злочини Російської Федерації і наголошують, що вони носять цілеспрямований характер.

У МЗС Китаю зробили заяву щодо поновлення переговорів України і Росії

Міжнародна спільнота має допомогти створити умови для поновлення переговорів України та РФ. Зокрема, необхідна демонстрація «позитивної енергії», йдеться у заяві речника Міністерства закордонних справ КНР Лінь Цзяня.

«На наше переконання, єдиним можливим шляхом врегулювання «кризи» (так у Китаї називають війну в Україні – ред.) є діалог та переговори, тому міжнародна спільнота має допомогти створити умови для поновлення прямих переговорів між двома сторонами конфлікту», - зазначив він.

За його словами, «для врегулювання агресії РФ в Україні всі великі держави повинні продемонструвати «позитивну енергію».

«Лише коли всі великі держави продемонструють позитивну енергію, ми зможемо побачити надію на швидке припинення вогню», – констатував Лінь.

Через зрив опалювального сезону у Кривому Розі відкрили кримінальне провадження – Кулеба

За фактом зриву опалювального сезону у Кривому Розі відкрито кримінальне провадження, повідомив віцепрем’єр-міністр з відновлення України, міністр розвитку громад та територій Олексій Кулеба.

«У фокусі й місто Кривий Ріг. Там тривають ремонтні роботи для ліквідації аварій на тепломережах. Наразі опалення отримують 1513 будинків», – написав він.

За його даними, без тепла залишаються 443 житлових будинків, з них 245 опалення не подавалось з початку опалювального сезону, а 198 тимчасово відключені для усунення втрат теплоносія.

«Безперервно працює Штаб з ліквідації наслідків аварії на тепломережах», – повідомив міністр.

«Білоруський гаюн»: у Білорусь знову залетіли російські дрони

У ніч з 5 на 6 грудня зафіксовано щонайменше 10 заходів російських дронів-камікадзе типу «Шахед» до Білорусі, повідомив моніторинговий проєкт «Білоруський гаюн».

Дрони знову заходили до Білорусі з Росії, вже традиційно проходили «білоруським коридором» і рухалися у напрямку Гомеля, Лоєва та Мозиря.

Повітряні сили ЗСУ повідомили, що за ніч локаційно було втрачено в Білорусі два БПЛА.

БІЛЬШЕ

XS
SM
MD
LG