кар
Джамена, що колись була в глибині родючої долини, сьогодні спочиває під 90-метровим шаром промислових відходів. Через сорок років після евакуації мешканців цього села фотокореспондент Радіо Свобода / Радіо Вільна Європа Еймос Чаппл зустрівся з тими, хто тут залишився, і виявив, що твань поглинула не лише їхні домівки.
Джамена на початку 1970-х років. Шпиль церкви був найвищою точкою у селі. На момент, коли зробили цей знімок, плани видобутку міді з сусідньої гори вже були на шляху до втілення.
Сьогодні той самий шпиль є чимось на зразок пам’ятника селу, зануреному в озеро пульпи.
Навесні 1977 року геологи, які представляли уряд комуністичного диктатора Ніколає Чаушеску, прибули в Джамену попередити місцевих, щоб ті готувалися до переїзду. Їм запропонували суму приблизно в дві тисячі доларів компенсації за їхні домівки – і понад триста сімей роз’їхалися по різних куточках Румунії.
Пульпа, якою і сьогодні наповнюється долина, є результатом «пінної флотації» – промислового процесу, який є складовою діяльності «Рошіа-Поєні» і більшості інших родовищ мідних руд.
Насичена кислотою червона вода виникає через те, що дощова і джерельна вода просочуються крізь мінерали, які відкриваються при роботі рудника.
Це Марія й її покійний чоловік за кілька років до того, як прибули геологи. Вона оцінює діяльність рудника з оптимізмом: «Що зробили, те зробили. Село нині зруйноване. Але у людей принаймні є робота». Але, як і решта мешканців села, які залишилися тут, вона ображена на комуністичну владу за те, що та не дотрималася однієї обіцянки.